Tik-tak, tik-tak – tarsi smėlis pro pirštus bėga mūsų laikas, įvilktas į dienų, savaičių ir mėnesių apvalkalą ir, dažniausiai, telpantis į storoką užrašų knygutę, pavadintą „darbo knyga“, „verslininko kalendorius“ ar dar kokiu nors išdidžiu vardu. Ar taip gyveno ir mūsų tėvai ar seneliai? Ne. Gal ne be reikalo jie sako tą nusibodusį sakinį „o mūsų laikais...“?
Raimundas Alekna
© Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
Spėju, kad nesiginčysite - genama pašėlusio ekonomikos ir verslo pasaulio pulso, virtusi iš žmonių į BVP, SMS, ir kitų laiką taupančių simbolių kratinį, visuomenė tapo uždaresnė. Jei kadaise namo kaimynai gerai pažinodavo vienas kitą, o susitikus traukinyje būdavo pjaustomi draugystės lašiniai ir kalbama apie gyvenimą, šiandien viskas yra kitaip. Ne taip saugu. Ne taip atvira.

Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo, psichoterapeuto Raimundo Aleknos, susvetimėjusi ir fobiška visuomenė iš esmės yra civilizuoto pasaulio problema. Taip taip, to paties, kuris atstumus tarp skirtingų pasaulio kraštų padarė visai nežymius, o didžiąją darbų dalį patikėjo mygtukui.

Beje, pakalbėkime apie mygtukus. Be abejo, juos spaudyti ir taip valdyti mechanizmus gerokai lengviau ir efektyviau, nei darbuotis su kastuvu rankose. Bėda ta, kad kažkokiu būdu mygtukai užvaldė visą mūsų gyvenimą ir nors tą patį darbą su jais turėtume nuveikti greičiau, laiko po šio darbo turime mažiau, nei turėjo mūsų senoliai.

Raimundas Alekna
© Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Aritmetika paprasta – mažiau laiko = mažiau bendravimo su artimaisiais = daugiau skyrybų = mažiau socialinių ryšių = mažiau saugumo ir pasitenkinimo jausmo = daugiau neurozių, fobijų, psichinių ir psichosomatinių ligų, nutukimo, priklausomybių nuo azartinių lošimų ar alkoholio = mažiau darbingų žmonių ir motyvacijos = mažesnis produktyvumas darbe ir didesnės išlaidos ligų gydymui = jokios naudos ir gyvenimo džiaugsmo.

Anot psichologų, nemaža dalis visuomenės šiandien bijo kažkur nespėti, tad nuvertina laiką, kurį turėtų skirti sau, santykiams su kitais žmonėmis, t.y. nematerialiems dalykams. Statistika šias mintis tik patvirtina – Lietuvoje kasmet vis daugiau sergančių neurozėmis, kamuojamų panikos priepuolių, gerenalizuoto nerimo, asmenybės sutrikimų.

Pasaulios sveikatos strategai šią visuomenės viduje brestančią bombą vertina kaip vieną pavojingiausių šiandienos pasaulyje. Todėl vis kalbama, kad sveikatos apsaugos plėtra turi suteikti žmogui saugumo jausmą, ar bent iliuziją, kad juo rūpinasi, mato, girdi. Medicina turėtų persipinti su socialine sritimi, o pastaroji integruotis į pedagogiką, ir visa tai tam, kad 25-tą paros valandą besivejantis žmogus turėtų šansą išsaugoti save, pasijusti truputį reikalingu, saugesniu, spėtų atstatyti jėgas iki kito starto.

Kai visa visuomenė gyvena tarsi pagreitintame kine, kenčia silpniausieji jos nariai – vaikai. Jiems skiriame taip mažai laiko ir dėmesio, kad daugelis šiuolaikinių paauglių nemoka bendrauti. Jie nėra pasiruošę santykiams su žmonėmis, tačiau puikiai moka spaudyti anksčiau jau minėtus mygtukus. Ir net užaugę, jie velka paskui save nepasitikėjimo savimi ir uždarumo šleifą.

Išgelbėti visuomenę nuo pasaulį įsukusios spyruoklės nutrūkimo gali poilsis. Tiksliau, - laikas sau. Žmonai. Vyrui. Vaikui. Ir katei. Dar normaliam apsipirkimui prekybos centre vietoj naktinio pasivaikščiojimo tarp šaldytuvų eilių, sutinkant panašias į save šmėklas pajuodusiais paakiais.

Dar reiktų trupučio laiko knygoms ir jūrai. Galbūt tikram, popieriniam laiškui, juk virtualūs santykiai niekada nesuteiks mums tiek džiaugsmo ir palaimos kaip tikri. Ir sveikatai, kad mažiau sirgtume.

Kitaip gyventi tikrai įmanoma. Ir tai mitas, kad turime ilgai dirbti. Psichoterapeuto Raimundo Aleknos teigimu, ilgas darbas neproduktyvus ir neduoda tų rezultatų, kuriuos suteikia trumpas, bet koncentruotas, kryptingas darbas. Ir kuo toliau bėkite nuo tų darbdavių, kurie sako, kad jei nedirbsi iki nukritimo, tai tave atleisiu, - kuo toliau! Jie patys nesuvokia, ką daro, ir anksčiau ar vėliau sužlugdys savo įmonę.

Pervargę žmonės, įtempti santykiai kolektyve tik kenkia organizacijai, nors laikinai galima pagaminti kiek daugiau. Tad patrumpinkime darbo valandas, ir... padidės darbo našumas! Pažvelkime į kai kurias Vakarų Europos šalis ir pamatysime, kad žmonės ten dirba trumpiau, daugelis parduotuvių savaitgaliais uždarytos, tačiau niekas nemiršta badu, o šeimos turi laiko pabūti drauge.

Galiausiai, jei nieko nekeisime, psichiatrinės ligoninės turės vis daugiau pacientų. Prastėjanti gyventojų sveikata atsilieps ir ekonominei raidai, o gausėjančios širdies ir kraujagyslių, nutukimo, endokrininės ligos kirs per valstybės kišenę.

Be abejo, žodžiais pasaulio nesustabdysi. Bet juk galime truputį padėti patys sau? Svarbu nepamiršti, kai nori per daug – gauni mažai. O viltis, kad štai dirbu dirbu, o kada nors galėsiu mėgautis darbo vaisiais, gali likti svajone, jei nerasime laiko sau, šeimai, sveikatai. Jau šiandien.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (21)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (17)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (203)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (6)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (70)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (167)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (3)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (271)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (6)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...