Vargu ar kas imtų ginčytis, jog moterys ir vyrai skirtingai sprendžia tas pačias užduotis. Ir, pasirodo, tai paaiškinama ne tik vyriškos bei moteriškos psichologijos ypatumais, bet ir tam tikrais galvos smegenų sandaros skirtumais.
Moteris
© Corbis
Tyrinėdami skirtingų žmonių galvos smegenų struktūros ypatumus, Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad netgi pasižyminčių vienodomis intelektualinėmis galimybėmis vyrų ir moterų smegenų pilkosios bei baltosios medžiagos tarpusavio santykis kai kuriose galvos smegenų zonose labai skiriasi.

Pasirodė, kad vyrų galvos smegenų „intelektualiniuose centruose“ (zonose, atsakingose už loginę analizę ir abstrakčios informacijos apdorojimą) yra maždaug šešis kartus daugiau pilkosios medžiagos nei moterų. Užtat moterų tose pat zonose devynis kartus daugiau baltosios medžiagos, nei vyrų.

Turint omenyje faktą, kad pilkoji medžiaga – tai nervinių ląstelių kūnai, tai yra, smegenų „struktūriniai elementai“, aprūpinantys informacijos apdorojimą, o baltoji medžiaga – tai perduodančių informaciją neuronų skaidulos, bendras vaizdas tampa gan įdomus.

Iš gautų tyrinėtojų duomenų galima daryti išvadą, kad vyrų ir moterų protas pasižymi iš principo skirtinga fiziologija – naudoja skirtingus „bazinius“ iš išorės gaunamų signalų apdorojimo ir analizės principus, taip pat skirtingai reaguoja į stimulus, atitinkančius abstrakčių užduočių sprendimą.

Tyrinėtojai atskleidė ir kai kuriuos kitus skirtumus tarp vyrų ir moterų smegenų, paaiškinančius pagrindinius skirtingų lyčių elgesio ypatumus. Pasirodė, kad sprendžiant logines užduotis aktyvizuojasi ta moterų smegenų žievės zona, kuri yra kaktos srityje – ten, kur yra judėjimo, emocijų ir kalbos kontrolės centrai.

Specialistų nuomone, tai paaiškina didelį moterų emocingumą, o taip pat būdingą joms savybę – ne logiškų, o jausmais grįstų sprendimų priėmimą. O štai vyrų logikos centrai susiję su zonomis, atsakingomis už išorinių stimulų apdorojimą. Būtent todėl, mano mokslininkai, vyrai linkę kruopščiau pasverti visus veiksnius ir priimti aiškiai pagrįstus logiškus sprendimus.

„Mes jokiais būdais nenorime pasakyti, kad moterys pasižymi mažesnėmis intelektualinėmis galimybėmis nei vyrai, ar atvirkščiai, - gautus rezultatus pakomentavo vienas tyrimo autorių psichologijos profesorius Pičardas Heieris. – Tačiau faktas lieka faktu – vyrų galvos smegenų struktūra skiriasi nuo moterų.

Ir net jei vyras ir moteris jiems pateiktas užduotis išsprendžia vienodai efektyviai, tam jie naudoja skirtingus algoritmus“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (43)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1396)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (6)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...