Atostogos Italijos kaime

 (39)
Kiemelis
Kiemelis
© Corbis

Vynuogynais ir citrinmedžiais užsodinti kalnai, avis ganantys piemenys, gaidžių giedojimas ir asilų bliovimas rytais, kai kas pusvalandį skamba bažnyčių varpai. To Evelina mažiausiai tikėjosi nuvykusi į Pietų Italiją. Tačiau greitai jos atostogos Viduržemio jūros pakrantėje virto gražia pasaka.

Išgirdo popiežiaus pamokslą

Savaitė Amalfio pakrantėje – vienoje egzotiškiausių Viduržemio jūros pakrančių ir paskutinių poros dienų duoklė – Romai. Toks išankstinis kelionės planas Evelinai ir jos vyrui Danui pasiteisino su kaupu. Mat jei jau ši vilniečių pora nusprendžia leistis į keliones, jas nusiteikia praleisti „ant kojų“, o ne ant paklotėlio pajūryje. 

„Išnaršėme aplinkui viską, ką tik galėjome – Amalfio, Pozitano, Ravelio miestelius. Žinoma, nuplaukėme į nuostabiąją Kaprio salą, o kaipgi be triukšmingo ir išprotėjusių motorolerių sausakimšo Neapolio? Apžiūrėjome ir legendinę Pompėją, buvome užlipę ir ant Vezuvijaus pažiūrėti, kaip atrodo miestus kadaise lava užliejęs ugnikalnis. Vaizdai nenuvylė“, – šviežiais kelionės įspūdžiais dalijosi Evelina ir suskubo pridurti, jog lankantis Romoje būtų nuodėmė nepamatyti Panteono, Koliziejaus, įspūdingo dydžio bažnyčių, kuriomis nusėta visa Italijos sostinė.

Sekmadienį pora dar suspėjo užsukti į Vatikaną, kur buvo aiškiai girdimas miniai žmonių pro langą sakomas popiežiaus pamokslas. Pasak moters, iš viso pasaulio susirinkę maldininkai entuziastingai plojimais pasitikdavo jų kalba skaitomą pamokslo dalį.

Trauktinė – nemokamai

Kad ir kokia būtų nuostabi Roma su savo architektūra ir istorija, visgi labiausiai atmintin Evelinai įsirėžė Pontonės kaimelis, kuriame su vyru ji ir praleido didžiąją atostogų dalį. Pontonės kaimelis – beveik kalno viršūnėje. Važiuoti jūros link automobiliu vingiuotais keliukais užtrunka bemaž tiek, kiek pėsčiomis.

„Todėl ir leisdavomės akmeniniais laiptais (jų suskaičiavome net 1200) žemyn daugiau kaip du kilometrus. Kelionė aukštyn trukdavo jau kur kas ilgiau“, – šyptelėjo pašnekovė. 

Šis Italijos kaimelis nuo didesnių miestų skyrėsi ir tuo, kad su turistais čia sveikinasi visi vietiniai gyventojai: iki pietų – bon giorno, popiet – bona sera. Žinoma, skiriasi ir kainos Pontonės užeigose ir baruose. Lietuviai ypač pamėgo vieną kaimelio užeigą, kurioje tikra neapolietiška pica atsieidavo nuo 5,5 euro, o pasta (makaronų patiekalai) – nuo 6 eurų. Turistų gausiai lankomuose Amalfyje ar Pozitane, taip pat Kaprio saloje – kainos žymiai didesnės. Čia pietūs viena žmogui kainuoja nuo 20 eurų. 

Antrąją savo atostogų dieną Pontonėje Evelina su Danu jau buvo pripažinti nuolatiniais lankytojais. Taip jie nusprendė iš to, juokiasi, jog jų „pravalgyta“ suma jau buvo apvalinama į mažąją pusę, o garsusis vietinis gėrimas „Limoncella“ – iš citrinų gaminama trauktinė – būdavo pateikiamas nemokamai.

Pusryčiams – espresso su bandele 

Pontonėje besidriekiantys kalnai, kiek tik įmanoma, užsodinti vynuogynais, citrinmedžiais, po kuriais auga šparaginės pupelės. Rytais lietuvius pažadindavo gaidžių giedojimas ir asilų bliovimas. Negana to, tikro kaimo įspūdį patvirtindavo ir arklio pasagų į akmeninį grindinį garsas. Kartą, lipdama kalva aukščiau, pora aptiko ir avių augintojus. 

„Tikras kaimas. Visur verda gyvenimas. Tačiau tame triukšme dvelkia vidine ramybe“, – susimąstė Evelina ir pastebėjo, jog dar vienas ryškus garsas Italijoje – bažnyčių varpai, skambantys kas pusvalandį ir savaitgaliais garsiai kviečiantys į pamaldas, primenantys nuolatos apie tai, kas yra aukščiau šio mūsų žemiškojo gyvenimo.

Be abejo, savo indėlį į atostogų malonumo krepšį poilsiautojams įdėjo ir puikios kokybės itališkas maistas. Evelinai ypač patiko pusryčiai, kurie šiuose kraštuose dažniausiai yra saldūs: bandelė, džemas, jogurtas, dribsniai ir nedidelis puodelis espresso kavos – „juodos kaip naktis, stiprios kaip mirtis“. Nors toks valgis ne itin džiugino jos mėsėdį vyrą, jis nepraleido progos pasigardžiuoti pasta, gnocchi – itališkais bulvių kukuliukais, ryžių troškiniu risotto. Ir žinoma – pica.

„Pati nuostabiausia – neapolietiška, kurią tik iš tolo primena kepamos mūsiškėse picerijose. Aišku, prie valgio būtinai – naminis vynas vino de la casa, o visą puotą užbaigdavo digestivo. Juk reikia, kad kažkas padėtų viską suvirškinti“, – juokėsi Evelina. 

„Man išorinės kelionės – tai ir vidinių kelionių dalis. Grįžti namo kažko įgavęs, pasikeitęs, išbarstai problemas virš debesų ir gyventi lengviau“, – šypsojosi keliautoja, pasiryžusi dar sugrįžti į Amalfį, bet tik po to, kai aplankys Toskaną, Siciliją, Sardiniją.

 
39
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Maskvos metropolitenas: šventyklas primenančios stotys (3)

2014 liepos mėn. 24 d. 00:01
Daugiau negu trys šimtai kilometrų po žeme. Kasdien apie 8 milijonus žmonių ir 190 įspūdingų stočių. 400 traukinių, kursuojančių kas 2,5 minutės. Maskvos požeminis geležinkelis apipintas nuostabiomis istorijomis, legendomis ir mistika.

Paslaptingą „Vakarienę baltai“ gaubia griežtų taisyklių šydas (7)

2014 liepos mėn. 23 d. 13:25
Viskas tik balta. Jokių spalvotų rūbų ir sportinių drabužių. Šortų ar spalvotų batų. Vasarinių šlepečių ar kepuraičių su snapeliu. Visų dalyvių drabužiai, galvos apdangalai, batai – tik balti ir itin elegantiški. Tai tik kelios taisyklės, kurios keliamos rugpjūčio 29 dieną Vilniuje vyksiančio paslaptingo renginio „Vakarienė baltai“ (“Dîner en Blanc”) dalyviams.

Palermas – skonių ir kvapų meka (9)

2014 liepos mėn. 23 d. 08:23
Italijos pietuose stūkso didžiausia Viduržemio jūros sala Sicilija. Jos sostinė – Palermo. Tai autonominė Italijos dalis, skaičiuojanti tris tūkstančius metų. Siciliečių kasdienybė alsuoja kartu su vis dar aktyviu Etnos ugnikalniu. Saloje daug kas kitaip nei žemyninėje Italijos dalyje: tik čia auga raudonieji apelsinai, kava čia labiau skrudinta, skiriasi net žmonių kalba.

Konkursas „Mano išskirtinė kelionė!“

2014 liepos mėn. 22 d. 17:37
Sunku rasti žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ir tikrai kiekvienas prisiminimuose saugo tą išskirtinę kelionę, palikusią didžiausią žymę širdyje. Tad kviečiame ja pasidalinti!

Pasaulį apkeliavusi rašytoja Ieva Rutė - apie išskirtines keliones

2014 liepos mėn. 22 d. 17:05
Pasaulį apkeliavusi rašytoja Ieva Rutė - apie išskirtines keliones
Asmeninio archyvo nuotr.
Vilniuje pristatyta spalvinga ir egzotiška Ievos Rutės knyga „Išskirtinės kelionės: Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas“. IEVA RUTĖ – keliautoja ir fotografė, Vilniaus universiteto Orientalistikos centro Azijos studijų magistrė ir dėstytoja, kiniškų arbatų meistrė ir kelionių vadovė po egzotiškąsias šalis.