Gražiausiems pasaulio paplūdimiams gresia išnykimas

 (13)
Daugelis populiarių kurortų su kylančiu jūros lygiu kovoja atveždami ir pildami smėlį, tačiau tai - tik laikinas sprendimas, siekiant išsaugoti paplūdimius, sako mokslininkai.
Cancunas
Cancunas
© Shutterstock nuotr.

Ulsterio universiteto Airijoje profesorius Andrew Cooperis teigia, kad paplūdimių papildymas smėliu nesustabdys kylančio jūros lygio. Tokie kurortai, kaip Benidormas, Torremolinos (Ispanija), Kanai (Prancūzija), West Palm Beach (Florida), Atlantic Sitis, (miestas JAV, New Jersio valstijoje, ant Atlanto vandenyno kranto), Virginia Beach (JAV), Cancunas (Meksika) ir greičiausiai besivystantis kurortinis miestas – Dubajus Jungtiniuose Arabų Emyratuose patiria realią grėsmę. Visų šių miestų laukia nemažas iššūkis, kaip išsaugoti nekilnojamąjį turtą prie pakrantės, išsaugoti paplūdimius, kuriuos po truputį pasiglemžia kylantis jūros lygis.

Specialistai teigia, kad daugelis kurortų kovoja su kylančiu vandens lygiu „maitindami“ paplūdimį – atveždami smėlio ir bandydami pakeisti tą smėlį, kurį pasiglemžė vandenynas. Tačiau jei per ateinančius 100 metų jūros lygis kils taip, kaip planuojama - 1 metru, toks būdas pareikalaus dar daugiau išlaidų ir pastangų.

Paplūdimių kurortiniai miestai – dirbtinės konstrukcijos, kenkiančios gamtai, ypač pajūrio zonai. Išsaugoti prie pat vandens pastatytus namus taps sunkiai įmanoma.

Smėlio judėjimą kiek sustabdo betoninių apsauginių sienų statymas, tačiau kylantis vanduo pliažus gali vis tiek nuskandinti.

A. Cooperis teigia, kad ne kaina svarbiausia saugant paplūdimius, o jų planavimas – natūralu, kad smėlis juda, todėl pastatai neturėtų trukdyti gamtai.

Australijos Auksinio Kranto paplūdimių tyrimai rodo, kad ši problema atsiranda netinkamai planuojant ir bandant pataisyti padėtį tik trumpalaikiais darbais. Taigi, matant kaip šylant klimatui neišvengiamai ši problema didėja, reikėtų imtis radikalesnių priemonių, sako mokslininkai.

www.DELFI.lt
Registruoti (0) Anonimiški (13)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kelionės ir laisvalaikis

Ko niekuomet nedarykite Kipre (11)

Nepaisant visuotinės globalizacijos, kiekviena šalis išsaugo savo unikalumą ir yra kitokia nei kitos. Ir labai dažnai tam, kad užsienyje patirtumėme kažką išties įdomaus ir sykiu neįkliūtume į keblią padėtį ar nepasirodytumėme nemandagūs, turime bent šiek tiek išmanyti šalies mentalitetą, istorinį ar kultūrinį kontekstą.

Planuojate kelionę į Nepalą? Luktelėkite iki rugsėjo pabaigos (2)

Šiuo metu viso pasaulio akys krypsta į pietų Aziją. Dar tiksliau, į Nepalą, kurį praeitą savaitę sukrėtė didžiausias žemės drebėjimas per paskutiniuosius 80 metų. Situacija šalyje domisi ir egzotiškų kelionių mėgėjai, klausiantys ar verta planuoti keliones šia kryptimi ir kaip elgtis jei bilietai įsigyti gerokai anksčiau.

Kuo turistus vilioja margaveidis Budapeštas (3)

Budapeštas – viena iš dviejų prieš šimtą metų sugriuvusios Austrijos – Vengrijos imperijos sostinių. Ne daugelis miestų pasaulyje gali pasigirti turį tokį paveldą.

Bristolis – Europos žalioji sostinė 2015: ką čia galima pamatyti (6)

2015 m. Europos žaliosios sostinės titulą pelnė Bristolis (beje, į pretendentų sąrašą buvo įtrauktas ir Kaunas). Maždaug Vilniaus dydžio miestas yra įsikūręs pietvakarių Anglijoje, apie 170 km nuo Londono, šalia Bristolio įlankos. Bristolis yra regiono kultūros, švietimo ir pramonės centras, kadaise suklestėjęs dėl komercinio uosto.

Ieškote iššūkių? 100 km pėsčiomis Lietuvos pajūriu per 24 valandas (8)

Šių metų gegužės 16 d. Lietuvos pajūryje žygeivių, keliautojų ir iššūkių ieškotojų bendruomenė TrenkTuras organizuoja nestandartinio formato žygį „Pėsčiomis Lietuvos pajūriu per 24 valandas“.