Mongolija: kitokie žmonės ir kultūra

 (22)
Mongolas
Mongolas
© Shutterstock nuotr.

Pasaulio kraštas, į kurį norėčiau sugrįžti... Vienareikšmiškai – tai Mongolija. Būtent ši nuostabaus kraštovaizdžio šalis man asocijuojasi su pasaulio kraštu.

Visomis prasmėmis – ir geografiškai (alinanti kelionė, 3 oro uostai, kuriuose praleista daugybė valandų), ir kultūriniu.

Klajokliai, išsaugoję savo pirmykštį gyvenimo būdą, paklūsta atšiaurios gamtos sąlygoms ir keletą kartų per metus, susikrovę savo nedidelę buitį, iškeliauja ieškoti kitų ganyklų ir ežerų. Mums, pripratusiems prie komforto, suplanuoto ir greito gyvenimo tai atrodo sunkiai suvokiama. Bet mongolai tokį gyvenimą pasirinko nuo pat pradžios, ir tuo labai didžiuojasi – teko kalbėti su miestiečiais, pasiturinčiais verslininkais, kurie papasakojo, kad kasmet vasarą su savo šeimomis praleidžia jurtose (apvalūs kilnojami namukai) stepėse. Nes tai – jų šaknys, jų prigimtis.

Kiekvienas mongolas balne jaučiasi taip pat patogiai, kaip mes biuro kėdėse, nes nuo vaikystės yra pripratę prie žirgų ir jodinėti pradeda labai anksti (kasmet pavasarį vyksta tradicinės žirgų lenktynės, kuriose dalyvauja 4 metukų berniukai).

Gilų įspūdį paliko žmonės ir kultūra, bet dar didesnį – gamta. Tai vienintelė vieta pasaulyje, kur mane aplankė neapsakomas laisvės pojūtis. Plačios stepės, kalvos, bekraštis dangus ir dykuma – taip, jauti, kad esi tik dulkelė šiame krašte, šioje Žemėje. Dulkelė, kurios amžius yra juokingas, palyginus su šios žemės amžiumi.

Žmogaus nepaliesta gamta, atšiaurus klimatas (nuo +30 vasara iki -40 žiemą), didinga istorija – juk Čingischanas, žinomiausias Mongolijos didikas tuo metu valdė vieną trečdalį tuometinių pasaulio gyventojų.

Ten sustojo laikas. Visi reikalai, klausimai, tai, kas rūpėjo ir atrodė taip reikšminga, kažkodėl vieną akimirką viskas tapo nereikalinga, ir net juokinga. Keista, bet šie nuostabūs vaizdai, kuriuos mačiau – jie leido įžvelgti kai ką žymiai daugiau. Leido pagaliau atsisukti į save. Išgirsti savo mintis, savo tikruosius troškimus, jausmus, tiesiog leido nuvalyti nuo jų kasdienybės, rūpesčių dulkes...

Turbūt pirmą kartą nuo jaunų metų teko pajausti tokią ramybę ir vaikišką nerūpestingumą. Dar ir dabar grįžtu mintimis į tą kraštą – ten nėra kelių, praktiškai nerasi paprasčiausių komforto sąlygų, ten arba labai šalta, arba labai karšta, arba labai lyja, arba labai vėjuota ir daug smėlio – bet būtent, kad ten „labai“.


Asmeninio albumo nuotraukos

Tavęs nesupras aplinkiniai, nes surasti angliškai arba rusiškai kalbantį mongolą labai sudėtinga. Ten laukia labai neįprastas maistas ir arbata su druska, sviestu ir kepta avies uodega. Ten – arba rasi save, ir suprasi, kodėl likimas tave čia atvedė ir išgirsi save, arba niekad nesuprasi šio krašto. Bet pamiršti vis tiek negali.

Pirmą kartą ten jodinėjau keistai nedidukais pusiau laukiniais žirgais – per stepes, ledinius upelius, ir pelkę. Keista, bet aš, miesto vaikas, nejutau nei kruopelytės baimės ar abejonės, kad kažkas nepavyks (ir, žinoma, žirgas klausėsi manęs idealiai).

Iki šiol mongolams ypatingą reikšmę turi Čingischanas. Jo vardu vadinami prekybos ženklai: viešbučiai, alaus, degtinės rūšys, bankai, parduotuvės ir restoranai. Mongolijoje esu išgirdusi, kad, anot mokslininkų, genetinis tyrimas parodė, jog pasaulyje yra apie 16 milijonų Čingischano palikuonių. Kažin, gal ir manyje yra toks genas?

Šis tekstas - DELFI Gyvenimo konkurso "Pasaulio kraštas, į kurį norėčiau sugrįžti" dalyvio rašinys.

www.DELFI.lt
 
22
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Тailandas – šypsenų šalis. Ką iš tiesų reiškia tajų šypsenos? (7)

2014 liepos mėn. 21 d. 10:34
Šypsena – Tailando vizitinė kortelė, kurią galima vadinti savotišku prekiniu ženklu. „Tailandas – šypsenų šalis“ – taip sako patys tajai, o turizmo verslas mielai šią žinią naudoja siūlomų kelionių aprašymų antraštėse ir lankstinukuose.

10 gražiausių vietų medaus mėnesiui (34)

2014 liepos mėn. 20 d. 00:00
Harpersbazaar.com atrinko 10 gražiausių vietų medaus mėnesiui nuo Balio iki Amalfio pakrantės.

Tunisas - daugiau nei galėjote įsivaizduoti (13)

2014 liepos mėn. 18 d. 12:40
Poilsis Tunise – tai auksinio smėlio paplūdimiai, milžiniškų datulių palmių pavėsis ir užburianti dykuma. Ši vieta sutverta tiems, kurie trokšta atitolti nuo minios, triukšmo bei kasdienių rūpesčių, ir tiems, kurie ieško atsipalaidavimo.

Ryškėja vasaros kelionių tendencijos

2014 liepos mėn. 17 d. 15:09
Vasarai įpusėjus, vis populiaresne tampa atostogų bei kelionių tema. Tai ir puiki proga įvertinti, kaip kinta tautiečių vasaros kelionių kryptys, išskirti ryškėjančias tendencijas. Kelionių agentūrų duomenimis, viena pagrindinių tendencijų – vis labiau populiarėjančios pažintinės kelionės ir besiplečianti jų geografija.

Ką daryti, kad atostogos nesibaigtų vos prasidėjusios

2014 liepos mėn. 17 d. 11:36
Įpusėjęs vasaros kelionių sezonas atostogaujantiems atneša ir pirmuosius rūpesčius – šiltuosiuose kraštuose poilsiaujančių tautiečių atostogas dažnai apkartina sveikatos problemos. Pasak draudimo specialistų, atsakingiau savo sveikata linkę rūpintis penkiasdešimtmečiai. Dvigubai dažniau draudžiamųjų įvykių kelionės metu pasitaiko 26-40 metų amžiaus keliautojams.