Atostogų reikia ne visiems?

 (5)
Atostogų reikia ne visiems?
© Shutterstock nuotr.

Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad atostogų laiką, trukmę ir pobūdį kiekvienas turėtume pasirinkti individualiai.

Dažniausiai atostogaujame šiltuoju metų laiku, todėl atostogos asocijuojasi su saule, jūra, paplūdimiu, užsienio ar Lietuvos kurortais. Tačiau svarbiausia, anot psichoterapeuto O.Lapino, yra ne aklai sekti tuo, ką daro visi, o tikrąja to žodžio prasme atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.

Atostogų reikia ne visiems

O. Lapinas įsitikinęs – jei visi dirbtume tik mėgstamą darbą ir jame galėtume save realizuoti, tuomet atostogų nereikėtų. Juk senovėje niekas neatostogaudavo. Atostogos „išrastos“ tik po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet jų reikėjo, nes visą dieną fabrike dirbdami nemėgstamą fizinį darbą žmonės pernelyg nutolo nuo savo prigimties.

„Dailininkai, kurie piešia iš įkvėpimo, atostogų juk neina. Vaikai, kurie visą dieną žaidžia, irgi neatostogauja. Tačiau beveik pusė žmonių užsiima veikla, kurios iš jų tikisi artimieji, arba tiesiog dirba darbą ne pagal pašaukimą – tarp tokių ypač daug jaunų žmonių, kurie dar savęs neatrado. Jiems atostogos – būtinos“, – teigia psichoterapeutas.

Dar viena kategorija žmonių, kuriems reikėtų atostogauti – darboholikai. Šie žmonės negalvoja apie pašaukimą, dažnai nepaiso savo jėgų, pervertina jas ir dirba po keliolika valandų per dieną, užmiršdami savo kūno poreikius. Tuomet jie gali ir nepajusti, kad jau reikia poilsio, bet, anot specialisto, artimas žmogus turėtų tai pastebėti ir juo pasirūpinti.

Dažnai įsivaizduojame, kad kartas nuo karto pailsėti, pakeisti aplinką ir veiklą reikia visiems. Vis dėlto yra žmonių, kuriuos gyvenimo pasikeitimai gali išvarginti daug labiau nei pats darbas.

„Vieniems pokyčių reikia nuolatos: jie negali dirbti kanceliarinio darbo, jiems būtina keliauti, susitikinėti, keistis įspūdžiais, kitaip jie tampa apatiški.

Bet yra žmonių, kurie be didelio vargo gali dirbti tą patį darbą daugelį metų, ir net be ilgesnių atostogų“, – pažymi O.Lapinas. Yra dar vienas tipas žmonių, kuriems būdinga nuolatinė pusiau atostogų būsena: jie nuolat kažkur „dreifuoja“, kol jų neprireikia. Jie kažką padarys tik tada, jei bus paprašyti. Tikrų atostogų tokiems žmonėms kaip ir nereikia, nes jie visada atostogose ir visada darbe.

Ilsimės skirtingai

Atostogų trukmė taip pat priklauso nuo atskiro žmogaus. „Dalis žmonių jau po savaitės pradeda ilgėtis darbo, o jei tos atostogos užsitęsia, jaučiasi negerai.

Dažnai tai žmonės, kurie įpratę daryti įtaką žmonėms ar įvykiams, o saulei ar jūrai įtakos nepadarys, todėl jie randa pretekstų grįžti į darbą“, – sako O.Lapinas.

Kai kuriems žmonėms ir savaitgalį sunku ištverti, o kur kas ilgesnis laikas jau skatina ieškoti papildomo darbo.
Anot psichologo, neteisinga apibendrinus sakyti, kad visiems žmonėms reikia mėnesio ar kelių savaičių atostogų.

„Gydytojai, siūlydami savo rekomendacijas, ignoruoja individualius skirtumus. Jie atlieka apibendrintus tyrimus, nesirūpindami žmonių individualumu, ir apskaičiuoja kokio nors rodiklio vidurkį. Bet gamtoje vidurkio nėra, yra individai, kurie visi skirtingi“, – aiškina O.Lapinas.

Todėl, anot jo, reikia stebėti ir pažinti save: koks mūsų darbo ir poilsio režimas, kokių reikalavimų kelia mūsų kūnas, svarbiausia – ko nori mūsų „vidinis vaikas“. Vertėtų pasvarstyti, ką darytume, jei būtume daug mažesni – tai gali padėti atsakyti į klausimą, kaip leisti atostogas. Siekiant iš tiesų atsipalaiduoti ir pailsėti, reikėtų, kad kažkas nuo mūsų pečių nuimtų dalį rūpesčių, susijusių su maisto gamyba, namų tvarkymu, lytiniu gyvenimu ir kt.

Pervargsta psichologiškai

Trečius metus vienoje Vilniaus drabužių parduotuvėje dirbantis Justinas pasakojo, kad labiau pavargsta ne fiziškai, o psichologiškai. „Tai nėra lengvas darbas, manau, kad taip yra visoje aptarnavimo srityje. Kiekvieną dieną ateina įvairių žmonių, kurių nuotaika skirtinga, kai kurie ant tavęs tiesiog „išsikrauna“.

Kolektyvas nėra mažas, kiekvieno charakteris kitoks, todėl atsiranda įtampa“, – aiškina jis. Darbas gana sunkus ir fiziškai – aštuonias valandas reikia stovėti arba lakstyti po parduotuvę. Pasitaiko, kad vaikinui tenka ir viršvalandžius padirbti. Tačiau darbu jis labai nesiskundžia – jei nepatiktų, taip ilgai nedirbtų. Be to, Justinas savęs neįsivaizduoja dirbančio biure prie kompiuterio, nebendraujančio su žmonėmis – tai net labiau vargintų.

Vis dėlto jaunuolis pripažįsta, kad poilsio norėtųsi daugiau, nes ilgainiui viskas pradeda erzinti, kartais kamuoja galvos skausmai ar dėl pervargimo nepavyksta užmigti. Atostogauti parduotuvės darbuotojams leidžiama ne ilgiau kaip dvi savaites vienu metu, o tai, anot jo, gerokai per mažai, nepavyksta tinkamai pailsėti.

„Valstiečių laikraštis“
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Kur vasaroja Anglijos lietuviai? (19)

2014 liepos mėn. 25 d. 00:01
Vieniems vasara – nuotykių, atostogų, kelionių, maudynių, meilės romanų ir pozityvios nuotaikos metas, kitiems – tai žliaugiantis prakaitas, ilgos darbo valandos ir kuklios gyvenimo sąlygos. Tokia įvairialypė esti imigrantų realybė. Tačiau, kaip kasmet rodo statistika, didžioji dalis Lietuvos emigrantų vasaros sezono metu atlapoja pinigines ir gausiai perka lėktuvų bilietus, jog bent trumpam ištiestų darbo nuvargintas kojas.

Maskvos metropolitenas: šventyklas primenančios stotys (13)

2014 liepos mėn. 24 d. 00:01
Daugiau negu trys šimtai kilometrų po žeme. Kasdien apie 8 milijonus žmonių ir 190 įspūdingų stočių. 400 traukinių, kursuojančių kas 2,5 minutės. Maskvos požeminis geležinkelis apipintas nuostabiomis istorijomis, legendomis ir mistika.

Paslaptingą „Vakarienę baltai“ gaubia griežtų taisyklių šydas (10)

2014 liepos mėn. 23 d. 13:25
Viskas tik balta. Jokių spalvotų rūbų ir sportinių drabužių. Šortų ar spalvotų batų. Vasarinių šlepečių ar kepuraičių su snapeliu. Visų dalyvių drabužiai, galvos apdangalai, batai – tik balti ir itin elegantiški. Tai tik kelios taisyklės, kurios keliamos rugpjūčio 29 dieną Vilniuje vyksiančio paslaptingo renginio „Vakarienė baltai“ (“Dîner en Blanc”) dalyviams.

Palermas – skonių ir kvapų meka (9)

2014 liepos mėn. 23 d. 08:23
Italijos pietuose stūkso didžiausia Viduržemio jūros sala Sicilija. Jos sostinė – Palermo. Tai autonominė Italijos dalis, skaičiuojanti tris tūkstančius metų. Siciliečių kasdienybė alsuoja kartu su vis dar aktyviu Etnos ugnikalniu. Saloje daug kas kitaip nei žemyninėje Italijos dalyje: tik čia auga raudonieji apelsinai, kava čia labiau skrudinta, skiriasi net žmonių kalba.

Konkursas „Mano išskirtinė kelionė!“

2014 liepos mėn. 22 d. 17:37
Sunku rasti žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ir tikrai kiekvienas prisiminimuose saugo tą išskirtinę kelionę, palikusią didžiausią žymę širdyje. Tad kviečiame ja pasidalinti!