Gyvename pasaulyje, kuriame privalome kas dieną bendrauti su žmonėmis. Žinoma, su vienais susitinkame dažniau – kai kuriais jų pasitikime ir norime atsiverti. Šie santykiai nebūtinai išsivysto į seksualinius, tačiau jie vis tiek artimi.
Vyras ir moteris, pora, dviese
Reguliarūs susitikimai dar negarantuoja pasitikėjimo – kuo geriau kai kuriuos asmenis pažįstame, tuo mažiau pasitikime. O kitus matome retai, tačiau galėtume už juos galvą guldyti.

Daugelis žmonių galėtų įvardinti vienerius ar dvejus santykius, kurie yra išties intymūs – ir dažnai juose egzistuoja seksas. Kai ima irti kokie nors santykiai, gali būti skaudu, bet kai griūva artimiausia draugystė – tebūnie tai artimas draugas ar partneris – stipriai pažeidžiama mūsų psichinė, emocinė gerovė.

Kaip elgtis?

Išmokite iš šono pasižiūrėti į save. Mes visi pradedame draugauti jau turėdami savo “emocinį bagažą” - patirtį, požiūrius, viltis ir poreikius. Turime tai suprasti dar prieš pradedant santykiams byrėti. Kai kurie analizuoja tai metų metais, kiti tiesiog užsirašo pas psichoterapeutą. Tačiau gal jums to neprireiks. Iš tiesų, žinant keletą savianalizės pratimų, nesunku suprasti, kaip “emocinis bagažas” susijęs su iškilusia problema.

Minutėlei užmerkite akis ir pabandykite apie nieką negalvoti. Kažin, ar pavyks, nebent daug metų užsiiminėjate meditacija! Mintys nemėgsta vakuumo ir stengiasi jį užpildyti.

Daugybėje normalių kasdienių situacijų mūsų galva būna užpildyta tuo, ką psichologai vadina „pokalbiu su savimi“. Tai komentarų srautas, kurį skiriame patys sau. Jei mūsų mintys jais neužimtos, galime patirti nerimą ar net depresiją.

Labai dažnai šiuos komentarus sudaro mūsų spėjimai, kaip išsispręs įvairios situacijos. Jei manome, kad atomazga bus neigiama, ji gali užpildyti mūsų mintis. Pabandykite išmokti naudotis savo minčių dienoraščiais ir „nuotaikometrais“.

“Pokalbių su savimi” svarba

Analizuodami „pokalbius su savimi“, galime suvokti, ko tikimės iš draugystės. Gali būti, jog šios viltys utopinės. Įtampą gali kelti idėja, kad jūs, kaip pora, turite visada sutarti ar viską veikti drauge.

Kartais šios viltys gali būti globališkesnės ir destruktyvesnės. Patikima, kad iš padėties nėra išeities, ir nereikia tolimesnio problemos analizavimo. Žinoma, tai tik būdas apgauti save ir išvengti nemalonaus užsiėmimo. Tai dažniausiai tokie apibendrinimai:

· Tai mano (tavo) kaltė
· Toks elgesys būdingas mano šeimai
· Toks likimas

Labai dažnai šie apibendrinimai dominuoja mūsų negatyviuose pokalbiuose su savimi. Šis mąstymo būdas gali taip išsikeroti, kad ims bauginti net menkiausių pokyčių baimė. Dabartinė situacija gali būti toli gražu ne tobula, tačiau bent jau žinome, kur paslėpti spąstai. Pokyčiai reiškia nežinomybę – bijome, kad ji bus dar blogesnė.

Kaip spręsti problemas

Nutraukti šį uždarą ratą ne taip jau lengva – reikia drąsos. Norintiems išspręsti tarpusavio santykiuose kilusias problemas, savo knygoje “Relating Skilss” profesorius Richard Nelson-Jones pateikia 7 žingsnių strategiją:

1. Pažvelkite tiesiai problemai į akis – pripažinę, kad ji egzistuoja, pakalbėkite su žmogumi ir susitarkite dėl vietos, kur abu jaukiai jausitės ją aptardami.

2. Įsigilinkite į vienas kito požiūrį – išklausykite nepertraukinėdami. Jei emocijos ima viršų, duokite sau laiko nusiraminti. Galite užrašyti ant lapelio ir duoti paskaityti. Prieš kalbėdamiesi, duokite sau dieną pamąstyti. Gali būti, kad abu klydote interpretuodami, ką mano kitas. Atvirai ir garbingai pasakykite, kur ką kitaip supratote.

3. Apibrėžkite problemą – susitarkite, dėl ko jūsų nuomonės sutampa. Tada pasamprotaukite, kokie specialūs jūsų abiejų veiksmai ar poelgiai lemia problemos egzistavimą.

4. Ieškokite sprendimų – neatmeskite nė vieno. Tiesiog sugalvokite jų kuo daugiau. Tada imkite kiekvieną atskirai ir aptarkite realias jo pasekmes.

5. Sutarkite dėl sprendimo – abu turite jausti, kad problema išnyks. Jei vienas jaučiasi patenkintas, o kitas - įžeistas ir neįvertintas, tai ne sprendimas.

6. Įvykdykite sprendimą – laikykitės susitarimo. Jei vienas iš jūsų jo nesilaiko, ramiai, neagresyviai priminkite.

7. Peržiūrėkite sprendimą – jei jis neveiksmingas, grįžkite prie 1-6 punktų. Šio proceso sėkmė nereiškia, kad visos problemos dings kaip į vandenį – tačiau abu patirsite neabejotinos naudos.

Skamba banaliai, tačiau paslaptis yra – kalbėtis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (49)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (46)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (100)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (100)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1139)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...