Ne, lengviau iškęsti braziliškąją depiliaciją nei pasakyti kolegei, kad su šia suknia ji atrodo septintą mėnesį nėščia. Esama dalykų, kuriuos ištarti neapsiverčia liežuvis. O ką daryti, jei reikia? Ar yra būdas išsakyti nemalonius dalykus neįžeidžiant pašnekovo? Psichologai ramina: taip. Ir siūlo aštuonių pakopų programą visiems nemalonių pokalbių vengėjams.
Draugės
© Corbis
Kai kurių pokalbių vengiame sąmoningai. Atidėliojame juos iki paskutinės minutės. Jie nemalonūs, nieko gera nežadantys, jie gadins nuotaiką ir mums, ir tam, kuriam ketiname savo nuomonę išsakyti.

Kai pagaliau sukaupę jėgas išdėstome, ką nemalonaus turėjome pasakyti, kažkodėl nepalengvėja. Atvirkščiai, viskas dar labiau komplikuojasi: santykiai, savijauta, emocijos. Ką daryti?

1. Suvok tikrąsias priežastis

Prieš apipildama ką nors priekaištais įsitikink, kad zyzi dėl reikalo. Kitaip tariant, kalbi apie problemą, o ne šalutinį jos poveikį. Pavyzdžiui, nuolat kabinėjiesi prie vaikino, nes jis palieka TV pultą kur papuola. Arba nemoka pakloti lovos. Tokių “arba” gali būti įvairiausių. Tik iš tiesų tu pyksti visiškai ne dėl lovos, TV pulto ar ko kita.

Problema kur kas rimtesnė: gal nerviniesi, kad mylimasis tau skiria nepakankamai dėmesio. Gal širsti, nes jis vis dar susirašinėja su savo buvusiąja. O gal apskritai seniai jo nemyli, vien žiūrėdama į jį nori žiovauti, tačiau neturi drąsos imtis ryžtingų veiksmų ir santykius nutraukti.

Tik suvokusi tikrąją visų šių įkyrių priekabių priežastį suprasi, apie ką judviem iš tiesų reikia pasikalbėti. Priešingu atveju nuolatiniai pešiojimaisi ne tik nesibaigs, bet ir stiprės — proporcingai didėjančiam nepasitenkinimui.

2. Tiesink požiūrį

Kai jau suprasi, apie ką bus tas taip nelaukiamas ir seniai atidėliojamas pokalbis, tau prireiks išlaikyti tinkamą požiūrį. Jei ilgai rengtą kalbą pradėsi kovos šūksniais, neabejotinai gausi tokį pat atsaką. Kalbėsi ramiai, santūriai ir maloniai — visiškai tikėtina, jog būsi išgirsta ir į tavo pastabas bus reaguota.

Žinoma, tokiomis aplinkybėmis emocijas valdyti sunku. Tačiau pasistengti, kad jos nesugadintų viso reikalo, — įmanoma. Jei nuėjusi pas bosą prašyti didesnio atlyginimo leptelėsi “gal aš ne laiku” arba “gal noriu per daug”, jis visiškai su tuo sutiks.

Jei draugei, neseniai pradėjusiai susitikinėti su vaikinu ir primiršusiai tave, piktavališkai demonstruosi pyktį, greičiausiai prarasi bičiulę. Bet juk tau reikia laimėti, o ne skaičiuoti, kiek kartų ir kam iškabinai akis dėstydama savo tiesas. Tokiomis ir panašiomis situacijomis negali būti vienintelės (pavyzdžiui, tavo) tiesos. Būk diplomatiška.

Jei norėtum, kad vaikinas numestų svorio, ragink jį sportuoti dėl jo sveikatos, o ne dėl savo įgeidžių.Nemalonų pokalbį lengvina pasitikėjimas savimi, bet ne arogancija.

3. Neatidėliok, ką pradėjusi

Kuo ilgiau vilkinsi nemalonų pokalbį, tuo sunkiau bus spręsti problemą. Tu tyliai kenti, vis ramini save, kad dar truputį, dar dienelė, ir gal jau ryšies. Bet laikas bėga, o tu tramdydama emocijas taip įkaisti, taip įsitempi, kad kai galiausiai prabyli, pokalbis prilygsta artilerijos atakai.

Štai ir rezultatas: norėjai tik paprašyti draugo nepalikti tuščių alaus butelių prie sofos, o viskas baigėsi aršiomis peštynėmis. Alaus buteliai? Ooo, jie tapo gyvybės ir mirties klausimu. Jei kas nors tave nervina, pokalbio neatidėliok — ramus žodis dabar sutaupys nemažai nervų vėliau. Kai įsierzinusi pasakysi tai, dėl ko gali paskui gailėtis.

4. Rinkis laiką

Patarimas neatidėlioti nemalonių pokalbių tikrai nereiškia, jog viską metus reikia pradėti aiškintis čia ir dabar. Išsirink tinkamą laiką. Kai tėvai aiškinasi santykius, suirzę dėl nemalonumų darbe ar šiaip diena jiems buvo varginanti, prašausi nutarusi jiems pranešti, jog susiruošei autostopu pakeliauti po Europą. Sugalvojai su draugėmis savaitgalį praleisti pajūryje? Apie tai vaikinui pasakyk tada, kai liksite dviese ir galėsite ramiai pasikalbėti.

5. Pasirenk iš anksto

Dažniausiai tokius pokalbius mielai atidedame, nes žinome: žmogus, kuriam ketini pasakyti nemalonią tiesą, tuoj puls gintis. Tiksliau, puls tave. Todėl jei subrendo tikrai rimtas pokalbis, geriau pasirenk jam iš anksto. Susirašyk visus priekaištus, visus argumentus, kuriuos norėtum išsakyti. Ir pačiai bus aiškiau, ko nori, ir galėsi atremti pašnekovo kontrargumentus.

Tarkim, susiruošei išdrožti pamokslą kambario draugei dėl tvarkos. Užsirašyk, kiek laiko prarandi tvarkydama jos paliktą chaosą. Tačiau jei kalbėsi apie kur kas rimtesnius ir ne taip lengvai sprendžiamus klausimus (pavyzdžiui, ji piktnaudžiauja alkoholiu), vien pamokslai ir geri norai nepadės. Teks pasiūlyti ir konkretų problemos sprendimo būdą.

6. Nusiteik išklausyti

Sunku klausytis kito, kai taip norisi kalbėti pačiai. Tačiau jei nori, kad tave išgirstų, bent 50 proc. viso pokalbio laiko skirk kitos pusės argumentams išklausyti. Galiausiai juk tu šitam pokalbiui rengeisi, o tavo pašnekovas — ne. Visiškai tikėtina, jog dalykai, kurie tau atrodo akivaizdūs, jam bus naujiena, apie kurią jis neturi nė menkiausio supratimo.

Leisk jam išsikalbėti, ir gal tada paaiškės, jog sielojaisi be reikalo. Pavyzdžiui, vaikinas flirtuoja su tavo draugėmis, nes jam atrodo, kad tu taip pat elgiesi su jo draugais. Pasistenk nepamesti galvos: tau reikia spręsti problemą, suvokti, kodėl ji kilo ir kaip padėtį ištaisyti, o ne dar labiau komplikuoti. Psichologai tokiais atvejais pataria net apkabinti vienam kitą (tai, beje, mažina kraujospūdį), kad diskusija nevirstų paprastu barniu.

7. Nenukrypk į šalį

Labai svarbu išsakius nemalonius dalykus neleisti pašnekovui išeiti iki galo neišaiškinus situacijos, nes jis manys, jog viskas, ką išdėstei, yra ne jo, o tavo problema. Arba kad tai tau kažkas nepatinka, o ne jis elgiasi kažkaip blogai. Idealu, jei pašnekovas po pokalbio gali apmąstyti, ką pasakei. Jei manai, kad buvai neišgirsta, gali kilti pagunda viską išsakyti dar sykį.

Deja, dažniausiai šios pastangos būna bergždžios — žmonės nelinkę klausyti pakartotinai brukamų tiesų. Verčiau raštu primink jiems, ką jauti ir kas buvo nuspręsta per pokalbį. Tai gali būti meilės laiškas (mylimajam), elektroninė žinutė (bosui), SMS žinutė (draugei).

8. Galvok apie ateitį

Nemalonūs pokalbiai visada rizikingi: gali prarasti artimą žmogų ar net darbą. Ir nuo tos minties darosi dar baisiau. Pasverk, kas geriau: ar prabilti, ar vis dėlto patylėti. Kas bus, jei prisipažinsi vaikinui, jog padauginusi alkoholio bučiavaisi su nepažįstamuoju?

Vargu ar jis tave supras. Gali ir neatleisti. Esi tam pasirengusi? Bet jei nuspręsi tylėti, iš anksto susitaikyk su mintimi, jog tylėti šiuo klausimu turėsi visą gyvenimą. Nes jei kada nors pagaliau išdrįsi prisipažinti, pasitikėjimas tavimi gali negrįžtamai išgaruoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (136)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (58)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (6)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (95)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (15)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (100)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...