12
Kitas

Seksas pagal grafiką: ar sveika santykiams?

Kai seksas po truputį pasitraukė į tolimą planą, sutuoktiniai išmetė saldumynus, nusipirko sekso žaisliukų ir knygų bei žvakių, ėmė daryti specialius pratimus ir puolė gaivinti aistrą.

Savo „seksperimentus“ jie aprašė dviejose neseniai pasirodžiusiose knygose: Dougo Browno „Tiesiog daryk tai: kaip viena pora išjungė televizorių ir mylėjosi 101 dieną (be išeiginių)“ (angl. „Just Do It: How One Couple Turned Off the TV and Turned On Their Sex Lives for 101 Days (No Excuses!)“ ir Charlos Muller kartu su Betsy Thorpe „365 naktys: intymumo memuarai“ (angl. „365 Nights: A Memoir of Intimacy“).

Bet ar kasdienis seksas iš tiesų padeda atgaivinti santykius, kurie jau pradėjo byrėti? Vieni ekspertai sako, kad taip, o kiti nėra tuo tikri.

Tačiau poros, kurios tai išbandė – Brownų ir Mullerių šeima – teigia, kad eksperimentas sustiprino jų santuoką ne tik miegamajame, bet ir už jo ribų.

Charla ir Bradas Mulleriai santuokoje gyveno aštuonerius metus, o tada vyro 40-mečio proga Charla nusprendė jam padovanoti „dovanų metus“. Ji rašo, kad nespręsdami jokių jų santuokoje kilusių problemų, o tik kasnakt mylėdamiesi, jie pasijuto laimingesni, jautė mažiau pykčio ir mažiau streso.

Dougas ir Annie Brownai nusprendė mylėtis kasdien, kai per „Oprah“ laidą išgirdo apie santuokas be sekso. Ši pora panašiai kaip ir pirmoji pastebėjo tik teigiamus pokyčius tarpusavio santykiuose. Leidinyje „The Denver Post“ Dougas rašo, kad jų santykius užgriuvo „kūniškų malonumų lavina“.

„Tik seksas stipriausiai patvirtina, kad esi geidžiamas, – papasakojo jis WebMD. – Tau gali puikiai sektis darbe ar sporte, bet jei kasdien gauni šį patvirtinimą, jautiesi išskirtinis.“

Žemėjanti spiralė

Nacionalinio nuomonių tyrimų centro duomenimis, statistinė amerikiečių pora mylisi 66 kartus per metus. „Newsweek“ pabrėžė, kad 15-20 proc. porų mylisi mažiau nei 10 kartų per metus, ir tai įvardijama kaip „santuoka be sekso“.

Kad ir kokie šilti ir nuoširdūs jausmai sietų porą, ilgainiui santykiai tampa vis familiaresni, žmonės sensta, jaučia spaudimą darbe, stresą dėl išaugusios šeimos ir buitinių rūpesčių bei atsakomybės. Dėl šių priežasčių jie mylisi vis rečiau.

Kaip apversti žemėjančią spiralę

Kai Dougas Brownas ir jo žmona 2006 metais pradėjo eksperimentą, jie bandė derinti dviejų vaikų auginimą su dviem darbais. Jie buvo susituokę 14 metų, ir tuo metu mylėdavosi tris kartus per mėnesį. Dougas prisipažįsta, kad prieš sueitį jis patirdavo nerimą.

„Jaučiausi, kad turiu būti porno žvaigždė ar olimpinio aukso medalininkas. Tačiau kai pradėjome mylėtis kasdien, šis pojūtis dingo. Mes tiek daug sužinojome vienas apie kitą. Seksas tapo daug žaismingesnis, tuo pačiu ir mūsų santykiai tapo žaismingesni. Grįžo aistra, kurią prieš tai jau ne visada jautėme vienas kitam.“

Taip pat išnyko susikaustymas ir drovumas šioje srityje, jie įgavo pasitikėjimo savimi ir vienas kitu. „Dabar mes galime kalbėtis apie viską.“

Mullerių patirtis panaši. „Nė nesuvokiau, kaip reguliaraus intymumo stoka kenkia mūsų santykiams, – „WebMD“ prisipažino Charla Muller. – Jaučiau vidinį spaudimą viską atlikti tobulai, nes kas žino, kada bus kitas kartas? O dabar nenoriu atsisakyti to, ką pasiekėme.“

Ji sako, kad netikėtas kasdienio sekso privalumas buvo tai, kad ir už miegamojo durų jie tapo geri ir malonūs vienas kitam. „Šito tikrai nesitikėjau. Aš maniau, kad būsime labai malonūs vienas kitam tik miegamajame. Bet mes abu ėmėme labai stengtis dėl mūsų santuokos. Tai buvo labai svarbus dalykas, kurį paskatino tai, ką veikėme už uždarų durų.“

Mokslas apie dažną mylėjimąsi

Radžerso universiteto antropologijos departamento profesorė Helen Fisher, kuri tai pat yra Žmogaus evoliucijos studijų centro narė, sako, kad reguliarus seksas padeda poroms išlaikyti seksualinį potraukį, romantiką ir prisirišimą, be to, jų organizme išsiskiria tokie hormonai, kaip testosteronas, dopaminas ir oksitocinas.

H. Fisher pasisako už dažną mylėjimąsi.

Pasak jos, kai kuriose medžiotojų ir rinkėjų bendruomenėse, pavyzdžiui, pietinėje Kalahario dalyje gyvenančioje Kungo gentyje, poros mylis kasnakt, kad atsipalaiduotų.

Kitaip nei mūsų kultūroje, kur nuolat trūksta laiko, ten seksas laikomas įprastu laisvalaikio leidimo būdu.

„Ne veltui mylėdamiesi mes jaučiame malonumą, – sako H. Fisher. – Rekomenduoju kuo dažniau mylėtis su mylimu žmogumi. Tai gerina sveikatą ir stiprina santykius. Seksas gerai kvėpavimui, raumenims, padeda kontroliuoti šlapimo pūslę. Jis yra puikus antidepresantas ir gali atnaujinti energiją.“

Kuo daugiau sekso, tuo labiau jo norisi

Klinikinė psichologė iš Niujorko Andrea M. Macari, kuri specializuojasi sekso terapijoje, sako, kad abiejose knygose išdėstytos teorijos atspindi sekso terapijos literatūrą.

„Nuo reguliaraus sekso išties padidėja poros seksualinis potraukis, – pasakė ji „WebMD“. Kitaip tariant, kuo daugiau sekso, tuo daugiau jo norisi. Išsivysto anksčiau nepatirtas geismas. Jį stiprina pats aktas.“

Tačiau ji ramina, kad seksas neprivalo kaskart būti nepakartojamas.

„Raginu poras mylėtis, kad seksas būtų „gana neblogas“. Taip žmonės nusistato realistiškus lūkesčius, jiems sumažėja nerimas. Seksas yra kaip pica – net kai jis nekoks, dažniausiai jis būna gana geras. Skalėje nuo vieno iki 10, „gana geras“ seksas gali būti įvertintas nuo 5 iki 7.“

Dougas Brownas pripažįsta, kad jis ir jo žmona dažnai vakarais jausdavosi pavargę, bet, kaip jis rašo: „Vos pradėjus, mus panirdavome į nuotaiką. Niekada nesigailėjome, kad pasimylėjome.“

12
Kitas

Seksas pagal grafiką: ar sveika santykiams?

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt