© Corbis/Scanpix
Priimta manyti, kad dalykiniuose klausimuose stilius turi būti maksimaliai priartintas prie faktų. Na, kaip anksčiau rašydavo telegramas: ”Krovinys gautas tšk. laukiame perlaidos tšk.” Atrodo, taip reikėtų ir e-mailus rašyti, nes stilius šiuo atveju didelės reikšmės lyg ir neturi?

Įsivaizduokime sau darbuotoją, rašantį kolegai e-mailą taip, kaip XVIII amžiuje rašydavo laiškus: “Didžiai gerbiamas pone! Pirmomis šio kuklaus elektroninio laiško eilutėmis skubu pranešti jums, kad jūsų transportas mus yra, šiaip ne taip, ačiū Dievui, pasiekęs...“ Ir t.t.

Žinoma, jūs pamanysite, kad rašantysis - žmogus arba perdaug originalus, arba tiesiog įtartinas. Dalykine prasme jis pasirodys jums mažų mažiausiai keistas. Gal tai humoras? Ir iš tiesų: tokiu senamadišku stiliumi pasižymi žmonės, kiek nutolę nuo gyvenimo realijų. Tarkime, man tokį laišką, ir dar parašytą raitytu senoviniu šriftu, kažkada yra atsiuntęs vienas senatvine psichoze sergantis pacientas.

Tačiau pažiūrėkime į kitą kraštutinumą: elektroninis laiškas, kuriame yra tik faktai: ”Pinigus išsiuntėme. Laukiame krovinio”. Ką jūs pajaustumėte, gavę tokį laišką? Manau, kad pavadintumėte laišką perdėtai sausu. Maža to, jei jame nebūtų nei “labas”, nei “sėkmės”, o būtų kritikos, jaustumėte šiokį tokį pažeminimą. Ir nenuostabu, nes tokiu tonu rašantys žmonės neretai turi narcistinių bruožų. Tai yra, jų gyvenimo centras - jie patys, o aplinkiniai - tai tik objektai, aptarnaujantys jų poreikius. O kadangi jie - objektai, tai su jais bendraujama arba įsakymais, arba spaudimu: ”nesutikus su mūsų sąlygomis, bus imtasi atitinkamų priemonių”. Atkreipkime dėmesį, kad čia nėra netgi tiesioginio kreipimosi. Jei jūs gautumėte tą pačią informaciją, tik parašytą neformaliu draugišku tonu, jausmas jums kiltų visai kitoks. O koks?

Įsivaizduokite sau tokį elektroninį laišką: ”Sveikas, chuligane. Klausyk, nesispyriok tu, kaip ožys, pasirašinėk greičiau tą sutartį, bo supyksiu ir draugystei mūsų galas. ”Matote, laiškas nėra labai jau mandagus. Lyg ir spaustų mus rašantysis. Tačiau jausmas po jo lieka šiltas. Tai yra vienas iš įdomių reiškinių, kai familiarokas ir dirbtinai grubokas tonas slepia simpatiją. Palyginkite su “atsisakius pasirašyti bus imtasi priemonių”- lyg ir nėra asmeniškai kreipiamasi, o kaip antausį gauni. Būtent todėl, kad dirbtinai agresyvus tonas laiške būdingas gerai bendrauti mokančiam ir bendraujančiam ne su objektu, o su jumis, žmogumi. Prisiminkime: simpatija, kurią dangsto perdėtai dirbtina agresija - žavesio paslaptis. Perdėtas mandagumas, atvirkščiai, dažnai dangsto paslėptą agresyvumą.

Tarp kitko, būtent dirbtinis grubumas po truputį tampa internetinio bendravimo dalimi, kartais slepiančiu simpatiją. Toks jau keistas tas mūsų amžius, kai prisipažinti meile madinga pusiau juokais ir dangstantis... Tačiau ar tai tinka dalykiniams klausimams?

Žinoma, kad toks tonas tinka, kai darbuotojai yra mažų mažiausiai geri draugai. Arba vadovus sieja sena draugystė. Vargu ar kas parašytų tokį laišką mažai pažįstamam žmogui. Ypač jei šis žmogus - užsienietis.

Tarptautinėje korespondencijoje epistoliarinis žanras reikalauja kelių dalykų:

Kuo mažiau humoro ir dviprasmybių;
Kuo paprastesnės kalbos;
Mandagumo;
Tradicijos.

Skirtingų tautybių žmonės visuomet sunkiau sutaria. Ne tik dėl kalbos - visi gali kalbėti angliškai. Lengva įtampa čia kyla dėl to, kad kiekviena tauta turi savo viduje aibę niuansų: juokelių, užuominų, stereotipų. Kitos kultūros žmogus turi savų. Todėl, deja, dažniausiai mes nelabai suprantame, kodėl užsieniečiai staiga ima juoktis. Net jei mes mokame jų kalbą. Todėl palikime šone humorą dalykiniuose klausimuose. Tai yra tas atvejis, kada “niekas nekainuoja tiek mažai ir nevertinama taip aukštai, kaip mandagumas”. Dėl to, rašant e-mailą anglų kalba, tarkime, kokiai nors leidyklai, deja, reikėtų atsisakyti “Hi,“ arba net “hello”. Ir gale nerašyti nei “ bye” nei “all the best”. Ne, tenka prisiminti XX amžiaus pradžią, ir vėl rašyti tradiciškai: “Dear sir”. O gale “Yours sincerly”. Taip britai susirašinėja jau kelis amžius, ir jiems patiktų, kad tai nesikeistų dar kelis amžius.

Kai laiške kalbama apie pinigus, humoras turi pasitraukti. Žmonės žiūri į savo uždirbtus pinigus rimtai, ir atsakymai turi būti konkretūs ir aiškūs. Ypač jei tai atsakymas į klausimą apie pinigus - tokius klausimus dažniausiai užduoti nėra lengva. Prašyti tau priklausančių pinigų dar ir žemina. Tarp kitko, rašydami elektroninius laiškus pavaldiniams kai kurie vadovai daro vieną klaidą. Jie kartais apdovanoja pavaldinius linksmais paveiksliukais ar kokiais nors pokštais. Tai yra, ateina darbuotojas į darbą ir pamato savo kompiuteryje linksmą paveiksliuką su kokiu nors užrašu, einančiu šalia rimto užsakymo.

Viršininkas, tikriausiai, norėjo gero, tačiau kodėl pavaldinys pakliūna į lengvą paranojos būseną? Kodėl jis eina tartis pas kolegas, ką tai galėtų reikšti ir jaučia nepaaiškinamą nerimą? Todėl, kad jis nėra lygioje padėtyje su savo šefu. Šefas gali su juo juokauti laisviau, nei jis su šefu. Šie santykiai nelygūs. Ir informacija, perduodama iš viršaus, netgi labai linksma, vis vien yra laikoma nurodymu ar vertinimu.

Todėl jei tas pats vadovas iš kito vadovo gautų didelės špygos vaizdelį - jis suprastų tai kaip linksmą pokštą. O jei pavaldinys gautų šį vaizdelį iš viršininko - pajaustų nerimą ir suktų galvą, ką tai gali reikšti. Ar tai reiškia, kad man nepakels atlyginimo? Ar aš ką nors ne taip esu padaręs? Taigi, tokius “fokusus” su kolektyvu darantis šefas pamiršo, ką reiškia būti pavaldiniu. Ir ėmė žaisti su nelygiu sau žaidėju.

Bet pamirškime vertikalius santykius. Jei netgi mes susirašinėjame su sau lygiais, išlaikykime ryšį su realybe. Jei realybėje šis žmogus mums pažįstamas, artimas, geras draugas, tai gal ir leiskime sau e-mailą su žodžiais “na tu ir kiaulė”.

Jei jis nėra mums labai didelis draugas, rašykime dalykiškai su mandagumo priedu: “Labas. Nežinau, ar galiu su viskuo sutartyje sutikti. Gal susitinkame pasišnekėti? Iki.“

Jei jis yra mums tolimas, o ypač užsienietis, naudokime labai mandagias patikrintas tradicines formas su pabaiga ”I am looking forward to hear from you soon” ir t.t.

Ryšys su realybe mūsų laikas tampa ypač aktualus. Ir netgi jei jūs esate “svajonių jaunuolis” ar “nereali panelė” , ir ypač jei darote ”fantastišką” karjerą, būkite tokie geri: išlįskite kartais ir svajonių, nerealybės ir fantastikos. Realybėje yra kas veikti. Ir žmonės bendrauja nors ir per Internetą, bet ne su Internetu. Nėra pasaulyje tokio pono Interneto. Kaip ir ponios SMS nėra. O yra tiesiog gyvi žmonės, tie, kurie vieni su kitais bendrauja, t.y. vis tie patys:

Gerbiami Ponai ir
Gerbiamos Ponios. O su jais – Amžinai jūsų...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (147)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (60)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (10)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (96)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (16)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (103)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...