Pasibastymas po Telšių kraštą

 (27)
Telšiai
Telšiai
© G.Katino nuotr.

Su brėkštančiu rytu, palieku gražuolį Latvijos kraštą. Sumąstau fix idėją: prieš grįžtant į švariai lietuviškos kultūros padangę, reikia truputėlį aklimatizuotis. Tam labai tinka Žemaitija.

Pasirenku akims paganyti nepaprastai turtingą visokiomis įdomybėmis Telšių kraštą. Stabteliu Nevarėnų gyvenvietėje pasigrožėti 1785 metais pastatyta bažnyčia.

G.Katino nuotraukos

O štai ir gražuolė žemaičių sostinė – Telšiai.

Telšių katedra

Mane visgi domina labiau ne pats miestas, o šalia jo esantys keli piliakalniai. Jų beieškant, kadangi su kelrodžiais ženklais čia problema, tenka nemažai bendrauti su vietiniais žmonėmis. Pastebėsiu, jog iš šešių užkalbintų anei vienas nekalbėjo lietuvių kalba. Visi šnekėjo žemaičių tarme, kuri išlaikiusi savo senumą ir yra labai tolima šiuolaikinėms lietuvių ir latvių kalboms. Susišnekėti nėra lengva.

Šiaip taip su vietinių žmonių pagalba surandu Džiugo kalną.

Visi čia esantys piliakalniai mena laikus, kai šis kraštas buvo baisus galvos skausmas kryžiuočiam-kalavijuočiam. Mat lietuviai kunigaikščiai, bespręsdami savas problemas, net kelis kartus dovanojo šitas žemes germanų protėviams. Neatsiklausę vietinių žmonių. O šitie teutonų valdžios nė už ką nenorėję pripažinti.

Netoliese, ant Germanto ežero kranto, yra Germanto Aukuras. Gražu.

Traukiu ieškoti dar kelių piliakalnių, stabteliu prie paminklo nužmogėjimui Rainiuose. Kiek gi daug tokių paminklų mūsų mažoje valstybėje, kone kiekviename rajone. Baisaus to XX amžiaus būta...

O su ieškomais kalnais problema. Po Latvijos, kur viskas aišku, toks jokių ženklų nebuvimas erzina. Moju į paieškas ranka, gaila brangaus laiko, ir traukiu ten, kur žinau tikrai, jog esu laukiamas. Tai Varnių regioninis parkas. Čia turistai mylimi.

O štai ir Jomantų miško pažinimo takas. Aplinkinių kraštų vaikai laimingi – geresnės gamtos pažinimo priemonės ir nesugalvosi.

Pradedu įspūdžių medžioklę nuo paslaptingojo Aklaežerio. Šis mažiukas vandens telkinukas garsus tuo, jog jo vandens lygis nuolat kinta. Kai kada jis gali ir išvis pranykti, tam kad kitą dieną iš naujo pasirodytų.

Štai Triliemenis ąžuolas iš žiemos miego ruošiasi nubusti. Yra ir daugiau didingų medžių čia išaugę. Netoliese ir Jomantų nemažas akmenukas su savom legendom. Tikra atgaiva sielai šitos vietos, ne veltui ir keliautojų nemažai, nepaisant net žvarboko oro.

Traukiu toliau ir privažiuoju Sėbų piliakalnį. Manoma, čia buvus kuršių Žąsūgalos pilies.

Toliau kelias mane atveda į Varnių miestelį.

Tai tikras lietuvybės centras. Čia esančioje kunigų seminarijoje mokėsi tokie lietuvių literatūros šviesuliai, kaip M. Valančius, A. Strazdas, A. Baranauskas...

Netoli miestuko ir ežeras garsus. Lūkstas. Vienintelis Lietuvoje išplaunantis gintarą ir turintis nuosavą festivalį, „Bliuzo naktis“.

Nesunkiai susirandu ir garsiąją Sietuvos kūlgrindą.

Paslaptingą taką per pelkes. Kadaise čia būta trijų pilių ir šiuo akmenimis grįstu keliu po vandeniu, traukdavo anų pilių gynėjai žemaičiai. Už tako išdavimą kryžeiviams laukdavusi ypač didelė bausmė.

Požerės bažnyčia. 1771 m.

Ir vėl pirmyn. Stabteliu prie labai senos Požėrės medinės bažnytėlės ir štai manęs jau laukia Medvėgalio kalnas. Aukščiausias Žemaitijos kalnas (234,6 metro) ir garsiausias šių vietų pilkalnis šalimais. Su nerealiais atsiveriančiais vaizdais užsiropštus ant jų. Čia mane ir pasiveja vakaras, tespėjus pasigrožėti maža dalelyte šio nepaprasto krašto įdomybių. Laikas traukti namo.

Bevažiuojant mane dar paerzina dunksantis vakaro sutemose Bilionių piliakalnis; nebespėjau užsiropšti ant menamos Pilėnų pilies buvimo vietos, teks būtinai sugrįžti...

**************************************

   Gintaras Katinas
   išleido pirmąją savo
   knygą „Pavasaris“.
   Nors vyrai retai rašo meilės
   romanus, šįkart - išimtis.
   Autorius, remdamasis savo patirtimi,
   su švelniu humoru pasakoja
   šaunaus įsimylėjusio vyro,
   patiriančio moterų klastą
   ir gudrybes, istoriją.
   Šis romanas jūsų jau laukia
   knygynų lentynose.

www.DELFI.lt
 
27
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

10 įdomių faktų apie Bulgariją (6)

2014 liepos mėn. 30 d. 00:01
Bulgarija – turtinga be galo gražia gamta šalis, išsaugojusi daugelio joje gyvenusių tautų patirtį bei dvasią, kiekvienam keliautojui galinti pasiūlyti itin platų kultūrinių vertybių bei pramogų spektrą. Švelnus klimatas, puikūs paplūdimiai, gera virtuvė, turizmo infrastruktūros vystymas – visa tai lemia, kad kelionės į Bulgariją vis populiarėja. Tai unikali šalis, turinti kuo nustebinti.

Kaip per atostogas pailsėti kokybiškai?

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
Kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Juk žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums irgi reikia energijos. Vis dėlto ne visi moka taip paprastai atsiriboti nuo minčių apie darbą ir kokybiškai pailsėti.

Porcelianinio puodelio istorija (3)

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
XVI a. portugalai vystė prekybinius mainus su Kinija ir įkūrė šioje šalyje savo prekybos atstovybę. Taip į senąjį žemyną atkeliavo pirmieji kiniško porceliano gaminiai. Europiečius lengvučio porceliano indai labai žavėjo.

7 būdai, kaip paįvairinti poros atostogas (8)

2014 liepos mėn. 28 d. 11:17
Nieko neveikimą, įprastą gulėjimą paplūdimyje ar „nardymą“ Europos sostinių gatvėmis vasaros atostogų metu jau dauguma porų išbandė. Tačiau, kad atostogos būtų išties įsimintinos, o grįžus iš jų tarpusavio santykiai dar geresni, verta peržengti savo komforto ribas ir ryžtis ekstremaliems arba tiesiog neįprastiems užsiėmimams.

Efesas - spindintis Antikos laikų perlas Turkijoje (18)

2014 liepos mėn. 28 d. 00:01
Atostogaujant Turkijos vakarinėje pakrantėje prie Egėjo jūros verta aplankyti vieno didžiausių antikinio miesto griuvėsius. Nuo Kušadasio kurorto iki Efeso yra tik keliolika kilometrų; juos patogu nuvažiuoti turistus aptarnaujančiais vietiniais „mikriukais“ – jie Turkijos kurortuose vadinasi „dolmuš“. Važiuoti reikia Selcuko miesto kryptimi, išlipti 3 kilometrus neprivažiavus jo. Tai populiarus ir gausiai turistų lankomas objektas.