Neabejoju, kad ir jūs jaučiate aplinkinių irzlumą, kasdien matote tuos pačius drakoniškai iš nuovargio ištįsusius veidus ir sugeriate jų skleidžiamą slogią nuotaiką. Jei nejaučiate – susirūpinkite, gal ir jūs vienas iš tų skleidėjų? Neabejoju ir tuo, kad ne kartą susimąstėte, koks laimingas ar turtingas galėtumėte būti, perskaitėte vieną kitą knygą, bet nei jūsų sėkmė, nei piniginės storis nepakito.
Vyras
© Corbis
Ir vis ta pati bėda: laimės nėra, nes finansai per maži, o finansų nėra, nes darbas nemėgiamas. O kur dar jūsų darbdaviai, darbuotojai, valstybės įstatymai ar politika, kuri nuolat kaišioja pagalius į ratus norintiems NEpabėgti iš Lietuvos...

Ratas apsisuka ir paaiškėja, kad vėl stovite ten pat: kišenėse vėjai švilpia, teorija jau pergraužta, o praktika liko tolima kaip snieguota Džomolungma. Tačiau šįkart šis tas realesnio nei postringavimai apie neribotą sėkmę: galbūt metodai, kuriuos stebėjau, paskatins ir jus imtis panašaus nuotykio.

Kai kurie žmonės gana skeptiškai vertina trumpalaikes jaunimo (iki 30-ties metų) mainų programas – neva tai atostogos. Be to, viskas gana miglotai nebrangu (dalyvio mokestis apie 50 eurų, ir dar informacinėse anketose pranešama apie dalinę kelionės kompensaciją), žinoma visokių atvejų pasitaiko, bet šį kartą – iš pozityvios pusės apie efektyvius ir profesionalius mokymus „Interpersonal to Intercultural“, kurie suduoda rimtą smūgį protiniam paliegėliškumui.

Tarptautinių organizacijų tinklas „Synergy group“, apjungiantis trisdešimt valstybių, rengia kelių pakopų mokymus asmenybei tobulinti ir socialinei kultūrai lavinti. Būtent čia, žaisdami dalyvio ar trenerio vaidmenyje, galite pradėti keisti įpročius, o šie dažniausiai padeda pasiekti norimų rezultatų, apie kuriuos terašo knygos, ir žengsite rimtą PRAKTINĮ žingsnį, vedantį asmeninio tobulėjimo keliu. Tik bėda ta, kad čia neatostogausite svečioje šalyje, o nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro būsite priversti dirbti šimtaprocentiniu pajėgumu savo protinės, fizinės ir emocinės darnos naudai. O jei labai susikoncentruosite ir liksite sąžiningi su savimi, jums neišvengiamai gresia ilgalaikė pozityvumo injekcija net ir grįžus į apsiniaukusiais veidais išmargintą Lietuvą.

Mokymų esmė – mėgautis gyvenimu ir, būtent, mėgaujantis kurti laimę namuose, darbe ir visur, kur pasisuksite. Svarsčiau, ar tai nėra dar vienas utopinis planas? Ar palikus nuostabius Graikijos Chalkidiki vaizdus vis dar galvosiu apie mėgavimąsi gyvenimu? Deja, viskas buvo suplanuota gerokai kruopčiau nei mano skeptiškas nusiteikimas, nuolat primenantis, jog žmogus bent jau įpročių keitimo srityje yra ganėtinai ribotas, nes daro tai varginančiai ilgai.

Pirmas itin svarbus mėgavimosi aspektas kuriamas per nežinomybės jausmą: dalyviai neįspėjami, kas jų laukia mokymų metu, užsimenama, kad tai keis jų elgesio su savimi kultūros suvokimą, jiems duodamas vienintelis tikslas – mėgautis ir dar kartą mėgautis...

Šiuo „nereikšmingu“ nežinomybės principu sukuriamas stresas. Juk nejauku gyventi laukiant, nieko neplanuoti iki smulkmenų ir susikoncentruoti ties šia akimirka (deja, nelieka kitos išeities, kaip tik būti čia ir dabar)... Tikrai ne kartą apie tai skaitėte knygose, bet kodėl negyvenate šia minute turbūt ir patys nežinote. Maždaug po savaitės, koncentruojantis į esamąjį gyvenimo momentą, veikiausiai nenorėsite grįžti į alinančius, atsakymo neduodančius, dažnai bergždžius apmąstymus „BET kas būtų, jei būtų“. Grįžę geriau suvoksite, kaip neigiamos mintys slopina jūsų laimę...

Štai taip per linksmus žaidimus „Interpersonal to Intercultural“ mokymuose pradedama kelionė po savo apkerpėjusius sąmonės kambarius, kuriems nuolat neužtekdavo laiko. Teorinių elementariosios psichologijos paskaitėlių metu pasakomos dar kelios frazės: kaip „kūrybingumo maksimalizavimas“, „savęs, kaip galimybės, suvokimas“ ar „darykite veiksmus, kurie aprėptų daugiau, negu aprėpia jūsų mintys“.

Aišku neturėsite žalio supratimo, ką tai reiškia, juolab, kaip tai padaryti, ir toliau gyvensite nežinomybėje, žaisdami vaikiškus žaidimus, primenančius „aklą vištą“. Būsimieji asmeninio kultūringumo laipteliai taps panašūs į „Lego“ kaladėles, nes kiekvieną dieną ūgtelėsite, net nesuprasdami, kad tobulėjate (bet, nepergyvenkite, supratimas irgi ateis).

Iš pirmo žvilgsnio visiškai nekaltas žaidimas gali duoti daug daugiau nei metai besaikio knygų graužimo. Vienas, man asmeniškai, įsimintiniausių buvo toks: žmonės suskirstomi grupelėmis po tris ir kiekvienas iš jų gauna po skirtingą vaidmenį. Pirmajam užrišamos akys, jis turės konstruoti kaladėles pagal nurodymus, net jei labai norės kurti savaip. Antrasis komandos narys net smulkiausius konstravimo veiksmelius nurodo pirmajam, o trečiasis tik stebi ir komentuoja veiksmus: „man patinka“, „man nepatinka“, „daryčiau kitaip“.

Šauniausia tai, kad šis žaidimas žaidžiamas tris kartus, ir kiekvienam nariui tenka atlikti visus vaidmenis, tada ir aiškėja, kad jie visi vienodai sudėtingi. Žmonės po tokios aliuzijos į vaikystę įgyja skirtingos patirties. Vaidmenys dažniausiai susiejami su gyvenimu. Kai kurie „statybų vadovai“ nervinasi, išgirdę neigiamą komentuotojo leptelėjimą (kadangi tai tik žaidimas, lengviau suprasti – neargumentuota kritika iš tikrųjų nieko nekeičia, tik emocinę būklę).

Statantiesiems kartais net dreba rankos, juos persekioja jausmas, kad stato neteisingai (tačiau ar galima statyti neteisingai, jei tai tik žaidimas?), o komentuotojai jaučiasi puikiai, jei „statybų vadovas“ šoka pagal jų dūdelę, o jei ne – jaučiasi kvailai (jei į komentarus paprasčiausiai nereaguojama, tampa labai aišku, kad tai nei laimės, nei naudos nesuteikia).

Dar viena iškilusi paralelė – „kaip visiems trims susitarti, kad supanti aplinka būtų harmoninga, o darbas produktyvus?“, kita – „visi dirba tą patį (šiuo atveju stato), tačiau, kodėl ne visi nervinasi, ne visiems dreba rankos, ne visi jaučiasi kvailai?“...

Na, žinoma, jei tarnavote armijoje ar šiaip sunkaus gyvenimo matėte, sakysite, anoks čia stresas su tomis kaladėlėmis žaisti, pašmaikštaujant dar galima ir savotišką pramogą pasidaryti. O ar mėgautumėtės gyvenimu likęs be pinigų, maisto, nakvynės? Iš šalies pažiūrėjus, nepanašu, kad benamiai tuo labai mėgaujasi (gal tai tik jūsų mintis, o ar patikrinote faktus?).

„Interpersonal to intercultural“ mokymų metu negalėsite to neišmokti, nes organizatoriai pasirūpins palankiausiomis sąlygomis laimei pajusti. Galbūt dar dieną nudegsite nosį saulėje, popiet aplinkiniams šiek tiek priminsite buteliuko mėgėją, vakare skrandį raižys alkis, ryte jau neatrodysite labai švarus, todėl tolerancijos lygis šoktels triskart į viršų benamiams ir visiems kitiems nelaimėliams. Štai čia ir pradės aiškėti viskas, ką sąsiuvinuke per visą savaitę trukusias paskaitėles užsirašinėjote – pasitaikys puiki proga peržengti ribotą mąstymą ir eiti pas žmones prašyti pagalbos, nesvarbu – tai maistas, vaistai, nakvynė ar kelio kryptis.

Lažinuosi, kad vis dar nesuprantate, kaip tuo galite mėgautis, tačiau, jei ryte plaukiate jūra, per pietus pėdinate smėlynais, kurie kaitra ir tyla šiek tiek primena dykumą, vakare tranzuojate ir, neduok Dieve, įsėdate į kokį patrakėlių automobilį, kuris vingiuotais kalnų vieškeliais spaudžia apie 170-200 km/val. … patikėkite – išlipate kaip naujai gimęs ir toks laimingas, kad turite rankas, kojas ir dar šį tą vietoj kopūsto ant galvos, jog to malonumo žodžiais apsakyti neįmanoma! Na, o jei kitą dieną, iki popietės beklaidžiodami be specialios įrangos stačiais kalnų šlaitais, dar ir vandens pristingate – patiriate siaubingą malonumą, sustabdę traktorininką ir galėdami prakaituotą sėdynę priglausti ekskavatoriaus kauše...

Taip su kiekviena minute, praleista svetimoje žemėje, aiškėja, koks esate laimingas, kai žmonės jums dovanoja paprasčiausią šypseną. O visa tai, ką patyrėte, iš atminties galite ištrinti nebent amnezijos pagalba, bet to padaryti nepavyks, tiesiog džiaugsitės, kad vėl pasiekėte stovyklą, gavote skaniai pavalgyti, grįžote namo (kad apskritai turite kur prisiglausti), ir tą džiugesį jausite dar ne vieną savaitę!..

Vis dėlto, prieš tapdami laimingais, gerai pagalvokite, ar sugebėsite atlaikyti aplinkinių spaudimą, kurie į jūsų šypseną, pavyzdžiui, perkant duoną ir sūrį, reaguos sutrikusiu žvilgsniu, nuostaba ar įprastiniu, ne jums skirtu bambėjimu? Tai reiškia, kad eidami link žmonių, atsitrenksite į jų storus ir tvirtus užsisklendimo kiautus.

Nepaisant to, kad jau seniai žinojote išmintingas knygų tiesas, dabar iš esmės jas suvoksite: kiekvienas turi savo realybę, kurią susikuria mintimis, o šios negali būti teisingos ar neteisingos. Tada nuolat tikrinsite, kas yra tik jūsų ar aplinkinių žmonių mintys, o kas – realūs ir neginčijami faktai. Sąmoningas laimės pojūtis jums padės neskrajoti padebesiais ir laikyti realybę už ragų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (3)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (250)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (102)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (309)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (74)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (3)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (125)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...