Pragaro liežuviai, ugnies sūkuriai, liepsnojantys velniai – ugnies tornadai turi įvairiausių pavadinimų. Nors jie pasitaiko rečiau nei įprasti viesulai, tačiau JAV kyla bent kartą per metus. Ugnies tornadai visada pridaro daug žalos.
© Shutterstock nuotr.

Kaip susiformuoja?

Ugnies tornadai susiformuoja, kai karštas oro srautas susimaišo su sūkuriniu vėju. Tai gali įvykti trenkus žaibui, sukūrus laužą ar kilus gaisrui. Susidaręs liepsnojantis vėjo verpetas į save traukia deguonį, degias dujas ir taip stiprina savo liepsnas.

Tornado skersmuo įprastai būna ne daugiau nei metras, o sūkurio aukštis siekia 15–30 m. Tačiau jei sąlygos itin palankios, viesulo aukštis gali būti ir per 300 m, retais atvejais – netgi kilometras.

Nors ugnies tornadai nėra itin dideli, jie turi nepaprastą naikinamąją galią. Temperatūra viesulo viduje gali siekti per 1000 °C. Tokio karščio užtenka sidabrui ir auksui išlydyti! Taigi galima įsivaizduoti, kas nutinka namams, automobiliams ar kitiems daiktams, kuriuos palyti šis gamtos reiškinys.

Blogiausia, kad žmogus prieš ugnies tornadus yra bejėgis – jų beveik neįmanoma užgesinti. Vėjyje besisukančios liepsnos siaučia vos kelias minutes, o kartais netgi valandą. Kai ugnies tornadui pritrūksta energijos, jis natūraliai užgęsta. Baimę kelia ir viesulo greitis. Jis gali judėti apie 160 km/val. greičiu.

Didžiausias ugnies šėlsmas Japonijoje

1923 m. japonai iki šiol pamena kaip vienus skaudžiausių istorijoje. Tų metų rudenį šalį sudrebino itin smarkus žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekė net 7,9 balo pagal Richterio skalę. Griuvo pastatai, žuvo žmonės, įsivyravo visuotinė panika... Lyg tokios naikinančios galios būtų maža, prie gamtos šėlsmo prisidėjo ir milžiniškas ugnies tornadas.

Pasakojama, kad liepsnose paskendusiame mieste jis susiformavo vos per kelias sekundes ir apėmė didžiąją dalį Tokijo. Per ketvirtį valandos gamtos rykštė pražudė 38 tūkst. žmonių ir visiškai sudegino 45 % miesto. Šis ugnies tornadas laikomas didžiausiu žmonijos istorijoje.

Eismą sustabdęs ugnies verpetas

2010 m. vasaros pabaigoje su ugnies tornadu susipažino Arakatubos miesto (Brazilija) gyventojai ir svečiai. Šalyje kurį laiką buvo įsivyravusi sausra, siautėjo pievų ir miškų gaisrai, vis dažniau pūtė stiprūs vėjai. Taip susidarė itin palankios sąlygos ugnies tornadams.

Vienas jų netikėtai kilo visai šalia magistralės. Stipriai ūžiantis ugnies verpetas ne juokais išgąsdino keliu važiuojančius brazilus ir sustabdė eismą. Laimė, aukų išvengta. Tačiau nukentėjo aplinkinė vietovė. Tornadui nurimus gaisrininkai iškart ėmėsi gesinimo darbų, tačiau ugnis pasiglemžė tūkstančius hektarų ploto. Po šio įvykio, siekdama mažinti ugninių viesulų riziką, vietos valdžia uždraudė ūkininkams deginti po derliaus likusias atliekas.

Filmavimo grupę išgąsdinusi stichija

Praėjusių metų rudenį filmą kūrę australai tikrai nesitikėjo, kad realybė primins kraują stingdančią kino juostą. Šalia Elis Springso miestelio baigdama darbus filmavimo grupė netikėtai išgirdo garsų ūžesį. Pakėlę akis jie pamatė priešais artėjantį ugnies tornadą.

Režisierius Krisas Tangėjus pasakojo, kad ugnis tiesiog užhipnotizavo. Visi sustingę stebėjo, kas bus toliau. 30 m aukščio ugnies viesulas buvo priartėjęs pavojingai arti – žmones ir stichiją skyrė tik 300 m. Atgavę žadą jie nepuolė bėgti, o ėmėsi savo darbo – nufilmavo neįtikėtiną gamtos stichiją.

Gerų kadrų užfiksuota nemažai, nes viesulas siautėjo apie 40 min. Laimė, jis nepasiglemžė nė vienos aukos. Tornadas buvo labai netikėtas, nes tądien oro temperatūra siekė 25 °C, nepūtė stiprus vėjas ir šalia nesiautėjo joks gaisras. K. Tangėjus prisipažino toje vietovėje jau dirbęs per 20 m., tačiau nieko panašaus neregėjęs.

Palietė ir Europą

Nors galinga stichija būdingesnė Amerikai nei Europai, piktų gamtos išdaigų pasitaiko ir senajame žemyne. Vienas tokių nutiko 2011 m. ankstyvą pavasarį. Su visa naikinančiu ugnies tornadu susidūrė Vengrija. Nelaimė ištiko netoli Budapešto stovintį plastiko fabriką.

Dėl neaiškių priežasčių jame kilo didžiulis gaisras, apėmęs visą pastatą. Į pagalbą atskubėjo net 70 ugniagesių. Darbo jiems ir taip netrūko, tačiau kai netikėtai iš liepsnų išaugo milžiniškas ugnies sūkurys – tai buvo tarsi piktas iššūkis. Tornadas sustiprino ir išplėtė gaisrą. Nors liepsnos suniokojo visą fabriką, aukų išvengti pavyko.

Įdomu

Daugiausia tornadų kyla JAV – kasmet apie 1000. Sakoma, kad šioje šalyje šėlsta net 75 % viso pasaulio viesulų.

JAV teritorija, apimanti Nebraskos, Pietų Dakotos, Oklahomos, Teksaso ir Kanzaso valstijas, vadinama „Tornadų alėja“, nes joje kiekvienais metais pavasarį, ypač gegužės mėnesį, ir ankstyvą vasarą reguliariai siaučia viesulai.

Dažniausiai tornadai šėlsta Teksase (JAV).

Tornadų vėjai yra greičiausi pasaulyje. Greitis gali siekti net 480 km/val.

Pagal galingumą tornadai grupuojami nuo F0 (silpniausias) iki F5 (stipriausias). Tikimybė, kad susiformuos pastarasis, nesiekia 0,1 %.

Nors viesulai gali kilti bet kuriuo paros metu, dažniausiai susiformuoja 15–21 val.

Stiprūs tornadai, siaučiantys dykumose, vadinami dulkių velniais. Senovėje tikėta, kad tai yra siautėjančios neramios sielos.

Pietų pusrutulyje kylantys tornadai dažniausiai sukasi laikrodžio rodyklės kryptimi, o šiaurės pusrutulyje – atvirkščiai.

Virš vandens susiformavę tornadai vadinami vandens stulpais.

Kasmet JAV tornadai pasiglemžia apie 60 žmonių gyvybių.

Naktį kilę tornadai įprastai nusineša dvigubai daugiau gyvybių nei dieną.

Tornadas gali trukti nuo 10 sek. iki 1 val. Dažniausiai jie siaučia apie 10 min.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (18)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (119)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (11)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (4)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (528)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (6)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (30)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (250)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...