Lauktuvės iš Indijos - vidurių šiltinė

 (14)
Indija
Indija
© Corbis

Grįžę iš tolimų šalių keliautojai parsiveža ne vien malonių įspūdžių, bet ir egzotinių ligų, sako Marija Marengolcienė, VšĮ Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Vaikų infekcinių ligų diagnostikos ir profilaktikos skyriaus vedėja.

M. Marengolcienė: "Prieš mėnesį konsultuotis atvyko keturiolikmetė mergaitė, lydima tėvų. Turėjo siuntimą iš šeimos gydytojos. Į ją kreipėsi dėl pilvo skausmų ir viduriavimo. Visa šeima, sužinojau pokalbio metu, buvo ką tik grįžusi iš kelionės po Indiją, kur mergaitė susirgo vidurių šiltine ir buvo gydyta.

Ligos pradžioje simptomai ir būsena panaši į peršalimą: nedidelis karščiavimas, pilvo ir raumenų skausmas, pykinimas. Vėliau temperatūra kyla iki 39 laipsnių ir daugiau, gali padidėti kepenys, blužnis, limfmazgiai, odoje atsiranda bėrimų.

Įtardami, jog dukros negalavimai po kelionės tebėra susiję su šia liga, tėvai sunerimo. Buvo paimti pacientės išmatų mėginiai, informavome, kada bus atsakymas. Įspėjome, jog nepaisant, ar bus nustatytas ligos sukėlėjas, du mėnesius būtina stebėti sveikatą ir atlikti tyrimus, kad gydytas žmogus gali likti sukėlėjo nešiotojas ir dar pusmetį ar metus yra tikimybės, jog jis užkrės kitus.

Bakterija gali likti sirgusiojo tulžies latakuose, blužnyje, kaulų čiulpuose, todėl liga gali jam atsinaujinti. Taigi sergantysis ar sirgęs žmogus yra grėsmė aplinkiniams.

Pacientės šeimos gydytojos siuntime buvo įrašas: „Būklė po ūmios enterovirusinės infekcijos“. Ir nė pastabos, jog toji būklė – po svečioje šalyje įgytos sunkios infekcijos. Aš tai sužinojau tik po išsamaus pokalbio, uždavusi konkrečius klausimus: ar keliavote, ar skiepijotės ir t.t.

Pacientai, manau, turi žinoti seną tiesą: daktarui, teisėjui ir kunigui, jei norite realios pagalbos, reikia pasakyti viską. Mūsų ligoninėje atliktas tyrimas parodė, jog mergaitė nėra sukėlėjo nešiotoja. Tačiau nesame tikri, ar šeima pasidomėjo tyrimo rezultatais, ar ketina atsakingai - taip, kaip paaiškinome - elgtis. Tiriama, net ir neradus sukėlėjo, dar du mėnesius atliekant kontrolinius bakteriologinius tyrimus, iki tris kartus iš eilės sukėlėjo neaptinkama.

Jeigu mergaitė būtų sukėlėjo nešiotoja (o tai dar gali paaiškėti po kartotinių tyrimų), yra didelė grėsmė užsikrėsti šeimos nariams per vadinamąjį buitinį kontaktą: pasinaudojus tualetu ir nenusiplovus rankų, pavyzdžiui, palietus durų rankeną, naudojantis tais pačiais virtuvės indais ir sukėlėjui patekus į virškinamąjį traktą.

Negydoma vidurių šiltinė - mirtina liga. Galimos komplikacijos: žarnyno pažeidimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto dėl opų.

Neramina, ar dėl galimo užsikrėtimo ištirti mergaitės tėvai. Tuo turėjo pasirūpinti šeimos gydytojas. Greičiausiai šeima to neprašė ir nereikalavo. Tėtis į mano klausimą, kodėl jis ir namiškiai prieš kelionę nepasiskiepijo nei nuo vidurių šiltinės, nei nuo kitų užkrečiamųjų ligų, atsakė: „Ne pirmą kartą keliavau, anksčiau nieko panašaus neatsitiko.“

Sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų vakcinacija rekomenduotina bakterijų nešiotojo šeimos nariams. Protingiausia – skiepytis prieš išvykstant į tolimas keliones ir taip išvengti rizikos bei, kaip šiuo atveju - ligos. Keliaujama vis daugiau, o skiepijimas nelaikomas būtinybe. Medikai, ypač, jei pacientai neklausia, apie tai neprimena.

Pasaulyje yra labai sunkių užkrečiamųjų ligų, nors mūsų šalyje jos anaiptol nebekelia grėsmės. Skiepijimai leido pamiršti difteriją, stabligę, poliomielitą - anksčiau labai dažnas ar sunkias ligas".

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
 
14
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula (71)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 20:33
G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula
Asmeninio archyvo nuotr.
Prieš daugiau nei 500 metų Bažnyčios hierarchai, atsisakydami finansuoti Kristupo Kolumbo kelionę, taip jam bylojo: “Žmogus nėra sutvertas gyventi vandenyje ir keliauti vandenimis (…). Nuodėminga yra bristi į vandenį, kuris užteršia mūsų kūnus, nerti po vandeniu žuvis pamėgdžiojant, plaukti vandenimis pasipelnymo ieškant (…) nemažai žmonių veržiasi tai daryti, ir todėl Dievas baudžia juos už tokią puikybę”.

Tarptautinis festivalis nowJapan kviečia pasinerti į dar neregėtą Japoniją

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:24
Pasinerk į Japoniją! Taip šiais metais kviečia tarptautinis šiuolaikinės ir tradicinės Japonijos kultūros festivalis nowJapan. Jau 6-tus metus skaičiuojantis renginys, šiais metais kelia sau vienintelį tikslą - padėti įvairių šalių, kultūrų ir amžiaus žmonėms įgyti naujos patirties bei dalintis jau sukaupta.

Spalvingoji Indija: mitologiją ir tikrovę supinančios legendos

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:03
Ko gero kiekviena Indijos vieta turi bent po vieną nuostabią legendą, kurioje sunkiai atskiriamos ribos tarp mitologijos ir tikrovės. Indiškos legendos ne tik gražios ir patraukiančios – jos pažymi pasaulio tvarką. Tokią, kur viskas įvyksta taip, kaip turi įvykti, kur nepažeidžiama pasaulio harmonija. Kur valdo kilmingi ir teisingi. Kur išlaikoma ir gerbiama religinė tradicija.

Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei? (15)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 19:33
Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei?
Asmeninio archyvo nuotr.
Sveiki, mano vardas Maja. Mano atostogos baigėsi tada, kai į užjūrį išvyko mano šeimininkas. Namie likome trise: aš, šeimininkė ir Justė. Pamenu, per paskutines atostogas Palangoje mes visi vaikščiojom tiltu, ir šeimininkas Justei pasakė, kad rytoj jis išplauks kitapus jūros, nes ten daug uždirbs ir galės siųsti namo money money money. Ir dar sakė, kad per atostogas jis būtinai sugrįš.

Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį gal nori prisijungti ir tu? (82)

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 22:39
Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį
Asmeninio archyvo nuotr.
Darius nuo pat vaikystės turėjo svajonę – praplaukti Kapitono Granto keliais. 30 metų brendusi svajonė įgavo milžiniško projekto ribas. Šiandien 48-erių metų laivų statytojas ir kapitonas Darius Vinkevičius, padedamas „Kapitono Granto klubo“, organizuoja 7 metus truksiančią kelionę, į kurią kviečia prisijungti visus, norinčius atrasti save šniokščiant vandenyno bangoms.