Laukėte jo visus metus, ir štai jis atėjo – išpardavimų metas! Bet kažkodėl su kiekvienais metais jis džiugina vis mažiau ir mažiau... Kodėl? Atsakymus pateikia žurnalas "Zdorovje".
Prekybos centras
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
- Daktare, pasakykite nuoširdžiai, kas man yra?- klausinėja daili, prabangiai apsirengusi mergina.

- Jūs visiškai sveika.

- Bet kodėl tada taip baisiai jaučiuosi? Iš kur šis abejingumas, nuovargis? Turime didelį namą, puikų automobilį, mane ką tik paaukštino. Kodėl gi esu nelaiminga?

Jei gydytojas įvardins tikslią diagnozę, pacientė veikiausiai įsižeis. O ir tablečių nuo šios sunkios ir užkrečiamos ligos kol kas neišrado. Amerikiečiai vadina ją „afluencija“ („affluence“ – prabanga, turtai) – vartojimo gripu, pagal analogiją su „influence“. Šis negalavimas paplito turtingiausiose ir labiausiai išsivysčiusiose šalyse.

Kas gali būti blogo, jei yra turtų ir galimybių pirkti viską, ko tik norisi? Pasirodo, daug kas. Tačiau apie viską iš eilės. Pradėkime nuo simptomų.

Šopingas – dopingas

Dar visai neseniai pasivaikščiojimas po parduotuves be konkretaus tikslo buvo laikomas nepamainoma priemone nuo depresijos ir blogos nuotaikos. Draugės, išklausiusios skundus ir niurzgėjimą be priežasties, taip ir pasakydavo: „Eikime po parduotuves, prasiblaškysime, paskui pasėdėsime kavinėje“. Žygis paprastai užsibaigdavo skaudančiomis kojomis, pora kavos puodelių su pyragėliu, keliais ryškiais paketais su žymių firmų pavadinimais ir... trumpu nuotaikos pagerėjimu.

Dar viena palaidinukė ar megztinis, eiliniai nauji bateliai ypatingo džiaugsmo jau nesuteikia. Užtat pats įsigijimo procesas – tiesiog užburiantis. Kyla kone narkotinė priklausomybė: pirkimas stimuliuoja adrenalino išsiskyrimą, momentinė euforija, kurią keičia nuopuolis. Bet jūs žinote receptą: „šopingas, šopingas ir dar kartą šopingas!“

Šventė kiekvieną dieną

Tikras vartotojo džiaugsmas – didžiuliai prekybos centrai. Ten visada gražu ir linksma. Ir visada galima įkalbėti vyrą praverti piniginę kokiam nors nesuplanuotam šeimos biudžete, bet labai gundančiam daiktui. Pavyzdžiui, arbatinukui su vidiniu apšvietimu arba tualetinio popieriaus laikikliui su įmontuotu radiju...

Visai nesvarbu, kad šie daiktai, tiesa, be ekranėlio, apšvietimo ir radijo, jau yra jūsų namuose.

Svarbiausia – pasitenkinimo akimirka ir akimirksnio džiaugsmas dėl naujo žaislo, kurį greitai pakeis pagerintas ir modifikuotas variantas.

Tokių prekybos rūmų privalumai akivaizdūs: visos prekės vienoje vietoje, labai patogu ir smagu. Bet kaip ir kiekviename medalyje, ir čia esti kita pusė. Į kaimynystėje esančią kepyklėlę galima sulakstyti duonos. Išeiti iš didelio prekybos centro su vienu pirkiniu kone neįmanoma. Pakeliui link norimo šampūno akis pastebės tiek pagundų, kad jokia valia čia nepadės. Ne veltui šiose gigantiškose parduotuvėse duona apdairiai padėta pačiame tolimiausiame kampe nuo įėjimo.

Amerikiečiai jau paskaičiavo, kad prekybos centrų lankymas jau virsta mėgstamu piliečių laisvalaikio leidimu. Teatrai, sportas, pasivaikščiojimai gamtoje, skaitymas liko praeityje. Eilinis JAV pilietis apsipirkimui per savaitę skiria vidutiniškai keturias valandas. Pasivaikščiojimams su savo vaikais per savaitę teskiriama tik... dvylika minučių.

Prezervatyvas kreditinei kortelei

Dar vienas liguisto vartojimo simptomas sukeltas patogiausio civilizacijos išradimo – kreditinės kortelės. Kai žmogus gaudavo į rankas savo sąžiningai uždirbtus pinigus, jis fiziškai jusdavo jų realią vertę ir ne itin skubėjo išleisti. Virtualūs pinigai sukuria visagalio vartojimo iliuziją. Kupiūros nepereina iš rankų į rankas, jūs nejaučiate, kaip jūsų darbo dalelė virsta konkrečiu daiktu. Akimirksnio pagunda – ir savaitės uždarbis išlekia iš jūsų nematomos kišenės. Norisi leisti dar ir dar.

Milijonai žmonių už šį apgaulingą paprastumą moka gigantiškomis skolomis. Dar praeito dešimtmečio viduryje pagrindinės aukos buvo jauni žmonės, tik patekę į „kreditų rojų“. Bet vis dažniau į skolų duobę papuola solidūs vidutinio amžiaus žmonės, praradę savo pajamų ir išlaidų kontrolę. Reikalai pablogėjo tiek, kad visuomenės organizacijos rengia masines akcijas su iškalbingais pavadinimais: „Prezervatyvai kreditinėms kortelėms“, „Diena be pirkinių“.

Kodėl blogai, kai viskas gerai?

Galbūt jus asmeniškai šios negandos aplenkė. Sąskaitas apmokate laiku, kortelės sąskaitoje turite pinigų, namai, nors ir prigrūsti visko, bet be nereikalingos prabangos... Ir vis dėlto pastebite, kad apsipirkimas nebesuteikia jums ankstesnio pasitenkinimo. Lyg ir galėtumėte leisti sau viską, žinoma, sveiko proto ribose, bet... kažko trūksta. O dar ta reklama nuolat kala jums į galvą, kad šis daiktas (nuo naujausios konstrukcijos virtuvės kombaino iki dezodoranto) suteiks jums jaunystės, seksualumo, laimės... Ir štai tas daiktas jūsų rankose, o kur laimė?

Sandėlio džiaugsmai

Anksčiau ar vėliau kenčiantieji nuo pirkimo manijos susiduria su laisvos vietos problema: namuose viskas užgrūsta. Atrodytų, pats laikas prablaivėti. Bet jėgų tam užtenka ne visiems. Vietoje to, kai situacija tampa visai kritiška, amerikiečiai išveža daiktus toliau nuo namų. Į sąvartyną? Ne. Į sandėlį.

JAV daugiau nei trisdešimt tūkstančių sandėlių asmeninių daiktų laikymui. Tai bekraščiai laukai, kuriuose pristatyta angarų. Ten žmonės laiko tuos daiktus, kurie jau netelpa jų ne visai mažuose namuose. Šis verslas per pastarąjį amžiaus ketvirtį keturis kartus padidėjo ir kasmet atneša dvylika milijardų dolerių – daugiau nei visa JAV muzikos industrija.

JOKS DAIKTAS NEPADARYS TAVĘS LAIMINGO

Šį šūkį būtų galima parašyti didžiosiomis raidėmis visur, kur tik žmonės apsipirkinėja.

Daiktai palengvina gyvenimą, jį supaprastina, suteikia patogumo, malonumo – bet ne daugiau.

Sudarykite smulkų išties būtinų pirkinių planą – savaitei, mėnesiui, net metams. Aiškiai apibrėžkite norus ir galimybes. Pasistenkite šio plano laikytis.

Nepasiduokite nuolaidų euforijai, išpardavimų beprotybei ir reklamos spąstams. Pasistenkite pirkti ramiai, sąmoningai ir blaivia galva – taip, kaip darote viską savo gyvenime.

Laimės gali suteikti visai kiti dalykai. Artimo žmogaus rūpestis. Vaiko šypsena. Draugų buvimas. Pagalba tiems, kam to reikia. Tyli žvaigždėta naktis ant ežero kranto... Arba pasivaikščiojimas. Tik jei maršrutas tęsis kuo toliau nuo parduotuvės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (5)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (4)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (5)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...