Mongolija: kitokie žmonės ir kultūra

 (22)
Mongolas
Mongolas
© Shutterstock nuotr.

Pasaulio kraštas, į kurį norėčiau sugrįžti... Vienareikšmiškai – tai Mongolija. Būtent ši nuostabaus kraštovaizdžio šalis man asocijuojasi su pasaulio kraštu.

Visomis prasmėmis – ir geografiškai (alinanti kelionė, 3 oro uostai, kuriuose praleista daugybė valandų), ir kultūriniu.

Klajokliai, išsaugoję savo pirmykštį gyvenimo būdą, paklūsta atšiaurios gamtos sąlygoms ir keletą kartų per metus, susikrovę savo nedidelę buitį, iškeliauja ieškoti kitų ganyklų ir ežerų. Mums, pripratusiems prie komforto, suplanuoto ir greito gyvenimo tai atrodo sunkiai suvokiama. Bet mongolai tokį gyvenimą pasirinko nuo pat pradžios, ir tuo labai didžiuojasi – teko kalbėti su miestiečiais, pasiturinčiais verslininkais, kurie papasakojo, kad kasmet vasarą su savo šeimomis praleidžia jurtose (apvalūs kilnojami namukai) stepėse. Nes tai – jų šaknys, jų prigimtis.

Kiekvienas mongolas balne jaučiasi taip pat patogiai, kaip mes biuro kėdėse, nes nuo vaikystės yra pripratę prie žirgų ir jodinėti pradeda labai anksti (kasmet pavasarį vyksta tradicinės žirgų lenktynės, kuriose dalyvauja 4 metukų berniukai).

Gilų įspūdį paliko žmonės ir kultūra, bet dar didesnį – gamta. Tai vienintelė vieta pasaulyje, kur mane aplankė neapsakomas laisvės pojūtis. Plačios stepės, kalvos, bekraštis dangus ir dykuma – taip, jauti, kad esi tik dulkelė šiame krašte, šioje Žemėje. Dulkelė, kurios amžius yra juokingas, palyginus su šios žemės amžiumi.

Žmogaus nepaliesta gamta, atšiaurus klimatas (nuo +30 vasara iki -40 žiemą), didinga istorija – juk Čingischanas, žinomiausias Mongolijos didikas tuo metu valdė vieną trečdalį tuometinių pasaulio gyventojų.

Ten sustojo laikas. Visi reikalai, klausimai, tai, kas rūpėjo ir atrodė taip reikšminga, kažkodėl vieną akimirką viskas tapo nereikalinga, ir net juokinga. Keista, bet šie nuostabūs vaizdai, kuriuos mačiau – jie leido įžvelgti kai ką žymiai daugiau. Leido pagaliau atsisukti į save. Išgirsti savo mintis, savo tikruosius troškimus, jausmus, tiesiog leido nuvalyti nuo jų kasdienybės, rūpesčių dulkes...

Turbūt pirmą kartą nuo jaunų metų teko pajausti tokią ramybę ir vaikišką nerūpestingumą. Dar ir dabar grįžtu mintimis į tą kraštą – ten nėra kelių, praktiškai nerasi paprasčiausių komforto sąlygų, ten arba labai šalta, arba labai karšta, arba labai lyja, arba labai vėjuota ir daug smėlio – bet būtent, kad ten „labai“.


Asmeninio albumo nuotraukos

Tavęs nesupras aplinkiniai, nes surasti angliškai arba rusiškai kalbantį mongolą labai sudėtinga. Ten laukia labai neįprastas maistas ir arbata su druska, sviestu ir kepta avies uodega. Ten – arba rasi save, ir suprasi, kodėl likimas tave čia atvedė ir išgirsi save, arba niekad nesuprasi šio krašto. Bet pamiršti vis tiek negali.

Pirmą kartą ten jodinėjau keistai nedidukais pusiau laukiniais žirgais – per stepes, ledinius upelius, ir pelkę. Keista, bet aš, miesto vaikas, nejutau nei kruopelytės baimės ar abejonės, kad kažkas nepavyks (ir, žinoma, žirgas klausėsi manęs idealiai).

Iki šiol mongolams ypatingą reikšmę turi Čingischanas. Jo vardu vadinami prekybos ženklai: viešbučiai, alaus, degtinės rūšys, bankai, parduotuvės ir restoranai. Mongolijoje esu išgirdusi, kad, anot mokslininkų, genetinis tyrimas parodė, jog pasaulyje yra apie 16 milijonų Čingischano palikuonių. Kažin, gal ir manyje yra toks genas?

Šis tekstas - DELFI Gyvenimo konkurso "Pasaulio kraštas, į kurį norėčiau sugrįžti" dalyvio rašinys.

www.DELFI.lt
 
22
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

10 įdomių faktų apie Bulgariją (6)

2014 liepos mėn. 30 d. 00:01
Bulgarija – turtinga be galo gražia gamta šalis, išsaugojusi daugelio joje gyvenusių tautų patirtį bei dvasią, kiekvienam keliautojui galinti pasiūlyti itin platų kultūrinių vertybių bei pramogų spektrą. Švelnus klimatas, puikūs paplūdimiai, gera virtuvė, turizmo infrastruktūros vystymas – visa tai lemia, kad kelionės į Bulgariją vis populiarėja. Tai unikali šalis, turinti kuo nustebinti.

Kaip per atostogas pailsėti kokybiškai?

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
Kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Juk žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums irgi reikia energijos. Vis dėlto ne visi moka taip paprastai atsiriboti nuo minčių apie darbą ir kokybiškai pailsėti.

Porcelianinio puodelio istorija (3)

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
XVI a. portugalai vystė prekybinius mainus su Kinija ir įkūrė šioje šalyje savo prekybos atstovybę. Taip į senąjį žemyną atkeliavo pirmieji kiniško porceliano gaminiai. Europiečius lengvučio porceliano indai labai žavėjo.

7 būdai, kaip paįvairinti poros atostogas (8)

2014 liepos mėn. 28 d. 11:17
Nieko neveikimą, įprastą gulėjimą paplūdimyje ar „nardymą“ Europos sostinių gatvėmis vasaros atostogų metu jau dauguma porų išbandė. Tačiau, kad atostogos būtų išties įsimintinos, o grįžus iš jų tarpusavio santykiai dar geresni, verta peržengti savo komforto ribas ir ryžtis ekstremaliems arba tiesiog neįprastiems užsiėmimams.

Efesas - spindintis Antikos laikų perlas Turkijoje (18)

2014 liepos mėn. 28 d. 00:01
Atostogaujant Turkijos vakarinėje pakrantėje prie Egėjo jūros verta aplankyti vieno didžiausių antikinio miesto griuvėsius. Nuo Kušadasio kurorto iki Efeso yra tik keliolika kilometrų; juos patogu nuvažiuoti turistus aptarnaujančiais vietiniais „mikriukais“ – jie Turkijos kurortuose vadinasi „dolmuš“. Važiuoti reikia Selcuko miesto kryptimi, išlipti 3 kilometrus neprivažiavus jo. Tai populiarus ir gausiai turistų lankomas objektas.