Norėdami konstruktyviai išspręsti painų klausimą ar nesutarimą, pirmiausiai savo energiją nukreipkite į pačios situacijos analizę. Išsiaiškinkite tikrąsias nesutarimo priežastis – motyvus: kodėl jaučiatės būtent taip, dėl kokių priežasčių siekiate norimo rezultato.
Šachmatai, bendravimas
© Corbis/Scanpix
1. Įsisąmoninkite, kad nesutariate. Pirmiausiai pripažinkite sau, jog konfliktuojate (su savimi ar su savo bendradarbiu, klientu, draugu). Stebėkite savo kūną ir pamatysite, kaip pakito jo reakcijos, emocijos (padažnėjo kvėpavimas, širdies ritmas, ėmė prakaituoti delnai ir kt.).

Neignoruokite šių emocijų, o įsisąmoninkite jas ir pasiruoškite pranešti apie tai (žinoma, ne apie prakaituojančius delnus, bet po tuo slypinčius jausmus - susierzinimą, nerimą, abejones) savo pašnekovui.

2. Taigi, atpažinkite jausmus ir išreikškite juos. Pirmiausiai įsisąmoninkite pats ir įvardinkite Jumyse kilusią emociją („aš pykstu“, „mane erzina, žeidžia“) ir, naudodami „aš“ teiginį, pasakykite tai savo pašnekovui.

Laikykitės bendrų taisyklių: atidžiai išklausykite vienas kitą, nepertraukinėkite, nereikškite priešiškumo (jei ir nesutinkate su girdėtais teiginiais), gerbkite ir stenkitės suprasti vienas kitą. Parodykite kitam, jog Jūs norite atsikratyti neigiamų emocijų ir tik tada judėti toliau. Kalbėdami būtinai atskirkite žmogų nuo problemos, t. y. atakuokite problemą, o ne pašnekovą.

3. Nustatykite tikruosius poreikius, norus ir interesus, t.y. išstudijuokite vienas kito „žemėlapius“. Bandykite išsiaiškinti tikrąsias nesutarimo priežastis: kiekvienas išsakykite savo nuomones, požiūrius, vertinimus, pageidavimus. Ieškokite bendrų su oponentu interesų (supraskite, jog dramlio koja ar galva – tai vis tas pats dramblys...).

Pabandykite pažvelgti į situaciją kito žmogaus akimis, tačiau nevertinkite Jūsų pašnekovo jausmų, nekritikuokite. Išsiaiškinkite slypinčius ir neišsakytus norus bei interesus, nes be jų atskleidimo konfliktas tikrai nebus išspręstas. Kitaip tariant, vėl prisiminus pasakojimą apie dramblį, pamėginkite išstudijuoti visas šio gyvūno kūno dalis – be kritikos - kad susidarytumėte kuo pilnesnį ir išsamesnį dramblio vaizdą.

4. Ieškokite problemos sprendimo (kai jau žinote, iš ko susideda „dramblys“). Siūlykite įvairius variantus. Nesistenkite iš anksto vertinti šių pasiūlymų pagrįstumo ir realumo. Šiuo etapu svarbiausia palaikyti kūrybinį procesą - jis padeda atsipalaiduoti mintims ir sudaro sąlygas atsirasti tinkamiems sprendimams. Vėliau atrinkite keletą geriausių pasiūlymų, kurie galėtų tapti problemos sprendimo pagrindu.

5. Priimkite sprendimą. Būkite lankstūs – reikalui esant, sugebėkite praplėsti ir keisti savo suvokimo „žemėlapį“ - ieškokite abipusiai naudingo sprendimo varianto. Parodykite savo pašnekovui pliusus, kuriuos jam suteiks priimamas sprendimas. Šiame etape svarbu, kad problemos sprendimas būtų realus ir greitai įgyvendinamas.

Padėkokite savo pašnekovui už geranoriškumą šioje sudėtingoje konfliktinėje situacijoje.

(Bus daugiau)

Pradžia

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (372)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (66)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (6)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (62)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (321)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (9)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (40)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...