Studentas su mergina eina pro prabangų restoraną. Užuodžia nuostabų maisto kvapą. Mergina: “Kaip skaniai kvepia!” Vaikinas: “Tau patinka? Jeigu nori, galime dar kartą praeiti”. Senas anekdotas apie alkanus studentus. O jeigu jūsų gerbėjas visai ne vargšas studentas, bet paprasčiausias... šykštuolis?
Litai, pinigai, piniginė
© DELFI
Tarp vyrų galima pasiklysti lyg Juros periodo parke. Gobšuolius žmonės vadina šykštuoliais, nagais, buožėmis, skrudžais, titnagais.

Prastuolis skrudžas

Kviesdamas jus į teatrą, jis perka pigiausius bilietus. Po trečio skambučio tamsoje, mindydamas kojas sėdintiesiems ir aplaistydamas juos iš namų atsinešta kokakola, tempia jus sėstis į laisvas vietas parteryje (“Vis tiek niekas neateis!”). Jeigu jis pasiryš vakare palydėti jus namo, būkite pasirengusi porą valandų trypti šaltyje, kol jis gaudys mašinas ir ligi užkimimo derėsis su vairuotojais, kad į kitą miesto galą jus parvežtų už tris litus. Galiausiai įsodins į autobusą, tardamas: “Vis dėlto tai greičiausias transportas”.

Jeigu jūs staiga (beje, labai nelaiku) išalksite, jis jau bus numatęs keletą prekybos centrų, kuriuose galėtų vykti įvairios degustacijos. Juk jūs seniai norėjote paragauti naujos sūrio rūšies (iš kurios liko tik skylė) arba mažyčio šokolado fabriko “Rot Front” saldainiuko. Galbūt jis rūpinasi jūsų figūra arba, laikydamas trapia it Coliukė, mano, kad jūs ir valgote tiek pat mažai. O gal kaip tik netoliese (nesvarbu, kad tas “netoliese” – kitame miesto gale) gyvena daugas, kurio jis šimtą metų nematė ir kurį seniai ketina aplankyti.

Kartą atsidūriau situacijoje, atvedusioje mane į akligatvį. Vaikinas, kuris man asistavo, pakvietė į kavinę. Kai sutikau, išgirdau kitą klausimą: “Ar tu turi pinigų?”. Pinigų turėjau. Beje, jis taip pat – tai paaiškėjo jau po pietų, kai iš jo piniginės iškrito kelios stambios kupiūros. Galbūt jos buvo atidėtos juodai dienai (užsinorės alaus, o niekas nepavaišins), tikriausiai dėl šios priežasties mes gerai papietavome už maniškius.

Neprincipingas vakarėlių mėgėjas

Jis apsimeta “savu vaikinu”. Mėgsta dideles kompanijas ir renginius, kuriuose galima už dyką pasivaišinti, - parodas ir pristatymus. Dažniausiai ateina pirmas, o išeina paskutinis. Suvalgo daugiau nei kiti ir dar išsineša namo.

Jis niekada neperka knygų, žurnalų, vaizdo ir garso kasečių, plokštelių, nes visada jų galima “pasiskolinti” iš draugų. Taip sukaupia plokštelių kolekciją, pripildo knygų lentynas ir netgi... piniginę, nes pinigų taip pat galima pasiskolinti “iki pensijos” – daugelis paskolina ir pamiršta, pasikliaudami savo artimo sąžiningumu ir padorumu.

Nešvaisto pinigų koncertų, pa-rodų, klubų, kino teatrų bilietams. Kam, jeigu galima “per blatą” apsilankyti ten, kur dirba pažįstami? Pinigų nesinešioja. Dėl tos pačios priežasties: visur - pažįstami ir draugai.

Standartinis smulkmeniškas žmogus

Jeigu jums atsibodo “Makdonaldas”, o jūsų gerbėjas nepripažįsta kitų maitinimo vietų, tai aiškindamas nepaprasta meile Amerikos viešojo maitinimo sistemai, tikriausiai jį gundo mažos kainos. Nesvarbu, kad jums nuo to maisto jau darosi bloga.

Be to, atidžiai kalkuliatoriumi patikrina, ar teisingai jam davė grąžą. Jis pasiima visus likusius cukraus ar padažo paketėlius (“Kam geram daiktui prapulti!”), servetėles, kokteilio šiaudelius, dantų krapštukus, o kartais net plastmasines šakutes. Tarsi plaštakę ugnis jį vilioja už dyką gaunami daiktai. Jeigu kur nors vyksta reklaminės akcijos ir dalijama produkcija, smulkmeniškas žmogus ima viską, ką duoda, nesvarbu – reikalinga ar ne: kalendoriukus, atvirukus, arbatos paketėlius, moteriškus įklotus ir net sauskelnes...

Draugė pasakojo, kaip jos bendrakursis (tipiškas šios rūšies atstovas) keletą kartų praėjo pro merginą, dalijusią naują moterų žurnalą su interneto kortele viduje. Jis gavo tris žurnalus: vėliau gudruolį “iššifravo” ir daugiau jam nebedavė. Neaišku, kam vaikinui, pirma, moterų žurnalas, antra, trys interneto kortelės, jeigu jis net nežino, kaip įjungti kompiuterį. Juk draugams tikrai nedovanos.

Smulkmeniškas žmogus suvalgo viską, ką duoda, niekada neatsisako priedo, net jeigu siūloma su aiškia užuomina. Ką nors nusipirkęs, niekada neišmes, nors produkto nepatraukli išvaizda ar pasibaigęs galiojimo terminas.

Daiktus jis perka tik per išpardavimus ir su didžiulėmis nuolaidomis. O jeigu perka “iš rankų”, derasi iki pergalės, visiškai išsekindamas pardavėją.

Saugo senus laikraščius, Smetonos laikų žurnalus, saldainių dėžutes, vaistų buteliukus (“O gal prireiks”). Iš tūbelės išspaudžia visą iki galo dantų pastą, šampūno buteliuką apverčia aukštyn – kad neliktų nė lašelio. Iš sugižusio pieno gamina varškę, iš sužiedėjusios duonos – džiūvėsius.

Kuklus nagas

Jeigu kur nors susirengia su draugų kompanija, dažniausiai elgiasi tyliai ir kukliai: “Ačiū, aš nieko neužsisakysiu. Esu sotus”. Taip kišenės liks sveikesnės.

Sakoma, kad turtingi žmonės todėl yra turtingi, kad moka vertinti savo pinigus. Pavyzdžiui, bendraklasiai ruošiasi vykti į pikniką: pasilinksminti prie laužo, išsikepti šašlykų. Kukluolis apsimeta nežinąs, ar galės vykti numatytąją dieną: “Galbūt negalėsiu. Iš manęs daug nesitikėkite”. Tikslų (tai yra teigiamą) atsakymą jis duos tada, kai visi pinigai jau bus surinkti, o produktai nupirkti ir supakuoti. Jo indėlis gali būti alaus butelis, užsigulėjęs šaldytuve. Tačiau didžioji dalis šašlykų jo skrandyje atsidurs anksčiau negu kiti susės prie laužo.

Buožė su charakteriu

Jį galima pažinti iš jau 20 metų nebedėvimų marškinių, pirktų pigių drabužių parduotuvėje (“Anksčiau tai mokėjo siūti drabužius!”), iš pigaus odekolono, kurį jis tikriausiai paveldėjo iš senelio. Vietoje gėlių dovanoja džiovintus meldus arba vazoninius augalus, “kad nepažeistų gamtos pusiausvyros” (o iš tikrųjų, kad augtų daugelį metų). Išvydęs natūralius kailinius, griebiasi už širdies: “Vargšė šinšila. Ji būtų galėjusi gyventi ir auginti palikuonis!” Šokoladiniai saldainiai ar tortas jam – kalorijų rinkinys.

Tikras titnagas

Iš pradžių dovanoja mobilųjį telefoną, o paskui kiekvieną dieną skambina, kad sužinotų, kiek dar liko sąskaitoje. Be to, kalba tik 5 sekundes, nes kai kuriose kompanijose pirmosios pokalbio sekundės – nemokamos. Net kai jums skubiai reikia papasakoti ilgą istoriją apie tai, kodėl jus išvarė iš pamokos, būkite pasirengusi tam, jog teks nuolat pertraukti pasakojimą ir iš naujo rinkti numerį.

Jam sunku suprasti, kaip galima kas tris dienas pirkti pėdkelnes, jeigu jis savo sulopytas kojines nešioja jau antrus metus.

Į klausimą: “Gal pasakysite?..” sausai atsako: “Nemokamos informacijos neteikiame!”

“Kadangi neturiu nuolatinio pajamų šaltinio, galiu sau leisti...”, - sako jis draugų kompanijoje. Toliau – vardija paprastus vyriškus gyvenimo džiaugsmus. O nuolatinis pajamų šaltinis – žinoma, mergina. Vieno mano pažįstamo logika: “Kam man mergina?! Ją reikia visur vedžioti, ką nors dovanoti, išlaidauti...”.

Jo draugas turėjo pajamų šaltinį, tačiau periodiškai jį (t. y. ją) pamiršdavo. Iš įpročio. Kartą parduotuvėje jis rinkosi, kokią bandelę pirkti – su obuoliais ar su vyšniomis. Paklausė savo draugės.

“Aš mėgstu su obuoliais” - atsakė ji.

“Argi ir tu valgysi?”, - nesuprato vaikinas.

Kas sakė, kad nėra būdų tokiems žmonės įveikti? Su šykštuoliu galima kovoti arba perauklėti. Jo paties metodais. Pavyzdžiui, kavinėje užsisakyti įvairių skanėstų, o paskui skubiai išeiti, mestelėjus: “Aš labai skubu. Juk tu sumokėsi?”. Jam neliks nieko kito, kaip sumokėti, kai jūsų pėdsakai ir nebrangaus dezodoranto (kurį jis pats dovanojo) aromatas jau bus ištirpę ore. Nors... O jeigu jam neužteks pinigų?

Nebandykite gobšuolio nustebinti pavyzdingu elgesiu ir sielos platumu, mėtydami kupiūras į kairę ir dešinę. Jam tai gali patikti. Vėliau įpras ir pripras. Žinos, kad jūsų sąskaita galima neblogai praleisti laiką.

Geriau su šykštuoliais kovoti jų pačių metodais. Jis pakvietė į kavinę? Pasakykite, jog sutinkate, tačiau reikia dar ką nors pakviesti, nes jūs taip pat neturite pinigų. Jis dalijasi su jumis dar nesužiedėjusia bandele? Jam matant už visą kainą parduokite ją draugei (kuriai, žinoma, iš anksto pranešta ir duota reikiama suma). Nė vienas nagas to neištvers ir paskelbs jums “papeikimą”. Neįžeidinėkite jo žodžiais “Iš tavęs išmokau!”. Tiesiog nutraukite “operaciją “Y” – tikriausiai jis pasigėdys toliau taip elgtis, iš šalies išvydęs savo smulkmeniškumą.

Didelio miesto tankumyne gobšuolių netrūksta, jie aktyviai dauginasi (tikriausiai tai užkrečiama). Prieš teigdamos: “Nejaugi mano vaikinas – šykštuolis?”, pasvarstykite, ar jo smulkmeniškos savybės itin stiprios ir ar jos labai jums trukdo. O gal tai ypač taupus būsimasis vyras, apie kurį svajojote?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (105)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (120)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (1)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (250)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (72)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (15)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (8)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (2)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (18)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (97)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...