Lauktuvės iš Indijos - vidurių šiltinė

 (14)
Indija
Indija
© Corbis

Grįžę iš tolimų šalių keliautojai parsiveža ne vien malonių įspūdžių, bet ir egzotinių ligų, sako Marija Marengolcienė, VšĮ Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Vaikų infekcinių ligų diagnostikos ir profilaktikos skyriaus vedėja.

M. Marengolcienė: "Prieš mėnesį konsultuotis atvyko keturiolikmetė mergaitė, lydima tėvų. Turėjo siuntimą iš šeimos gydytojos. Į ją kreipėsi dėl pilvo skausmų ir viduriavimo. Visa šeima, sužinojau pokalbio metu, buvo ką tik grįžusi iš kelionės po Indiją, kur mergaitė susirgo vidurių šiltine ir buvo gydyta.

Ligos pradžioje simptomai ir būsena panaši į peršalimą: nedidelis karščiavimas, pilvo ir raumenų skausmas, pykinimas. Vėliau temperatūra kyla iki 39 laipsnių ir daugiau, gali padidėti kepenys, blužnis, limfmazgiai, odoje atsiranda bėrimų.

Įtardami, jog dukros negalavimai po kelionės tebėra susiję su šia liga, tėvai sunerimo. Buvo paimti pacientės išmatų mėginiai, informavome, kada bus atsakymas. Įspėjome, jog nepaisant, ar bus nustatytas ligos sukėlėjas, du mėnesius būtina stebėti sveikatą ir atlikti tyrimus, kad gydytas žmogus gali likti sukėlėjo nešiotojas ir dar pusmetį ar metus yra tikimybės, jog jis užkrės kitus.

Bakterija gali likti sirgusiojo tulžies latakuose, blužnyje, kaulų čiulpuose, todėl liga gali jam atsinaujinti. Taigi sergantysis ar sirgęs žmogus yra grėsmė aplinkiniams.

Pacientės šeimos gydytojos siuntime buvo įrašas: „Būklė po ūmios enterovirusinės infekcijos“. Ir nė pastabos, jog toji būklė – po svečioje šalyje įgytos sunkios infekcijos. Aš tai sužinojau tik po išsamaus pokalbio, uždavusi konkrečius klausimus: ar keliavote, ar skiepijotės ir t.t.

Pacientai, manau, turi žinoti seną tiesą: daktarui, teisėjui ir kunigui, jei norite realios pagalbos, reikia pasakyti viską. Mūsų ligoninėje atliktas tyrimas parodė, jog mergaitė nėra sukėlėjo nešiotoja. Tačiau nesame tikri, ar šeima pasidomėjo tyrimo rezultatais, ar ketina atsakingai - taip, kaip paaiškinome - elgtis. Tiriama, net ir neradus sukėlėjo, dar du mėnesius atliekant kontrolinius bakteriologinius tyrimus, iki tris kartus iš eilės sukėlėjo neaptinkama.

Jeigu mergaitė būtų sukėlėjo nešiotoja (o tai dar gali paaiškėti po kartotinių tyrimų), yra didelė grėsmė užsikrėsti šeimos nariams per vadinamąjį buitinį kontaktą: pasinaudojus tualetu ir nenusiplovus rankų, pavyzdžiui, palietus durų rankeną, naudojantis tais pačiais virtuvės indais ir sukėlėjui patekus į virškinamąjį traktą.

Negydoma vidurių šiltinė - mirtina liga. Galimos komplikacijos: žarnyno pažeidimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto dėl opų.

Neramina, ar dėl galimo užsikrėtimo ištirti mergaitės tėvai. Tuo turėjo pasirūpinti šeimos gydytojas. Greičiausiai šeima to neprašė ir nereikalavo. Tėtis į mano klausimą, kodėl jis ir namiškiai prieš kelionę nepasiskiepijo nei nuo vidurių šiltinės, nei nuo kitų užkrečiamųjų ligų, atsakė: „Ne pirmą kartą keliavau, anksčiau nieko panašaus neatsitiko.“

Sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų vakcinacija rekomenduotina bakterijų nešiotojo šeimos nariams. Protingiausia – skiepytis prieš išvykstant į tolimas keliones ir taip išvengti rizikos bei, kaip šiuo atveju - ligos. Keliaujama vis daugiau, o skiepijimas nelaikomas būtinybe. Medikai, ypač, jei pacientai neklausia, apie tai neprimena.

Pasaulyje yra labai sunkių užkrečiamųjų ligų, nors mūsų šalyje jos anaiptol nebekelia grėsmės. Skiepijimai leido pamiršti difteriją, stabligę, poliomielitą - anksčiau labai dažnas ar sunkias ligas".

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
 
14
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Kaip per atostogas pailsėti kokybiškai?

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
Kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Juk žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums irgi reikia energijos. Vis dėlto ne visi moka taip paprastai atsiriboti nuo minčių apie darbą ir kokybiškai pailsėti.

Porcelianinio puodelio istorija

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
XVI a. portugalai vystė prekybinius mainus su Kinija ir įkūrė šioje šalyje savo prekybos atstovybę. Taip į senąjį žemyną atkeliavo pirmieji kiniško porceliano gaminiai. Europiečius lengvučio porceliano indai labai žavėjo.

7 būdai, kaip paįvairinti poros atostogas (7)

2014 liepos mėn. 28 d. 11:17
Nieko neveikimą, įprastą gulėjimą paplūdimyje ar „nardymą“ Europos sostinių gatvėmis vasaros atostogų metu jau dauguma porų išbandė. Tačiau, kad atostogos būtų išties įsimintinos, o grįžus iš jų tarpusavio santykiai dar geresni, verta peržengti savo komforto ribas ir ryžtis ekstremaliems arba tiesiog neįprastiems užsiėmimams.

Efesas - spindintis Antikos laikų perlas Turkijoje (10)

2014 liepos mėn. 28 d. 00:01
Atostogaujant Turkijos vakarinėje pakrantėje prie Egėjo jūros verta aplankyti vieno didžiausių antikinio miesto griuvėsius. Nuo Kušadasio kurorto iki Efeso yra tik keliolika kilometrų; juos patogu nuvažiuoti turistus aptarnaujančiais vietiniais „mikriukais“ – jie Turkijos kurortuose vadinasi „dolmuš“. Važiuoti reikia Selcuko miesto kryptimi, išlipti 3 kilometrus neprivažiavus jo. Tai populiarus ir gausiai turistų lankomas objektas.

Kur vasaroja Anglijos lietuviai? (25)

2014 liepos mėn. 25 d. 00:01
Vieniems vasara – nuotykių, atostogų, kelionių, maudynių, meilės romanų ir pozityvios nuotaikos metas, kitiems – tai žliaugiantis prakaitas, ilgos darbo valandos ir kuklios gyvenimo sąlygos. Tokia įvairialypė esti imigrantų realybė. Tačiau, kaip kasmet rodo statistika, didžioji dalis Lietuvos emigrantų vasaros sezono metu atlapoja pinigines ir gausiai perka lėktuvų bilietus, jog bent trumpam ištiestų darbo nuvargintas kojas.