Ar tai būtų verslas, ar politika, ar santykiai tarp dviejų žmonių, mąstymo būdas „arba, arba“ yra tikrų tikriausias žmonijos priešas. Ar tai būtų konkurencinė kova tarp padalinių, ar barnis su sutuoktiniu dėl to, kaip geriausiai sukrauti indus į indaplovę, tą pačią akimirką, kai tik nusileidžiame iki „arba-arba“ mąstysenos, kai pradedame manyti, kad „aš esu teisus, vadinasi, tu esi neteisus“, mes prarandame bet kokią galimybę sukurti ką nors geresnio nei turime dabar.
Kolegės
© Corbis/Scanpix

„Arba-arba“ mąstyseną nesunku pastebėti, kai ji yra nukreipta prieš jus. Kas gi nebuvo susierzinęs, kai tekdavo susidurti su siauro mąstymo žmogeliu, nesugebančiu įžvelgti jokios kitos perspektyvos, nei jo iš anksto numatytos?

Tačiau daugelis mūsų patenkame į tuos pačius spąstus to net nesuvokdami. Pavyzdžiui, kai manome, kad mūsų viršininkas gali būti arba mūsų, arba beviltiškai klaidingai mąstančio bendradarbio pusėje. Arba kad mums reikia rinktis tarp buvimo geru tėvu ir gero šeimos aprūpinimo, arba kad gyvenime galima siekti tik meilės arba tik pinigų.

Tačiau vietoj „arba-arba“ mąstysenos pasitelkę „IR“ pasieksime geresnių rezultatų. Tarkim, galbūt jūsų vadovas gali darbe pritaikyti jūsų idėjas IR jūsų kolegų idėjas. Galbūt galima atrasti išradingą būdą vienu metu būti geru tėvu IR gerai aprūpinti šeimą arba nugyventi gyvenimą, kuriame gausu meilės IR pinigų.

Štai šeši patarimai kaip pažaboti IR galią savo gyvenime:

1. Susitaikykite su nevienareikšmiškumu. „IR“ kelias yra ilgesnis nei „arba-arba“, nes sprendimai nebūna tokie akivaizdūs. Tačiau šiek tiek neapibrėžtumo padeda pagerinti padėtį.

2. Susilaikykite nuo teisimo, juk pernelyg skubotas smerkimas sustabdo kūrybinį procesą. Kai nedelsiant nusprendžiate, kad kas nors yra neteisus ar kas nors padaryta neteisingai, nebegalite įžvelgti to spėjamai neteisingo spendimo teigiamų pusių. Idėja gali būti neišbaigta IR kai kurie jos elementai gali būti genialūs.

3. Smalsiai klauskite. Įvairiausių priežasčių, dėl ko kažkas turėtų nepasisekti svarstymas („Mano sutuoktinis niekada nesutiks“. „Aš negaliu sau to leisti“ ir pan.) išbraukia galimus sprendimus dar prieš juos apsvarstant. Geriau savęs klauskite: „Kokia dalis gali būti veiksminga?“

4. Atsisakykite etikečių. Etiketės naudingos tada, kai reikia surūšiuoti bylas ir segtuvus, bet jos visai netinka susidūrus su idėjomis bei žmonėmis. Žmonės yra geri IR blogi, jų idėjos yra teisingos IR neteisingos. Jei pagausite save dažnai sakant žodžius „blogai“ IR „neteisinga“, liaukitės. Tikėtina, kad užmerkiate akis pusei pasaulio.

5. Eliminuokite „turėčiau“. Vien dėl to, kad kažkas kažkada pasakė, kad geri tėvai arba malonūs žmonės, arba darbštūs darbininkai „turėtų“ elgtis vienaip ar kitaip, nereiškia, kad tas pasakymas iki šiol galioja. Bandymas laikytis vienmatės elgesio modelio versijos slopina jūsų potencialą. Tačiau jei išplėsite savo mąstymą ir atversite duris tikimybei, kad galite būti tuo IR anuo, tuomet išnaudosite didesnę savo potencialo dalį.

6. Atsikvėpkite. „Arba-arba“ mąstysena yra reakcinga, būdinga baimei grįstam modeliui. Bet jei minutėlę sustosite, atsikvėpsite ir priminsite sau, kad ne viską reikia sutvarkyti tučtuojau, kad gyvenimas ne visuomet turi tekėti ta vaga, kurią jam numatėte, tuomet atrasite gausybę naujų galimybių.

IR – tai paprastas žodelis, galintis pakeisti viską.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (11)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (122)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (17)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (7)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (123)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (10)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

„Saulėlydžio“ žvaigždės kovos su paparacais: slėpdavosi net bagažinėje

Visiems teko girdėti apie įžymybių „kovas“ su paparacais. Kol paauglių dievaitis Justinas...

Šiuolaikinės moters emocinės perkrovos: lyginame su gyvenimu prieš šimtą metų

Būti moterimi šiandien sudėtingiau nei anksčiau. Tai tiesa. Ir esmė ne vien tame, kad dabar...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (31)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (35)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...