Rugsėjo pradžia kiek primena Kalėdas, nes ir prasidėjus rudeniui, ir su naujų metų pradžia dažnas mūsų sau pažada sveikai maitintis, sportuoti, mokytis naujos užsienio kalbos ar kitaip savimi rūpintis ir tobulėti. Kokius mokslus pradėti šį rudenį, spręskite jūs, tačiau mokytis ir tobulėti verta.
Geismas, aistra
© Corbis/Scanpix
Naujos kalbos – nauji pasauliai

Liūdna girdėti pasakojimus apie tautiečius, kurie nesiryžta iškišti nosies iš savo šalies, mat nemoka jokios užsienio kalbos. Laimei, tokių žmonių vis mažėja. Kaip liudija tyrimų duomenys, beveik 70 procentų lietuvių mano, kad ES gyventojas turėtų mokėti bent dvi užsienio kalbas. Kitas klausimas, kiek aktyviai mes patys mokomės užsienio kalbų.

Klausimai sau:

1. Kurią mokymo įstaigą pasirinkti

Rinkdamiesi kalbų mokyklą ar kursus, ne tik “gaudykite” draugų komentarus, bet ir pasidomėkite: a) kiek laiko veikia jūsų nusižiūrėta mokykla; b) ar ji priklauso kokiam nors užsienio kalbų mokyklų tinklui; c) kokio lygio dėstytojai joje dėsto, kiek dažnai jie keičiasi; d) kokio dydžio grupėje jūs mokysitės; d) kokios papildomos paslaugos, be pačių pamokų, jums bus suteiktos.

2. Intensyvūs ar įprasto tempo?

Intensyvius kursus dažniau renkasi tie, kuriems pramokti užsienio kalbos reikia gana greitai, ar žmonės, kurie mano, jog jiems tereiks profesionalaus mokytojo perteiktų kalbos pagrindų, o vėliau jie mokysis savarankiškai. Tačiau kalbų mokymo specialistai beveik vieningai sutaria, kad norint gerai išmokti kalbą, neužtenka jos pasimokyti vos kelias savaites, kad ir koks spartus bebūtų studijų tempas.

3. Individualiai ar grupėje?

Individualios pamokos turi savų privalumų: a) mokytojas visą dėmesį skirs tik jums; b) kilusius neaiškumus galėsite aptarti iki smulkmenų, nesigėdydami, kad gaišinate grupės laiką. Tačiau individualūs kursai turi ir savų minusų: a) dalį mokinių skatina sveika konkurencija grupėje, kai būtina neatsilikti ir nuolat tobulėti; b) mokantis grupėje išsiplečia kalbos mokymosi metodika - dialogai ir žaidimai su kitais besimokančiaisiais, įvairesnės užduotys ir pan.

Laura, 28 metų vilnietė: „Pasaulis prasiplėtė!“

Išmokti ispanų kalbą panorau po vienos kelionės – dalyvavau jaunimo renginyje Ispanijoje, norėjosi daug bendrauti, tačiau su daugeliu dalyvių – ispanais ir bendraamžiais iš Lotynų Amerikos nepavyko susikalbėti. Todėl grįžusi ėmiau ieškotis kursų. Taupydama nuėjau į pigiausius, kuriuos radau, nusivyliau ir… po pirmo mėnesio mečiau.

Po kelių metų susiradau specializuotą ispanų kalbos mokyklą ir likau patenkinta. Čia dėsto puikūs mokytojai, pamokos įdomios, interaktyvios, niekada neprailgsta. Dabar, praėjus jau beveik pusmečiui, galiu susikalbėti paprastom temom, pradedu suprasti dalį dainų tekstų, filmų dialogų, internetinių puslapių. Žodžiu, pasaulis prasiplėtė!

Poilsis ir tobulėjimas kuriant

Tam, kad beprotiškas gyvenimo neišvestų iš proto, vis daugiau suaugusiųjų laisvu laiku griebiasi teptuko, mezga, veria karoliukus, velia dirbinius iš spalvotos vilnos ar kuria kitokį rankų darbo meną.

Klausimai sau:

1. Ką rinktis?

Įvertinkite, ko jūs norite – kelias valandas stropiai „krapštinėtis“ su mažais daikteliais ir susikurti kokį nors daikčiuką sau ar „pasitaškyti“ spalvomis ant popieriaus išliejant tos dienos emocijas. Juk jei kruopštumas ir kantrybė nėra jūsų stipriosios pusės, vargu ar to reikalaujantys užsiėmimai leis pailsėti, greičiau jau nuobodžiausite ar įtūšite.

2. Vienadienė pramoga ar ilgalaikis užsiėmimas

Jei noras užsiimti „menais“ jums kyla tik retkarčiais, pasidomėkite, kokius vienkartinius užsiėmimus siūlo galerijos ar atviros dirbtuvės, jei jaučiate, kad meno terapija jums reikalinga nuolatos, rinkitės reguliariai vyksiančias dailės pamokas meno mokyklose ar studijose.

Ugnė, 31 metų vilnietė: „Man patinka pažaisti spalvomis“

Mokydamasi vidurinėje mokykloje porą metų lankiau dailės mokyklą, bet pradėjusi studijas kitame mieste, o paskui panirusi į darbus piešimą užmečiau. Vėl nutariau jį atrasti tada, kai pajutau, kad po darbo nebenoriu imtis papildomų darbų – noriu pailsėti ir užsiimti kažkuo kūrybišku. Taip aš atradau vieną nedidelę dailės mokyklą, kurią šiemet lankysiu jau antrus metus. Neturiu jokių ambicijų kada nors tapti „garsia menininke“, man tiesiog patinka porą sykių per savaitę pažaisti spalvom, pabendrauti su įdomių žmonių grupele, aš puikiai pailsiu ir nesijaučiu nieko nekuriančiu „darbiniu arkliu“.

Šokių viruso nunešti

Pastaruoju metu mokytis šokti Lietuvoje populiaru. Lankantys šokių pamokas džiaugiasi, kad ilgainiui ne tik nebetenka raudonuoti, kai prireikia puikiai sušokti valsą ar dalyvauti teminiame Lotynų Amerikos vakarėlyje, bet ir maloniu „sportu“, naujomis pažintimis bei įspūdžiais.

Klausimai sau:

1. Kaip išsirinkti mokyklą

Apsisprendus, kokio stiliaus šokius šoksite, pats laikas pasirinkti mokyklą. Jums pasitarnaus ir draugų rekomendacijos, ir interneto diskusijų forumai. Beje, neskubėkite registruotis nepamatę vietos, kur bus šokama, ir nesusipažinę su mokytojais. Pasidomėkite tokiais dalykais, kaip šokių pamokų salės dydis, temperatūra joje ir vėdinimas, garso aparatūros kokybė, grupės dydis ir mokytojų profesionalumas.

2. Kur rasti partnerę (-į)

Smagiausia šokti su savo antrąja puse, tačiau jei antroji pusė šokti nenori ar jos šiuo metu jūsų gyvenime nėra, verta paieškoti šokių partnerio iš šono. Kartais būsimus partnerius „suveda“ mokykla, kurią pasirinkote, galite apie šokių partnerio paieškas paskelbti teminiuose interneto diskusijų forumuose ar tiesiog neduoti ramybės visiem savo draugams ir pažįstamiems.

Vaidas, 22 metų vilnietis: „Jaučiu malonumą šokdamas“

Ant parketo atsiradau visai neplanuotai – buvusios bendrakursės ir geros draugės šokių partneris išvažiavo studijuoti į Londoną, o ji ir toliau norėjo lankyti pramoginių šokių pamokas. Dabar juokinga prisiminti, kaip ji kelias savaites vakarais mokė mane pagrindinių žingsnių, kol aš pagaliau išdrįsau su ja nuvažiuoti į pirmą šokių pamoką. Meluočiau, jei sakyčiau, kad iškart pasijutau drąsiai – jei atvirai, jaučiausi kaip koks nerangus kelmas, į kurį visi tik ir žiūri. Bet po kelių pamokų atsipalaidavau, „susiderinom“ su šokių partnere, mokytojai buvo labai geranoriški, o dabar aš tikrai jaučiu malonumą šokdamas. Manau, kad vyrams verta to pasimokyti ir būti drąsesniems - pats puikiai matau, kaip vargsta merginos, kol susiranda šokių partnerį.

Drąsūs, stiprūs, vikrūs

Kurį nors rytą žvilgtelėkite į du savo bendradarbius – tą, kuris į darbą atkeliavo prieš darbą paplaukiojęs baseine, ir tą, kuris išgėrė 2 puodelius kavos ir keikdamas spūstis gatvėse iškart atvažiavo į darbą. Nesunku nuspėti, kuris bus žvalesnis ir kurio akys spindės gyviau. Tiesa, jei jau pasiryžote sportuoti, medikai pataria daryti tą reguliariai, nesimėtykite nuo kraštutinumo prie kraštutinumo – 2 savaitės sėdėjimo biure nepakylant nuo kėdės, o vėliau - ekstremalaus sporto savaitgalis nieko gera nežada.

Klausimai prie apsisprendžiant:

1. Kokią sporto rūšį pasirinkti

Intensyvus sportas tiesiogiai susijęs su jūsų fizine savijauta, tad renkantis vieną ar kitą sporto šaką verta paisyti ne madų ar draugų kvietimų, bet pasitarti su medikais.

2. Individualus ar komandinis sportas

Jei pirmoje klasėje jūs labiausiai „kabino“ kvadratas ar deriniai krepšinio aikštelėje, ieškokite galimybių žaisti komandinius žaidimus. Jei mieliau renkatės „kautynes“ vienas prieš vieną – tiks tenisas ar panašus sportas, jei netrokštate niekam nieko įrodinėti, ieškokite jūsų būdą atitinkančio individualaus sporto.

Gerda, 26 metų kaunietė: „Draugės mane pravardžiuoja karatiste“

Mokykloje aš nekenčiau fizinio lavinimo pamokų, studijuodama sugebėjau išsisukti nuo kūno kultūros paskaitų, o aerobika man visada buvo beveik pats juokingiausias dalykas. Tačiau aš pati, pradėjusi visai neplanuotai, užsiimu karatė. Pradžia buvo gana liūdna – gatvėje iš manęs atėmė rankinuką ir aš supykau ant savęs, kad nesugebėjau pasipriešinti. Aišku, karatė treniruotės ir muštynės neturi nieko bendra, bet dabar aš jaučiuosi drąsesnė, o ir fizinė forma geresnė. Draugės mane pravardžiuoja karatiste ir man tas visai patinka.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (9)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (97)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (205)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...