Žmonės dažnai vartoja posakį „gyvenimas yra per trumpas“ kaip pasiteisinimą, kai norima kažką padaryti ar nupirkti iškart, nelaukus. Tačiau tiesa ta, kad gyvenimas nėra trumpas. Gyvenimas yra ilgas.
© Shutterstock nuotr.

Trisdešimtmetis, sakantis, kad gyvenimas yra trumpas, gali gyventi dar penkiasdešimt ilgų metų.

Tai gera žinia. O kalbant iš finansų pusės, toks požiūris į gyvenimą svarbus, kadangi sprendimai, kuriuos priimame jauni, turi svarbią įtaką visam likusiam gyvenimui. Šie sprendimai gali paveikt ir jūsų pensijos planus.

Štai septyni svarbūs finansiniai trisdešimtmečių sprendimai, kurie, sulaukus penkiasdešimties, gali atsigręžti prieš juos.

Kompanija, kuriai dirbate

Renkantis darbą, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių, tačiau siūlomi pensijos priedai yra itin svarbūs kaupiant ilgalaikį turtą. Trisdešimtmetis, kuris kruopščiai neišanalizuoja kompanijos siūlomos finansinės schemos ir pasirenka dirbti firmai, nesiūlančiai jokių privalumų pensijų kaupimui, pralaimės tam, kuris pasirenka dirbti gerą schemą siūlančiai kompanijai.

Pradinė alga

Net truputį aukštesnė pradinė alga gali pagerinti jūsų algos potencialą. George Mason universiteto ir Temple universiteto tyrimas parodė, kad darbuotojai, kurie derėjosi dėl pradinės algos, vidutiniškai pasiekė penkių tūkstančių padidėjimo, lyginant su tais, kurie nesiderėjo. Būtent dėl to, mokslininkų vertinimu, darbuotojas, pradėjęs karjerą su 55 000 tūkstančiais per metus vietoje 50 000, (su penkių procentų padidinimu kasmet) per keturiasdešimt karjeros metų uždirbs daugiau nei 600 000 daugiau pajamų.

Jūsų partnerio pasirinkimas

Tai, su kuo tuokiatės, yra vienas svarbiausių finansinių sprendimų, kuriuos tik galite padaryti. Neteigiame, kad reikia tuoktis dėl pinigų, priešingai. Gudrus finansinis žingsnis - tuoktis iš meilės ir likti kartu. Nesvarbu, ar penkiasdešimt procentų skyrybų statistika yra tiksli, ar ne - mes visi galime sutikti, kad skyrybos mus sužlugdo tiek emociškai, tiek finansiškai. Skyrybos pačios savaime gali būti brangios, o turto dalybos sužlugdo visus finansinius planus.

Jūsų partnerio pasirinkimas nėra vien tik apie meilę ir įsipareigojimą; svarbus ir finansinis suderinamumas. Jei jūs ir jūsų partneris protingai elgiatės su pinigais ir įsipareigojate laikytis finansinio plano taupyti, investuoti ir kurti ateitį, galite mėgautis gyvenimu ir kurti finansinį saugumą tuo pat metu.

Kada susilaukti vaikų

Dauguma atidėlioja vaikų planavimą. Pasak JAV Nacionalinės sveikatos statistikos, daugiau nei viena iš trijų koledžo išsilavinimą turinčių moterų vaiko susilaukia po trisdešimties. Per pastaruosius kelis dešimtmečius vidutinis amerikiečių, pirmą kartą susilaukiančių vaikų, amžius padidėjo keturiais metais, tėčiai „sensta“ tuo pačiu greičiu. Nuo pat recesijos 2008 metais vienintelė amžiaus grupė, kuri vis dar susilaukia daugiau vaikų nei praėjusiais metais, yra daugiau nei keturiasdešimties metų amžiaus.

Sheryl Sandberg knygoje „Lean In“ ragina moteris neatsisakyti paaukštinimų dėl to, kad jos planuoja vaikus. Jei jūs susilaukiate pagalbos namie, tai gali būti puiki mintis. Kita vertus, jei planuojate turėti vaikų, nelaukite, nes esate susitelkę į karjerą ar laukiate finansinio saugumo. Esti teigiamų pusių turėti vaikų anksčiau.

Viena priežastis - išlaidų vaikams metas. Paimkime pavyzdžiu porą, kuri susilaukia vaikų būdami dvidešimt penkerių. Prieš jiems susilaukiant penkiasdešimties, vaikai jau peršokę brangiuosius studijų metus. Tėvai, vis dar jauni, turi dar penkiolika metų susitelkti į savo pensijų kaupimą, jei jie planuoja išeiti į pensiją šešiasdešimt penkerių. Poros, susilaukiančios vaikų trisdešimt penkerių metų, gali nematyti šviesos tunelio gale, kol jiems nesukaks šešiasdešimt - kur kas arčiau pensinio amžiaus.

Kaip investuojate

Atidžiai pažvelkite į mokesčius, kuriuos sumokate investuodami. Pasverkite ilgalaikį mokesčių poveikį investuodami; apsvarstykite galimybę rinktis mažai kainuojančius fondus savo pensijos kaupimui.

Nuomotis ar pirkti nekilnojamąjį turtą

Yra atvejų, kai geriau nuomotis, nei pirkti. Jei jums reikia mobilumo, jei jūs neplanuojate likti toje vietovėje ilgai ar nesidomite galimybe ateityje nuomoti savo nekilnojamąjį turtą, tuomet jums geriau nuomotis. Tačiau apskritai nuosavas namas planuojantiems pensiją gali būti tikras privalumas. Namo savininkas su fiksuotomis paskolų išmokomis neturės jaudintis dėl nuomos padidėjimo. Fiksuotos išlaidos vis svarbesnės su amžiumi, kadangi nuomos kainos gali padidėti dėl infliacijos, o jūs stengiatės įvertinti ateities išlaidas. Paskolą galiausiai išmokėsite ir tuomet tereikės mokėti mokesčius, taigi liks daugiau pinigų pensijai.

Kaip leidžiate pinigus

Jei galėčiau atsiimti tai, ką išleidau pastaraisiais dvidešimt metų kavai, drabužiams, kuriuos pirkau per išpardavimus, tačiau retai dėvėjau, ir knygoms, būčiau turtinga moteris. Sekite išlaidas, stebėkite, kur galite sutaupyti, kur reikėtų išleisti mažiau.

Kontroliuojant išlaidas, visų pirma sekamas pinigų srautas, ne taip lengvai išsiskiriama su jais. Klientai kartais būna šokiruoti: „Neturėjau supratimo, kad išleidau šešis šimtus dolerių per mėnesį restoranui (ar aštuonis šimtus apsipirkimui).“ Stebėdami išlaidas, galite lengviau identifikuoti, kur galite sutaupyti.

Mickey Mantle kartą pasakė: „Jei tik būčiau žinojęs, kad tiek ilgai gyvensiu, būčiau geriau pasirūpinęs savimi.“ Manau, jei trisdešimtmetis žinotų, koks jaunas jausis penkiasdešimties ir kiek dar gyvenimo liko nugyventi, jis kur kas rimčiau rūpintųsi savo finansais.

Gyvenimas yra ilgas. Darykite atitinkamus sprendimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (130)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (44)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (24)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1141)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (324)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...