Gruodžio 1-oji – Pasaulinė kovos prieš AIDS diena. Ką mes žinome apie AIDS? Dažniausiai tiek, kad tai yra “Dievo rykštė”, o užsikrėsti ja – reiškia mirti. Ką mes žinome apie sergančiuosius? Mes bijome jų kaip raupsuotųjų, bijome sveikintis, stengiamės apeiti aplinkui, gailime ir kartu smerkiame… Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Kas mums suteikė teisę smerkti? Gal būtų metas išmokti suprasti kitokius ir ištiesti jiems ranką? Psichoterapeuto Olego Lapino komentaras.
KĄ DARO VIRUSAS?

Jis yra labai mažas, tas ŽIV virusas - prieš ląstelę jis kaip vabaliukas prieš dangoraižį. Kažkada jis gyveno Afrikos šimpanzių kraujyje, po to pakeitęs veidą apsigyveno mažai pasauliui žinomose Afrikos gentyse. O paplitus nacionaliniam išsivadavimo judėjimui ir visuotiniams ryšiams paplito ir virusas po likusį pasaulį.

Kadangi nemaža dalis infekuotų vis dėlto nesuserga, nebūkime rasistai. Daug kas tiesiog nieko nežinojo - kokios ten Afrikoje laboratorijos? Juk veikia ŽIV virusas teroristiniu, chakeriams žinomu būdu – įsilaužia į ląstelę ir priverčia jos protą – DNR - gaminti ne tai, ko reikia ląstelei, o jį patį – imunodeficito virusą. Įprastiniai virusai turi savo DNR ir gamina patys save. Tai organizmas juos ir užmuša. O šis - apgauna mūsų DNR!

Mes patys imame reprodukuoti virusą… Dauginasi jis, dauginasi, ir galų gale suardo savo naujus namus - ląstelę. Ir ne bet kokią ląstelę, o T – limfocitą - kuris turi kariauti su visokiais grybais, augliais ir mikrobais. Limfocitai žūsta. Jie turi žūti maždaug penktadaliu, kad jau būtų AIDS. Kol to nėra, jauti tiesiog lyg gripą. Ir tik kai grybai, mikrobai ir augliai, sulaukę savo progos, įsiveržia į žmogų, prasideda tikra liga - AIDS. Jautiesi be galo silpnas. Sergi labai sunkiai. Ir pneumonija, ir sarkomos, ir tuberkuliozė - viskas vienas po kito ar iš karto…

Net dvidešimt šešios įvairios ligos gali užpulti vargšą šių ląstelių šeimininką – žmogų. Kuris, palyginus su ląstele, yra kaip didžiulė Žemės planeta palyginus su menku dangoraižiu. Ir nors žmogus labai didžiuojasi savo didybe prieš mikropasaulį, gyvenimas jam parodo, kas yra tikras šios planetos šeimininkas - mažas, sunkiai pagaunamas virusas. Paprastas kaip du kart du - dygliuotas rutuliukas su RNR viduje.

Ir jam nusispjauti, kad jo ardomi limfocitai plaukioja žymaus dainininko Fredžio Merkuri, gabaus režisieriaus Sirilo Kolardo, ar eilinio afrikiečio kraujyje. Neseniai infekuotų buvo trisdešimt milijonų. Pusė iš jų jau mirė. Dabar dar daugiau – kasdien Afrikoje vis nauji tūkstančiai.

Europoje ir Amerikoje tai vis dėlto dažniau gėjai ir narkomanai. Afrikoje ir Azijoje – nepadeda nei griežtas islamas, nei taikus budizmas - tai dažniau įprastinės orientacijos vyrai ir moterys. Ir jų maži vaikai. Virusas per mažas ir per paprastas, kad jam tai rūpėtų. Jis gyvena ir dauginasi.

Ar mes susimąstome, kad statydami namus ir besidaugindami ardome planetą? Ar mums rūpi dalykai, kurie yra saulės sistemos dydžio? Tik jei jie mums gresia… Aš labai atsiprašau, bet kažkas yra toje frazėje iš filmo “Matrica”: “Jūs, žmonės, ne žinduoliai. Jūs - virusai”…

KAS GRASINA VIRUSUI

Virusui grasina medikai su savo vaistais. Vieni įsibrauna į patį viruso DNR ir neleidžia gamintis naujiems virusams, kiti neleidžia jam perkoduoti mūsų DNR (“chakeriavimo” fermentų slopintojai), dar kiti - nuginkluoja patį virusą (viruso baltymų fermentų slopintojai). Jei dar nėra AIDS, o esi tik infekuotas - gali dešimtmečiais gerti vaistus ir nesusirgti. Na o jei jau AIDS - reikalai rimtesni. Gali išgyventi penkis mėnesius, o gali ir penkiolika metų.

Todėl medikų pirmas uždavinys buvo ir lieka laiku diagnozuoti ir apšviesti žmones, kaip virusas plinta: nesaugus seksas, švirkštai, nuo motinos - vaisiui. Paaiškinus, kad santykiauti vis dėlto geriau su prezervatyvu, kad švirkštai turi būti vienkartiniai, kad geriau miegoti tik su vienu partneriu, pavyko per dešimtmetį sumažinti metinį sergamumą AIDS San Francisko mieste nuo 6000 iki 500. Štai ką reiškia profilaktika. Tačiau paprasti žmonės supranta profilaktika taip: smerk, bijok ir venk.

KAS GRASINA INFEKUOTIEMS

Infekuotiems grasina ne tik artėjanti mirtis. Jiems grasina neišmanėliai. Tai jie paleido gandus: nespausk infekuotiems rankos, nesimaudyk su jais duše, nebučiuok į skruostą… Užsiliepsnojo kai kurių ŽIV užsikrėtusių šeimų namai. Prasidėjo kalbos:

AIDS - tai bausmė už mūsų nuodėmes.

AIDS - tai planetos valymas nuo gėjų ir narkomanų.

AIDS - tai smarkiai besidauginančios žmonių visuomenės savisaugos mechanizmas - mūsų bus mažiau…

AIDS – tai pagrindas pagaliau susitvarkyti su tamsiaodžiais ir geltonodžiais, užpildžiusiais mūsų tvarkingus baltus miestus….

Kalba, žinoma, tie, kurie patys nėra infekuoti ir kurie neturi sergančių artimųjų. Kurie nežino, jog 95 % infekuotų gyvena besivystančiame pasaulyje ir jų didesnė dalis nėra nei gėjai, nei narkomanai. Ir kad penktadalis mirusiųjų – vaikai, nesulaukę pilnametystės.

Žmonėms svarbu paaiškinti dalykus ne taip, kad tai būtų tiesa, o kad po paaiškinimo aprimtų jų sąžinė.

AIDS paplitimas padėjo išsiveržti kai kurių žmonių agresijai: taip jums ir reikia! O agresiją reikia pateisinti. Bet tuomet ji gimdo atgalinę agresiją. Kai kurie infekuoti ima elgtis agresyviai, apkrėsdami kutus. Jei mes neteisiname savo agresijos, o suvokiame ją, mes jaučiame sąžinės graužimą. Tai – viena iš tų retų ligų, kuriomis reikia persirgti. Tuomet vystosi imunitetas ir galbūt tampi labiau sveiku.

Tie, kurie labai nemėgsta kitokių - kitokios lytinės orientacijos, kitokios išvaizdos, kitokiu būdu patiriančių malonumą - yra slapti virusų sąjuningininkai. Virusas ardo limfocitus. O šie žmonės ardo infekuotų pasitikėjimą savimi ir kitais. Ir, žinote, visai suprantama, kad infekuoti jaučiasi atstumti, priešiški ir beviltiški. Jie ima nebenorėti gyventi. Galbūt jie po mirties paimami į Dangų. Kas žino? Bet artėjant tai dienai jie gali jausti, lyg artėtų pragaras. Tik tas pragaras ne po mirties – tai vienatvės pragaras tarp gyvųjų.

KAS PADEDA INFEKUOTIEMS

Laimei, žmonės ne tik pikdžiugauja. Jie myli savo net labai sergančius artimuosius ir draugus. Kartais jie nemyli, bet jaučia solidarumo jausmą. Ypač tie, kurie patyrė, kas yra tikra bėda. Dauguma žmonių yra patyrę bėdų ir išlaikė savo pasitikėjimą žmonėmis. Nepaisydami savo potencialios agresijos jie suvokia, kad ŽIV infekuoti - tai tiesiog tokie pat žmonės, patekę į nelaimę. Jie – tiesiog užpulti labai vikrių ir neatsakingų mažų padarų.

Ten, mikropasaulyje, nėra agresijos - ten yra tiesiog neatsakingas dauginimasis. Ir šita dauguma žmonių, kurie tai supranta, nukreipia savo potencialią agresiją kitur - jei ne prieš kovą su viruso fermentais, tai bent prieš savo paties ribotumą ir netobulumą.

Niekas niekada nesakė, kad Mylėk savo artimą – tai paprastas techninis receptas. Veikiau tai didele kaina pasiekiama dvasios sveikata. Niekas neteigė, kad yra paprasta nustoti elgtis kaip virusai ir imti gerbti Žemės ekologiją. Kiek dar reikės žmonijai kruvinų išbandymų, kiek dar jai reikės sirgti, kad ji pagaliau pasveiktų?

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, sulaikytas antras įtariamasis nuolat pildoma (548)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (207)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (20)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (27)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (111)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (3)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (90)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (2)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (7)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...