Biuras neatsiejamas nuo kasdieninių stresų. Ir didelė bendradarbių dalis susiduria su įvairiausiomis fobijomis bei baimėmis. Baimė bendrauti su vadovybe, baimė pavėluoti, baimė netekti darbo, baimė kalbėti viešai... Visa tai yra XXI a. ligos – biuro sindromo – simptomai.
© Corbis/Scanpix

„Biuro sindromas“ be baimių dar charakterizuojamas nugaros, kaklo srities ir pečių skausmais, dažnu nuovargiu, dažnesniais galvos skausmais.

Sindromo atsiradimo priežastys dažniausiai yra ne psichologinės – tai yra darbo erdvės planavimo trūkumai.

Nepatogūs, neergonomiški baldai, neteisingas apšvietimas, kondicionierius vietoje gryno oro ir panašiai. Gana svarbus vaidmuo sukeliant „biuro sindromą“ tenka ir tokiems veiksniams kaip skambučių lavina, nepaliaujamas bendravimas, darbas skubos režimu, emocinė įtampa dėl sprendžiamų užduočių svarbos, mažas fizinis aktyvumas.

Pagrindinės darbuotojų baimės

Baimė bendrauti su vadovybe netgi stipresnė nei baimė prarasti darbo vietą. Daugelis darbuotojų praktiškai supanikuoja vien nuo minties, kad teks bendrauti su vadovybe.

Pradeda raudonuoti ar blykšti, kai kuriems padažnėja širdies susitraukimų dažnis, šąla pirštai, kai ką išpila šaltas prakaitas, purto nervinis drebulys... Kiekvieno žmogaus reakcija į šią baimę yra individuali.

Susirinkimų ir viešų pasisakymų baimė yra glaudžiai susijusi su ankstesniąja. Žmonės praktiškai netenka kalbos dovanos, kai jų prašoma pasisakyti priešais vadovus ar kolegas, ir tokia bėda kamuoja ne tik naujokus, bet ir gerbiamus darbuotojus su ilgamečiu stažu.

Baimė bendrauti su kolegomis tiesiogiai priklauso nuo darbe išvystytų santykių su jais. Taip pat – su savęs vertinimu ir savo darbo, kaip proceso, kolektyvinio darbo, suvokimu.

„Švaraus lapo“ baimė tikriausiai susijusi labiau su pačiu darbuotoju nei su biuru. Kai kurie žmonės tiesiog nesugeba pradėti rašyti ataskaitos, kuri turi būti parašyta ir pateikta laiku.

Visas šias keturias baimės rūšis vienija bendras dalykas – iš tiesų mes bijome kritiko, bijome neigiamo mūsų idėjų ir mūsų darbo įvertinimo, tvirtina psichologai.

Baimė pavėluoti – viena iš labiausiai paplitusių baimių, kuri labiausiai išsivysčiusi darbuotojams tų įmonių, kuriose galioja baudų ir pasiaiškinimų už vėlavimą sistema.

Po kelių pavėlavimų ir pritaikytų sankcijų baimė tampa nuolatine. Įdomu tai, kad kuo labiau bijosite, tuo dažniau vėluosite. Jūsų jaudulys ir nerimavimas pradės savotiškai koreguoti jūsų planus.

Baimė būti atleistam yra bene pati stipriausia. Perspektyva likti be darbo verčia išgyventi toli gražu ne pačias maloniausias emocijas, o tie, kurie nuolat galvoje suka tokias mintis, pamažu suvokia, kad jos rimtai trukdo gyventi pilnavertį gyvenimą.

Kaip įveikti baimes

- Norint atitrūkti nuo biuro pareigybių, žmonės bėgioja parūkyti ar kartkartėmis iškeliauja iš realybės, pasinerdami į kompiuterinius žaidimus ar forumus. Tačiau dėl to atsiranda naujų baimių, susidaro „užburtas ratas“, kuris veda į emocinį ir fizinį žmogaus „perdegimą“.

Tuo pačiu verta paminėti ir dar vieną būdą „atsipalaiduoti“ – alkoholį. Būtina suprasti, kad reguliarūs, o juo labiau dažnėjantys alkoholiniai „atsipalaidavimai“ problemą tik sunkina, o ne ją sprendžia.

Reikia elgtis kaip nors kitaip. Jei patiriate rimtą stresą, kurio priežastis yra problemos darbe, tai tas problemas gali padėti išspręsti streso valdymo pamokos. Beje, JAV į šias pamokas „darbe perdegę“ darbuotojai siunčiami visiškai nemokamai.

Pamokose paprastai mokoma protingai paskirstyti krūvį ir laiką, tinkamai atsipalaiduoti, o aplinkybių spaudimą panaudoti savo naudai.

Vienas iš pagrindinių ginklų kovojant su biuro fobijomis – poilsis. Šiuolaikiškas ir teisingas. O poilsiauti, deja, moka toli gražu ne visi.

Problemų, susijusių su darbu ir bendravimu, sprendimą geriausia pradėti nuo savęs. Nuo savo požiūrio į situaciją, nuo būtent tokio požiūrio, kuris trukdo siekti savų tikslų ir iš darbo patirti ne tik materialinį, bet ir moralinį pasitenkinimą, priežasčių paieškos.

Dažniausiai požiūrio į problemą, į baimę, kuri sunkina jums gyvenimą, pasikeitimas – ganėtinai efektyvus būdas tą baimę įveikti.

Leiskite sau bijoti! Baimė pati savaime – tai tik signalas, kad reikalingos permainos. Permainos savyje, darbo proceso organizavime, santykių su kolegomis ir vadovybe vystyme.

Nebijokite permainų, juk gyvenimas be jų būtų nuobodus. Nusišypsokite savo baimėms, pasakykite joms „ačiū“, juk jos padeda jums keisti gyvenimą į gerąją pusę, o vėliau tiesiog jas paleiskite. Tegu jos būna sau. Bet jau atskirai nuo jūsų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (11)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Artėja laikas, kai gatvėse situacija pasikeis kardinaliai (8)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (35)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (195)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

„Islamo valstybės“ rėmėjai švenčia: juos žudydami mes darome jų vaikams paslaugą (114)

Naujienų agentūra „Amaq“ išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad teroristinė organizacija...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (20)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius (2)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė artėja link pasirengimo ciklo...

Mokslininkai išsiaiškino „magiškųjų grybų“ paslaptį (5)

Tyrėjams pavyko perprasti psichoaktyvios „ magišk ųjų grybų“ medžiagos – psilocibino –...

Jauniausia someljė Lietuvoje: senajai kartai alkoholis lygu girtuoklystei (23)

Jauniausia Lietuvos someljė Silvija Umaraitė jaučia, kaip auga konkurentų gretos. „Anksčiau...