Brunėjus - keista ir turtinga šalis Borneo saloje

 (16)
Brunėjus
Brunėjus
© I.Ledkalnynės nuotr.

Brunėjus - mažytė valstybė Borneo saloje, kurios didesnė dalis priklauso Indonezijai ir dar šiek tiek - Malaizijai. Kaip sako vietiniai, jų šalis dydžio kaip Singapūras, bet gyvena tik 400 tūkst. gyventojų, iš kurių 130 tūkst. sostinėje Bandar Seri Begawan. Brunėjuje atsidūriau netikėtai.

Su Brunėjaus avialinijomis skrendant į Naująją Zenlandiją, teko Brunėjuje 10 valandų laukti lėktuvo. Kadangi didelis laiko tarpas tarp skrydžių, avialinijos arba nuveža į viešbutį, arba galima užsisakyti pažintinę ekskursiją po Brunėjaus sostinę. Ekskursija nemokama. Laiko buvo daugiau nei pakankamai, tai nusprendžiau ne tik po miestą pasivažinėti, bet ir nuplaukti apžiūrėti kaimelio ant vandens bei ilganosių beždžionių.

Šalis, mūsų akimis žiūrint, tikrai keista. Benzino litras kainuoja apie litą, o vandens buteliukas - apie 4 Lt. Viena šeima turi vidutiniškai 4 automobilius. Kas septyni metai automobilis turi praeiti labai griežtą patikrinimą, todėl dažniausiai niekas jų netaiso, o keičia naujais. Nėra pajamų mokesčio. Viskas, ką uždirbai, tavo. Labai saugu, beveik nėra nusikalstamumo, nebent įvyksta muštynės tarp futbolo sirgalių. Šalį valdo sultonas. Susidaro įspūdis, kad šalies gyventojai jį dievina.

Gidas su tokiu nuoširdžiu pasididžiavimu vardino, kad sultonas turi 6 tūkst. automobilių, bet važinėja tik su vienu, taip pat išsami informacija, kur jis gyvena, kaip gyvena, su kuo gyvena yra būtina ekskursijos informacijos dalis, net jei vykstama pažiūrėt beždžionių.

Apie socialines garantijas, kokias turi Brunėjaus piliečiai, galima tik pasvajoti. Gydymas kainuoja vieną dolerį. Gimus vaikui valstybė skiria butą, o turint tris vaikus, šeima gauna žemės ir namą. 800 dolerių per mėnesį uždirbantis muziejaus darbuotojas gali visai normaliai gyventi, nes labai daug ką gauna nemokamai.

Maisto turguje visi patiekalai - vienas doleris. Tiesiog pasirenki, ką nori, ir prikrauna dėžutę. Nežinia, ar dėl to, kad šalis taip rūpinasi savo piliečiais ir jie neturi jokių rūpesčių, ar jie tiesiog tokie visada buvo, vietiniai gyventojai yra nepaprastai šilti ir draugiški.

Nors pagrindinė šalies religija islamas, tolerancija kitoms religijoms yra labai didelė. Gidas su pasididžiavimo rodė į budistų šventyklas ir bažnyčias vis pabrėždamas, kad jiems tai netrukdo. Keistai mūsų akimis atrodo ir paauksuoti stogai bei paminklai. Visi turistai vienbalsiai bumbėjom, kad neturi jie kur pinigų dėt, jei šventyklų stogus auksuoja, o jiems smagu, rodo turistams su pasididžiavimu.

Apie 10 proc. Brunėjaus gyventojų gyvena taip vadinamam kaimelyje ant vandens. Pirmą kartą jame apsilankę europiečiai XVI a. jį praminė Rytų Venecija. Nameliai ant polių tarpusavyje sujungti tiltukais, o vandens „gatvėmis“ nuolat zuja vandens taksi.

Tokių miestelių ant vandens galima pamatyt ir kitose Azijos šalyse. Šitas išskirtinis nebent tuo, kad nėra tokio skurdo, kaip, pavyzdžiui analogiškuose kaimuose ant vandens Vietname Mekongo upės deltoje.

Mane Brunėjus labiausiai domino dėl galimybės pamatyti ilganoses beždžiones. Šios nykstančios keistos išvaizdos beždžionės gyvena tik Borneo saloje. Brunėjuje jos buvo pradėję nykti, tačiau kai buvo įvestos didelės baudos už beždžionės užmušimą, vietiniai jas pradėjo saugoti.

Pirmą beždžionę pastebėjom vakarieniaujančią beveik gyvenamo namo kieme. Kitas būrelis vakarieniavo tolėliau nuo gyvenamų vietovių. Labai keista stebėti, kaip suaugusios beždžionės, atrodytų, tokios storulės - dideliais pilvais, gali taip toli nušokti nuo vieno medžio ant kito. Keista ir tai, kad jų trimetrinės uodegos kadaruoja kaip virvės ir visiškai nepasitarnauja kaip penkta koja, šokinėjant nuo vieno medžio ant kito.

Pasisekė pamatyti ir milžinišką driežą, įsitaisiusį ant šakos visai prie upės. Kaip juokavo gidas, tai mažiukas drakonas (didieji gyvena Komodo saloje), priešingai nei didieji, nepavojingas žmonėms.

Bandžiau gido klausinėti, kaip jiems sekasi išsaugoti miškus. Pagal jo pasakojimą, jie neturi tokios problemos kaip Indonezija, kur masiškai kertami miškai. Anksčiau medieną naudojo kurui, maisto gamybai, bet dabar patogiau naudoti dujas. Gražu, kad turtinga šalis rūpinasi gamta, o va, suvokti, kodėl reikia statinius dengti auksu, vienos dienos Brunėjuje neužteko.

www.DELFI.lt
 
16
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

10 įdomių faktų apie Bulgariją (18)

2014 liepos mėn. 30 d. 00:01
Bulgarija – turtinga be galo gražia gamta šalis, išsaugojusi daugelio joje gyvenusių tautų patirtį bei dvasią, kiekvienam keliautojui galinti pasiūlyti itin platų kultūrinių vertybių bei pramogų spektrą. Švelnus klimatas, puikūs paplūdimiai, gera virtuvė, turizmo infrastruktūros vystymas – visa tai lemia, kad kelionės į Bulgariją vis populiarėja. Tai unikali šalis, turinti kuo nustebinti.

Kaip per atostogas pailsėti kokybiškai?

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
Kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Juk žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums irgi reikia energijos. Vis dėlto ne visi moka taip paprastai atsiriboti nuo minčių apie darbą ir kokybiškai pailsėti.

Porcelianinio puodelio istorija (4)

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
XVI a. portugalai vystė prekybinius mainus su Kinija ir įkūrė šioje šalyje savo prekybos atstovybę. Taip į senąjį žemyną atkeliavo pirmieji kiniško porceliano gaminiai. Europiečius lengvučio porceliano indai labai žavėjo.

7 būdai, kaip paįvairinti poros atostogas (8)

2014 liepos mėn. 28 d. 11:17
Nieko neveikimą, įprastą gulėjimą paplūdimyje ar „nardymą“ Europos sostinių gatvėmis vasaros atostogų metu jau dauguma porų išbandė. Tačiau, kad atostogos būtų išties įsimintinos, o grįžus iš jų tarpusavio santykiai dar geresni, verta peržengti savo komforto ribas ir ryžtis ekstremaliems arba tiesiog neįprastiems užsiėmimams.

Efesas - spindintis Antikos laikų perlas Turkijoje (18)

2014 liepos mėn. 28 d. 00:01
Atostogaujant Turkijos vakarinėje pakrantėje prie Egėjo jūros verta aplankyti vieno didžiausių antikinio miesto griuvėsius. Nuo Kušadasio kurorto iki Efeso yra tik keliolika kilometrų; juos patogu nuvažiuoti turistus aptarnaujančiais vietiniais „mikriukais“ – jie Turkijos kurortuose vadinasi „dolmuš“. Važiuoti reikia Selcuko miesto kryptimi, išlipti 3 kilometrus neprivažiavus jo. Tai populiarus ir gausiai turistų lankomas objektas.