Pasibastymas po Telšių kraštą

 (27)
Telšiai
Telšiai
© G.Katino nuotr.

Su brėkštančiu rytu, palieku gražuolį Latvijos kraštą. Sumąstau fix idėją: prieš grįžtant į švariai lietuviškos kultūros padangę, reikia truputėlį aklimatizuotis. Tam labai tinka Žemaitija.

Pasirenku akims paganyti nepaprastai turtingą visokiomis įdomybėmis Telšių kraštą. Stabteliu Nevarėnų gyvenvietėje pasigrožėti 1785 metais pastatyta bažnyčia.

G.Katino nuotraukos

O štai ir gražuolė žemaičių sostinė – Telšiai.

Telšių katedra

Mane visgi domina labiau ne pats miestas, o šalia jo esantys keli piliakalniai. Jų beieškant, kadangi su kelrodžiais ženklais čia problema, tenka nemažai bendrauti su vietiniais žmonėmis. Pastebėsiu, jog iš šešių užkalbintų anei vienas nekalbėjo lietuvių kalba. Visi šnekėjo žemaičių tarme, kuri išlaikiusi savo senumą ir yra labai tolima šiuolaikinėms lietuvių ir latvių kalboms. Susišnekėti nėra lengva.

Šiaip taip su vietinių žmonių pagalba surandu Džiugo kalną.

Visi čia esantys piliakalniai mena laikus, kai šis kraštas buvo baisus galvos skausmas kryžiuočiam-kalavijuočiam. Mat lietuviai kunigaikščiai, bespręsdami savas problemas, net kelis kartus dovanojo šitas žemes germanų protėviams. Neatsiklausę vietinių žmonių. O šitie teutonų valdžios nė už ką nenorėję pripažinti.

Netoliese, ant Germanto ežero kranto, yra Germanto Aukuras. Gražu.

Traukiu ieškoti dar kelių piliakalnių, stabteliu prie paminklo nužmogėjimui Rainiuose. Kiek gi daug tokių paminklų mūsų mažoje valstybėje, kone kiekviename rajone. Baisaus to XX amžiaus būta...

O su ieškomais kalnais problema. Po Latvijos, kur viskas aišku, toks jokių ženklų nebuvimas erzina. Moju į paieškas ranka, gaila brangaus laiko, ir traukiu ten, kur žinau tikrai, jog esu laukiamas. Tai Varnių regioninis parkas. Čia turistai mylimi.

O štai ir Jomantų miško pažinimo takas. Aplinkinių kraštų vaikai laimingi – geresnės gamtos pažinimo priemonės ir nesugalvosi.

Pradedu įspūdžių medžioklę nuo paslaptingojo Aklaežerio. Šis mažiukas vandens telkinukas garsus tuo, jog jo vandens lygis nuolat kinta. Kai kada jis gali ir išvis pranykti, tam kad kitą dieną iš naujo pasirodytų.

Štai Triliemenis ąžuolas iš žiemos miego ruošiasi nubusti. Yra ir daugiau didingų medžių čia išaugę. Netoliese ir Jomantų nemažas akmenukas su savom legendom. Tikra atgaiva sielai šitos vietos, ne veltui ir keliautojų nemažai, nepaisant net žvarboko oro.

Traukiu toliau ir privažiuoju Sėbų piliakalnį. Manoma, čia buvus kuršių Žąsūgalos pilies.

Toliau kelias mane atveda į Varnių miestelį.

Tai tikras lietuvybės centras. Čia esančioje kunigų seminarijoje mokėsi tokie lietuvių literatūros šviesuliai, kaip M. Valančius, A. Strazdas, A. Baranauskas...

Netoli miestuko ir ežeras garsus. Lūkstas. Vienintelis Lietuvoje išplaunantis gintarą ir turintis nuosavą festivalį, „Bliuzo naktis“.

Nesunkiai susirandu ir garsiąją Sietuvos kūlgrindą.

Paslaptingą taką per pelkes. Kadaise čia būta trijų pilių ir šiuo akmenimis grįstu keliu po vandeniu, traukdavo anų pilių gynėjai žemaičiai. Už tako išdavimą kryžeiviams laukdavusi ypač didelė bausmė.

Požerės bažnyčia. 1771 m.

Ir vėl pirmyn. Stabteliu prie labai senos Požėrės medinės bažnytėlės ir štai manęs jau laukia Medvėgalio kalnas. Aukščiausias Žemaitijos kalnas (234,6 metro) ir garsiausias šių vietų pilkalnis šalimais. Su nerealiais atsiveriančiais vaizdais užsiropštus ant jų. Čia mane ir pasiveja vakaras, tespėjus pasigrožėti maža dalelyte šio nepaprasto krašto įdomybių. Laikas traukti namo.

Bevažiuojant mane dar paerzina dunksantis vakaro sutemose Bilionių piliakalnis; nebespėjau užsiropšti ant menamos Pilėnų pilies buvimo vietos, teks būtinai sugrįžti...

**************************************

   Gintaras Katinas
   išleido pirmąją savo
   knygą „Pavasaris“.
   Nors vyrai retai rašo meilės
   romanus, šįkart - išimtis.
   Autorius, remdamasis savo patirtimi,
   su švelniu humoru pasakoja
   šaunaus įsimylėjusio vyro,
   patiriančio moterų klastą
   ir gudrybes, istoriją.
   Šis romanas jūsų jau laukia
   knygynų lentynose.

www.DELFI.lt
 
27
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula (85)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 20:33
G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula
Asmeninio archyvo nuotr.
Prieš daugiau nei 500 metų Bažnyčios hierarchai, atsisakydami finansuoti Kristupo Kolumbo kelionę, taip jam bylojo: “Žmogus nėra sutvertas gyventi vandenyje ir keliauti vandenimis (…). Nuodėminga yra bristi į vandenį, kuris užteršia mūsų kūnus, nerti po vandeniu žuvis pamėgdžiojant, plaukti vandenimis pasipelnymo ieškant (…) nemažai žmonių veržiasi tai daryti, ir todėl Dievas baudžia juos už tokią puikybę”.

Tarptautinis festivalis nowJapan kviečia pasinerti į dar neregėtą Japoniją (1)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:24
Pasinerk į Japoniją! Taip šiais metais kviečia tarptautinis šiuolaikinės ir tradicinės Japonijos kultūros festivalis nowJapan. Jau 6-tus metus skaičiuojantis renginys, šiais metais kelia sau vienintelį tikslą - padėti įvairių šalių, kultūrų ir amžiaus žmonėms įgyti naujos patirties bei dalintis jau sukaupta.

Spalvingoji Indija: mitologiją ir tikrovę supinančios legendos

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:03
Ko gero kiekviena Indijos vieta turi bent po vieną nuostabią legendą, kurioje sunkiai atskiriamos ribos tarp mitologijos ir tikrovės. Indiškos legendos ne tik gražios ir patraukiančios – jos pažymi pasaulio tvarką. Tokią, kur viskas įvyksta taip, kaip turi įvykti, kur nepažeidžiama pasaulio harmonija. Kur valdo kilmingi ir teisingi. Kur išlaikoma ir gerbiama religinė tradicija.

Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei? (15)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 19:33
Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei?
Asmeninio archyvo nuotr.
Sveiki, mano vardas Maja. Mano atostogos baigėsi tada, kai į užjūrį išvyko mano šeimininkas. Namie likome trise: aš, šeimininkė ir Justė. Pamenu, per paskutines atostogas Palangoje mes visi vaikščiojom tiltu, ir šeimininkas Justei pasakė, kad rytoj jis išplauks kitapus jūros, nes ten daug uždirbs ir galės siųsti namo money money money. Ir dar sakė, kad per atostogas jis būtinai sugrįš.

Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį gal nori prisijungti ir tu? (84)

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 22:39
Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį
Asmeninio archyvo nuotr.
Darius nuo pat vaikystės turėjo svajonę – praplaukti Kapitono Granto keliais. 30 metų brendusi svajonė įgavo milžiniško projekto ribas. Šiandien 48-erių metų laivų statytojas ir kapitonas Darius Vinkevičius, padedamas „Kapitono Granto klubo“, organizuoja 7 metus truksiančią kelionę, į kurią kviečia prisijungti visus, norinčius atrasti save šniokščiant vandenyno bangoms.