Yra žinomi trys dalykai apie viešąjį kalbėjimą: pirma, dauguma žmonių kalbėdami viešai jaučia stiprią baimę; antra, gebėjimas sklandžiai kalbėti viešai – viena vertingiausių karjeros/verslo savybių; trečia, tai gebėjimas, kurio galima išmokti.
© Shutterstock nuotr.

Iš visame pasaulyje žinomų oratorių tik kai kurie turi tiesiog įgimtą kalbėjimo dovaną – leiskite jiems pasisakyti ir jie iš malkos vežimą priskaldys, kaip sako sena patarlė. Tačiau likusioji dauguma turi sunkiai dirbti, kad išmoktų sklandžiai kalbėti viešai.

Laimei, šis darbas nėra labai sunkus, jei jūs siekiate tobulėti, esate motyvuotas ( o jūs, žinoma, esate, kitaip neskaitytumėte šio straipsnio).

Mokytis galima įvairiai – lankyti retorikos kursus, mokytis pačiam.

Taigi kaip mokytis?

1. Žiūrėkite savo kalbėjimo video įrašus. Pirmą kartą su tuo susidurti man teko dalyvaujant viename seminare, ir tai buvo pačios efektyviausios kelios kada nors dirbto darbo minutės. Žiūrėti į save nebuvo malonu. Galėjau aiškiai matyti, ką man dar reikia tobulinti.

Nors kalbėjau išmanydamas apie ką kalbu (tai buvo reklaminis skelbimas), tačiau trūko gyvumo, emocijų, įsijautimo. Šis video aiškiai ir negailestingai parodė, kuria kryptimi eiti toliau.

2. Suraskite tokį kalbėjimo stilių, kuris būtų jums patogus. Jūs žinote savo stipriąsias ir silpnąsias vietas. Būdamas tylus iš prigimties, niekada nemaniau, kad uždegančiai kalbėsiu tūkstančiams žmonių.

Pavyzdžiui, kalbėdamas aš dažnai pajuokauju ar pasakoju įvairias istorijas – tai mano stiprioji pusė. Pažindamas save, jūs turite nuspręsti, kuo pasinaudosite – savo intelektu, informacijos gausa, gebėjimu pralinksminti ar profesinėmis žiniomis. Raskite tą būdą, kuris jums tiktų labiausiai.

3.Pasirinkite žmogų, kuris išklausys jus, su kuriuo jūs galėsite praktikuotis. Tai nėra originalu, bet toks mokymasis man labai patiko. Tai padeda išmoki valdyti situaciją, ir vietoj tūkstantinės auditorijos jūs turite vieną klausytoją, kuris išklausys ir pasakys, ką dar reikėtų tobulinti.

4. Praktika, praktika ir dar kartą praktika! Mokėkite savo tekstą, būkite pasiruošę. Niekas nepakeis jūsų žinių, jūs turite jaustis užtikrintas. Prieš didelę auditoriją jūs negalite suabejoti tuo, ką kalbate. Jei jūs ypač talentingas, galėsite improvizuoti, tačiau daugeliu atveju turite gerai mokėti tekstą.

Aš asmeniškai niekada nemėgau kalti kalbų, tai pernelyg nuobodu, bet svarbu numatyti svarbiausius kalbos aspektus, ją suplanuoti. Prieš dideles prezentacijas aš praktikuodavausi sakydamas kalbas rūsyje, važiuodamas automobiliu. Tai klasikinis „kompetencija gimdo pasitikėjimą“ metodas. Juk pasitikėjimas savimi – svarbiausias dalykas norint būti geru oratoriumi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (5)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (4)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (5)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...