Kaip išlikti žvaliems darbe?

 (6)
Nuobodulys
Nuobodulys
© Shutterstock nuotr.

Kartais susikaupti darbe tampa itin sunku. Netikėtas tingumo priepuolis, nuovargis, nedėmesingumas... Dėl to kalti bioritmai. Štai patarimai, kaip panaudoti tokias minutes savo labui.

Kaip mus veikia aktyvumo kaita?

Moksliškai įrodyta, kad smegenyse kas 1,5-2 valandas keičiasi aktyvumas. Tokiais momentais mums apie 20 minučių sumažėja darbingumas. Tačiau tai ne tiek nuovargis, kiek kitas režimas, kai kairysis pusrutulis, kuris atsakingas už dėmesį, kalbą ir loginį mąstymą, trumpam laikui užleidžia vietą dešiniajam, atsakingam už mūsų svajones ir fantazijas.

Tokiais momentais mums sumažėja dėmesio koncentracija ir aktyvumas, mes paprasčiausiai galime užsisvajoti ir pamiršti darbą. Tačiau tame nėra nieko blogo. Mokslininkai tvirtina, kad tokie pokyčiai visai natūralūs. Kovoti su jais nereikia, geriau panaudoti savo labui. Kaip atpažinti bioritmų svyravimus?

Rytais noras atsipalaiduoti seka 1,5-2 valandos po nubudimo.

Bioritmų svyravimo metu apima tingulys, nėra noro galvoti apie rimtus dalykus, priimti sprendimus, net kalbėti telefonu tampa sunku. Mes tampame užmaršūs ir dažniau darome klaidas.

Imame žiovauti, staiga kyla noras pasvajoti.

Tačiau būna, kad tuo metu pajuntame alkį, galime justi susierzinimą.

Kaip panaudoti šį laiką savo labui?

Vandens galia

Skysčių kiekio organizme sumažėjimas vos 1-2 procentais žymiai sulėtina mąstymo procesus. Kad to nenutiktų, pasistatykite ant darbo stalo buteliuką negazuoto mineralinio vandens. Jei visą dieną praleidžiate biure, kur oras tvankus ar kondicionuojamas, riboti vandens kiekio nereikėtų.

Žinoma, nuovargis, stresas – įprastos problemos. Tačiau dėl jų pleiskanoja, vysta ir sensta mūsų oda. Jai spindesį gali sugrąžinti priemonės pavargusiai odai.

Sportas darbo metu

Dažnai ilgai sėdime prie kompiuterio, ima tirpti kojos ir nugara. Nėra laiko prasimankštinti? Naudokite bioritmų kaitos momentą. Kol galva nedirba, užsiimkite kūnu. Atsistokite ir padarykite kelis pratimus. Neatsitraukdami nuo popierių ar telefoninio pokalbio, ištieskite kojas, pasistiebkite ir pabandykite taip balansuoti kaip galima ilgiau. Taip pagerinsite kraujotaką, atitraukite pėdas nuo grindų, atliksite varikozės profilaktiką ir netgi patreniruosite preso raumenis.

Pakelkite rankas virš galvos, giliai įkvėpkite, iškvėpdami lėtai pasilenkite, pasistenkite kiek galima labiau išsilenkti. Išbūkite šioje pozicijoje 30-40 sekundžių ir grįžkite prie darbo.

Kaip papildyti deguonies atsargas

Paprasti kvėpavimo pratimai padės ženkliai pagerinti darbingumą. Išeikite į koridorių, pasivaikščiokite juo, įkvėpkite skaičiuodami sau iki keturių, ties skaičiumi du sulaikykite kvėpavimą, ties skaičiumi trys – iškvėpkite. Pakartokite kelis kartus. Taip papildysite kraują deguonies ir patys nusiraminsite. Jei jaučiate, kad skaičiuoti iki keturių per lengva, galite padidinti šį skaičių. Tačiau atliekant šį pratimą būtina vaikščioti, sėdint jį atlikti beprasmiška.

Jei prastos savijautos priežastimi tapo oras (pavyzdžiui, per karščius padidėja astenijos vystymosi rizika), geriau kreiptis į gydytoją.

Kodėl mes svajojame?

Užsisvajojote? Nesipriešinkite. Neurofiziologai įrodė, kad būtent šiuo momentu mus aplanko genialūs nušvitimai. Juk bioritmų kaitą galima pavadinti „miegu atmerktomis akimis“, o tokiais momentais aktyvuojasi dešinysis smegenų pusrutulis, ir visos jėgos metamos spręsti vienai svarbiausiai problemai, o ne daugeliui smulkių.

www.DELFI.lt
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Karjera

Psichologija: kvapai gali įkvėpti pokyčiams

2014 liepos mėn. 28 d. 17:33
Gyvenime trokštame pokyčių, bet niekaip nesiryžtame jų imtis? Apie kvapų įtaką žmogaus savijautai ir net elgesiui pasakojanti psichologė Beatričė Kaziliūnaitė rekomenduoja į pagalbą pasitelkti... netikėtus aromatus.

Kodėl žmonės nelinkę atvirauti apie finansinius rūpesčius? (2)

2014 liepos mėn. 25 d. 15:48
Finansiniai sunkumai – tema, apie kurią kalbama nenoriai. Moterys neatvirauja apie finansines bėdas idant apsaugotų artimuosius nuo nereikalingo nerimo, o vyrai savo elgesį argumentuoja teigdami, kad šeimos finansai – tik jų reikalas. Šiuos rezultatus ir įžvalgas atskleidžia visuomenės apklausa.

10 įtikinamų priežasčių nepersidirbti (4)

2014 liepos mėn. 29 d. 13:01
Laikas susumuoti visas žalingas absurdiškai ilgų darbo valandų pasekmes, atskleisti, kad sekinantis darbas kenkia jums ir šalia jūsų esantiems žmonėms – ir baigti šią beprotybę, rašo Minda Zetlin svetainėje Inc.com.

Daugiau taip nebesikartos… …iki kito karto. Ar ir jums taip būna? (3)

2014 liepos mėn. 24 d. 12:20
Ar nebūtų puiku turėti ateitį numatantį rutulį (kaip būrėjos) ar laiko mašiną? Žinotume, kas su mumis bus! Tokią galimybę, pasirodo, turime. Ne tiesioginę, bet turime.

Atskleista dežavu paslaptis: kaip atgyja pamiršti prisiminimai (8)

2014 liepos mėn. 28 d. 16:02
Dežavu – tai paradoksalus fenomenas: jaučiame, kad situacija, kurioje staiga atsiduriame, mums puikiai žinoma, net žinome, kas vyks toliau, tačiau nėra jokių abejonių, kad tai yra kita, visiškai nauja situacija. Mokslininkai toliau tiria šio paslaptingo jausmo kilmę ir priežastis. Čia pateiksime tris įdomiausias dežavu atsiradimo versijas.