Niujorkas atviru žvilgsniu

 (25)
Niujorkas
© Corbis

Olegas Kovrikovas prisipažįsta - anksčiau po kelionės į Niujorką būtų išvardijęs keletą didžiausią įspūdį palikusių dalykų, tačiau šįkart jis sako: "Man patiko viskas." Atrastas tobulos kelionės receptas? Paslaptis paprasta: jei mėgini į vykstančius dalykus pažvelgti be išankstinio nusistatymo, neieškai, kas tau patinka ir gražu, tada sugebi įžvelgti visiškai kitokį grožį net smulkmenose.

To pamėginome išmokti ir mes - sekame Manhatano įspūdžių ir vaizdų kaleidoskopą. Nors tai - tik vienas iš Niujorko rajonų, daugeliui būtent ši miesto dalis labiausiai asocijuojasi su Niujorku. Apie jį pasakoja asmeninio ugdymo treneris Olegas Kovrikovas.

Tolerancija

Kuo pirmiausiai sužavi Niujorkas? Tolerancija. Pasaulio finansų centro (World Financial Center) fojė ant tų pačių laiptų pamatysi prisėdusius ir sumuštinį valgančius finansininkus, biržos maklerius ir gatvę remontuojančius darbininkus, o kur dar įvairių tautybių auklės, zujančios aplinkui su mažais vaikais? Arba, pavyzdžiui, Volstryte, Niujorko ir pasaulio finansų centre, stovi gatvės prekeivis, pardavinėjantis kinų gamybos kaklaraiščius po 5 JAV dolerius. Koks kontingentas juos perka? Gal Warrenas Buffetas, JAV milijardierius, garsėjantis savo taupumu?

Čia nėra barjerų tarp žmonių. Parduotuvėje juodaodis apsauginis paprašo parodyti pirkinio čekį, kurį ilgokai vartęs galiausiai pareiškia, kad čia ne tas. Ir kai jau ne juokais sunerimsti, jis tiesiog nusikvatoja ir linksmai taria: "Tai buvo pokštas."

Niujorkiečiai

"Tikrų niujorkiečių čia mažai. Jie palieka šį pragarą ir išsikelia gyventi kur nors toliau", - taip pareiškia taksistas. Dauguma gatvėmis zujančių žmonių - atvykėliai, kurie tikisi ko nors pasiekti gyvenime. Gal todėl jie tokie pakantūs vieni kitiems? Susidaro įspūdis, kad visi čia žino, ko nori. Jei dirba, tai visą dėmesį skiria tam, ką daro. Padavėjas nuolat prieis ir pasirūpins, kad stiklinė būtų pilna vandens. Taip atsakingai elgiamasi ne iš baimės, o iš pašaukimo. Liftininkas, atrodo, visą gyvenimą tik ir svajojo dirbti liftininku, todėl dabar tai daro itin paslaugiai.

Garsas

Šiam miestui būdingas garsas - grindinio betoną kalančio perforatoriaus dundėjimas. Jie stato arba griauna? Griauna, kad statytų iš naujo. Ir taip nuolat. Viena statybvietė ypač verta turistų dėmesio - vietoj susprogdinto Pasaulio prekybos centro bokštų dvynių netrukus iškils keturi dangoraižiai. Statybų mastas įspūdingas - šiuo metu iškasta septynių aukštų gylio šachta.

Auto ir metro

Vairuodamas Niujorke nejunti jokios agresijos, tačiau tempas greitas, jei ką - tau tuoj papypsės. Turistui automobilis Manhatane tikrai nereikalingas. Važiuodamas negali kur nori pristabdyti, kad ir trumpam, norėdamas fotografuoti - kaipmat prisistatys policininkas, kuris pasiteiraus, kodėl sustojai. Geriausia vaikščioti pėsčiomis. Manhatanas sudaro saugios vietos įspūdį.

Trijų valandų kamščiai gatvėse - niujorkiečių kasdienybė, todėl daugelis naudojasi metro. Ten viename vagone sutiksi ir finansininką, ir Holivudo žvaigždę primenančią merginą, ir valkatą. Metro tuneliuose daugybė gatvės muzikantų, dažnai jie groja mažuose "orkestruose".

Žvilgsnis iš viršaus 1

Skrydis malūnsparniu virš Niujorko - vertas turistų dėmesio malonumas. Skrydžiai organizuojami iš aikštelės, esančios prie Bruklino tilto. Malūnsparnių verslu užsiima keturios licencijuotos įmonės, konkurencija tarp jų gana didelė - atvykę į aikštelę pamatysite malūnsparnius ir skirtingais kombinezonais vilkinčius žmones, kurie atkakliai siūlo būtent savo firmos paslaugas. Skirtingų kompanijų kainos už skrydį yra vienodos, tačiau kiekviena vilioja klientus pabrėždama savo pranašumus - neva konkurentų malūnsparnis senas, jo langai subraižyti, todėl nuotraukos bus nevykusios, o jų malūnsparnis - tikrai naujas. Kelionės kaina priklauso nuo trukmės: už 10-25 min. mokama 130-260 JAV dolerių. Trumpiausia kelionė - keletas ratų virš pakrantės, ilgiausia - skrydis iki garsiojo "Yankee" stadiono. Laisvės statulą pamatysite pasirinkę bet kokios trukmės maršrutą.

Žvilgsnis iš viršaus 2

Niujorkas - ne Venecija, kur daug balandžių, tačiau nuotykių su jais galima patirti ir šiame mieste. Aukščiausio Niujorko pastato (Empire state building) 86-ame aukšte esančioje apžvalgos aikštelėje, iš kur atsiveria įspūdingiausi miesto vaizdai, sumaniau pasikeisti fotoobjektyvą. Balandis, greičiausiai supratęs, kad tuoj bus maitinamas, nutūpė ant rankų, paskui jį - ir kiti. Aplinkiniams tokia gyvoji skulptūra su paukščiais suteikė daug džiaugsmo, tad visi puolė masiškai fotografuoti. Netrukus paaiškėjo: norint prisivilioti balandį - reikia tik ištiesti ranką ir sudėti pirštus, tarsi kažką laikytum. Manydami, kad ten lesalas, paukščiai tupia ant rankos.

Svoris

Visi kalba apie antsvorio turinčius amerikiečius. Manhatano dangoraižių antrame aukšte įrengtos sporto salės, Europoje to nepastebėjau. Galbūt stambių žmonių nėra itin daug, tačiau kai pamatai 18-25 metų jaunuolį, taip nutukusį, kad net nematyti jo alkūnių, jos įdubusios tarsi koks krateris - įspūdis išlieka visam gyvenimui. Taip ir susidaroma nuomonė, kad Amerika - storų žmonių šalis.

Vaizdai

Manhatane viskas arti. Išlipęs iš metro ir paėjęs apie 10 metrų, patenki į Centrinį parką (Central Park) - ramybės oazę, kurioje laikas tarsi sustoja. Už 50 metrų nuo parko - Medisono aveniu, kurioje daugybė prabangių parduotuvių. Dar 500 metrų - ir Times aikštė - viena iš judriausių vietų pasaulyje. Įvairių tautų ir rasių žmonės bei nuolat neapleidžiantis jausmas, kad dabar matomą vaizdą jau esi kažkur regėjęs. Ir tai ne deja vu. Daugelis vietų tikrai matytos kino filmuose. Pastabesni kino gerbėjai tikrai atpažins vaizdus iš filmo "Graži moteris" ir dangoraižį, į kurį lipo King Kongas.

P.S. Galbūt Jūsų matytas Niujorkas turėjo visai kitą skonį ir spalvas. Galbūt tas pačias. Jeigu kelis kartus lankėtės šiame amžinųjų žiburių mieste, jis kaskart pasirodė Jums vis kitoks. Tai priklauso nuo požiūrio, kuriam taikomas pagrindinis reikalavimas - maksimaliai atviras žvilgsnis.

 
25
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Maskvos metropolitenas: šventyklas primenančios stotys (4)

2014 liepos mėn. 24 d. 00:01
Daugiau negu trys šimtai kilometrų po žeme. Kasdien apie 8 milijonus žmonių ir 190 įspūdingų stočių. 400 traukinių, kursuojančių kas 2,5 minutės. Maskvos požeminis geležinkelis apipintas nuostabiomis istorijomis, legendomis ir mistika.

Paslaptingą „Vakarienę baltai“ gaubia griežtų taisyklių šydas (7)

2014 liepos mėn. 23 d. 13:25
Viskas tik balta. Jokių spalvotų rūbų ir sportinių drabužių. Šortų ar spalvotų batų. Vasarinių šlepečių ar kepuraičių su snapeliu. Visų dalyvių drabužiai, galvos apdangalai, batai – tik balti ir itin elegantiški. Tai tik kelios taisyklės, kurios keliamos rugpjūčio 29 dieną Vilniuje vyksiančio paslaptingo renginio „Vakarienė baltai“ (“Dîner en Blanc”) dalyviams.

Palermas – skonių ir kvapų meka (9)

2014 liepos mėn. 23 d. 08:23
Italijos pietuose stūkso didžiausia Viduržemio jūros sala Sicilija. Jos sostinė – Palermo. Tai autonominė Italijos dalis, skaičiuojanti tris tūkstančius metų. Siciliečių kasdienybė alsuoja kartu su vis dar aktyviu Etnos ugnikalniu. Saloje daug kas kitaip nei žemyninėje Italijos dalyje: tik čia auga raudonieji apelsinai, kava čia labiau skrudinta, skiriasi net žmonių kalba.

Konkursas „Mano išskirtinė kelionė!“

2014 liepos mėn. 22 d. 17:37
Sunku rasti žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ir tikrai kiekvienas prisiminimuose saugo tą išskirtinę kelionę, palikusią didžiausią žymę širdyje. Tad kviečiame ja pasidalinti!

Pasaulį apkeliavusi rašytoja Ieva Rutė - apie išskirtines keliones

2014 liepos mėn. 22 d. 17:05
Pasaulį apkeliavusi rašytoja Ieva Rutė - apie išskirtines keliones
Asmeninio archyvo nuotr.
Vilniuje pristatyta spalvinga ir egzotiška Ievos Rutės knyga „Išskirtinės kelionės: Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas“. IEVA RUTĖ – keliautoja ir fotografė, Vilniaus universiteto Orientalistikos centro Azijos studijų magistrė ir dėstytoja, kiniškų arbatų meistrė ir kelionių vadovė po egzotiškąsias šalis.