Atostogų reikia ne visiems?

 (5)
Atostogų reikia ne visiems?
© Shutterstock nuotr.

Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad atostogų laiką, trukmę ir pobūdį kiekvienas turėtume pasirinkti individualiai.

Dažniausiai atostogaujame šiltuoju metų laiku, todėl atostogos asocijuojasi su saule, jūra, paplūdimiu, užsienio ar Lietuvos kurortais. Tačiau svarbiausia, anot psichoterapeuto O.Lapino, yra ne aklai sekti tuo, ką daro visi, o tikrąja to žodžio prasme atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.

Atostogų reikia ne visiems

O. Lapinas įsitikinęs – jei visi dirbtume tik mėgstamą darbą ir jame galėtume save realizuoti, tuomet atostogų nereikėtų. Juk senovėje niekas neatostogaudavo. Atostogos „išrastos“ tik po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet jų reikėjo, nes visą dieną fabrike dirbdami nemėgstamą fizinį darbą žmonės pernelyg nutolo nuo savo prigimties.

„Dailininkai, kurie piešia iš įkvėpimo, atostogų juk neina. Vaikai, kurie visą dieną žaidžia, irgi neatostogauja. Tačiau beveik pusė žmonių užsiima veikla, kurios iš jų tikisi artimieji, arba tiesiog dirba darbą ne pagal pašaukimą – tarp tokių ypač daug jaunų žmonių, kurie dar savęs neatrado. Jiems atostogos – būtinos“, – teigia psichoterapeutas.

Dar viena kategorija žmonių, kuriems reikėtų atostogauti – darboholikai. Šie žmonės negalvoja apie pašaukimą, dažnai nepaiso savo jėgų, pervertina jas ir dirba po keliolika valandų per dieną, užmiršdami savo kūno poreikius. Tuomet jie gali ir nepajusti, kad jau reikia poilsio, bet, anot specialisto, artimas žmogus turėtų tai pastebėti ir juo pasirūpinti.

Dažnai įsivaizduojame, kad kartas nuo karto pailsėti, pakeisti aplinką ir veiklą reikia visiems. Vis dėlto yra žmonių, kuriuos gyvenimo pasikeitimai gali išvarginti daug labiau nei pats darbas.

„Vieniems pokyčių reikia nuolatos: jie negali dirbti kanceliarinio darbo, jiems būtina keliauti, susitikinėti, keistis įspūdžiais, kitaip jie tampa apatiški.

Bet yra žmonių, kurie be didelio vargo gali dirbti tą patį darbą daugelį metų, ir net be ilgesnių atostogų“, – pažymi O.Lapinas. Yra dar vienas tipas žmonių, kuriems būdinga nuolatinė pusiau atostogų būsena: jie nuolat kažkur „dreifuoja“, kol jų neprireikia. Jie kažką padarys tik tada, jei bus paprašyti. Tikrų atostogų tokiems žmonėms kaip ir nereikia, nes jie visada atostogose ir visada darbe.

Ilsimės skirtingai

Atostogų trukmė taip pat priklauso nuo atskiro žmogaus. „Dalis žmonių jau po savaitės pradeda ilgėtis darbo, o jei tos atostogos užsitęsia, jaučiasi negerai.

Dažnai tai žmonės, kurie įpratę daryti įtaką žmonėms ar įvykiams, o saulei ar jūrai įtakos nepadarys, todėl jie randa pretekstų grįžti į darbą“, – sako O.Lapinas.

Kai kuriems žmonėms ir savaitgalį sunku ištverti, o kur kas ilgesnis laikas jau skatina ieškoti papildomo darbo.
Anot psichologo, neteisinga apibendrinus sakyti, kad visiems žmonėms reikia mėnesio ar kelių savaičių atostogų.

„Gydytojai, siūlydami savo rekomendacijas, ignoruoja individualius skirtumus. Jie atlieka apibendrintus tyrimus, nesirūpindami žmonių individualumu, ir apskaičiuoja kokio nors rodiklio vidurkį. Bet gamtoje vidurkio nėra, yra individai, kurie visi skirtingi“, – aiškina O.Lapinas.

Todėl, anot jo, reikia stebėti ir pažinti save: koks mūsų darbo ir poilsio režimas, kokių reikalavimų kelia mūsų kūnas, svarbiausia – ko nori mūsų „vidinis vaikas“. Vertėtų pasvarstyti, ką darytume, jei būtume daug mažesni – tai gali padėti atsakyti į klausimą, kaip leisti atostogas. Siekiant iš tiesų atsipalaiduoti ir pailsėti, reikėtų, kad kažkas nuo mūsų pečių nuimtų dalį rūpesčių, susijusių su maisto gamyba, namų tvarkymu, lytiniu gyvenimu ir kt.

Pervargsta psichologiškai

Trečius metus vienoje Vilniaus drabužių parduotuvėje dirbantis Justinas pasakojo, kad labiau pavargsta ne fiziškai, o psichologiškai. „Tai nėra lengvas darbas, manau, kad taip yra visoje aptarnavimo srityje. Kiekvieną dieną ateina įvairių žmonių, kurių nuotaika skirtinga, kai kurie ant tavęs tiesiog „išsikrauna“.

Kolektyvas nėra mažas, kiekvieno charakteris kitoks, todėl atsiranda įtampa“, – aiškina jis. Darbas gana sunkus ir fiziškai – aštuonias valandas reikia stovėti arba lakstyti po parduotuvę. Pasitaiko, kad vaikinui tenka ir viršvalandžius padirbti. Tačiau darbu jis labai nesiskundžia – jei nepatiktų, taip ilgai nedirbtų. Be to, Justinas savęs neįsivaizduoja dirbančio biure prie kompiuterio, nebendraujančio su žmonėmis – tai net labiau vargintų.

Vis dėlto jaunuolis pripažįsta, kad poilsio norėtųsi daugiau, nes ilgainiui viskas pradeda erzinti, kartais kamuoja galvos skausmai ar dėl pervargimo nepavyksta užmigti. Atostogauti parduotuvės darbuotojams leidžiama ne ilgiau kaip dvi savaites vienu metu, o tai, anot jo, gerokai per mažai, nepavyksta tinkamai pailsėti.

„Valstiečių laikraštis“
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula (77)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 20:33
G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula
Asmeninio archyvo nuotr.
Prieš daugiau nei 500 metų Bažnyčios hierarchai, atsisakydami finansuoti Kristupo Kolumbo kelionę, taip jam bylojo: “Žmogus nėra sutvertas gyventi vandenyje ir keliauti vandenimis (…). Nuodėminga yra bristi į vandenį, kuris užteršia mūsų kūnus, nerti po vandeniu žuvis pamėgdžiojant, plaukti vandenimis pasipelnymo ieškant (…) nemažai žmonių veržiasi tai daryti, ir todėl Dievas baudžia juos už tokią puikybę”.

Tarptautinis festivalis nowJapan kviečia pasinerti į dar neregėtą Japoniją (1)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:24
Pasinerk į Japoniją! Taip šiais metais kviečia tarptautinis šiuolaikinės ir tradicinės Japonijos kultūros festivalis nowJapan. Jau 6-tus metus skaičiuojantis renginys, šiais metais kelia sau vienintelį tikslą - padėti įvairių šalių, kultūrų ir amžiaus žmonėms įgyti naujos patirties bei dalintis jau sukaupta.

Spalvingoji Indija: mitologiją ir tikrovę supinančios legendos

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:03
Ko gero kiekviena Indijos vieta turi bent po vieną nuostabią legendą, kurioje sunkiai atskiriamos ribos tarp mitologijos ir tikrovės. Indiškos legendos ne tik gražios ir patraukiančios – jos pažymi pasaulio tvarką. Tokią, kur viskas įvyksta taip, kaip turi įvykti, kur nepažeidžiama pasaulio harmonija. Kur valdo kilmingi ir teisingi. Kur išlaikoma ir gerbiama religinė tradicija.

Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei? (15)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 19:33
Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei?
Asmeninio archyvo nuotr.
Sveiki, mano vardas Maja. Mano atostogos baigėsi tada, kai į užjūrį išvyko mano šeimininkas. Namie likome trise: aš, šeimininkė ir Justė. Pamenu, per paskutines atostogas Palangoje mes visi vaikščiojom tiltu, ir šeimininkas Justei pasakė, kad rytoj jis išplauks kitapus jūros, nes ten daug uždirbs ir galės siųsti namo money money money. Ir dar sakė, kad per atostogas jis būtinai sugrįš.

Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį gal nori prisijungti ir tu? (84)

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 22:39
Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį
Asmeninio archyvo nuotr.
Darius nuo pat vaikystės turėjo svajonę – praplaukti Kapitono Granto keliais. 30 metų brendusi svajonė įgavo milžiniško projekto ribas. Šiandien 48-erių metų laivų statytojas ir kapitonas Darius Vinkevičius, padedamas „Kapitono Granto klubo“, organizuoja 7 metus truksiančią kelionę, į kurią kviečia prisijungti visus, norinčius atrasti save šniokščiant vandenyno bangoms.