Lietuvos moterys yra lankstesnės, labiau prisitaiko prie gyvenimo pokyčių, todėl lengviau negu vyrai sprendžia iškilusias problemas. Taip LTV2 laidoje „Savaitės atgarsiai“ teigė ekspertai ir politikai, svarstydami apie vyrų ir moterų vietą bei santykius šiandieninėje Lietuvos visuomenėje.
Pora, meilė
© Corbis/Scanpix
„Mano kartos vyrams santvarkų virsmas buvo skausmingas. Moterys tada buvo atsakingesnės ir imdavosi bet kokio darbo. Vyrai, jei tai neatitikdavo išsilavinimo, kompetencijos, to darbo nesiimdavo. Tad moterys buvo lankstesnės“, – teigė Seimo narė Irena Vėsaitė.

„Vyrams kažkaip buvo sunku prisitaikyti prie pokyčių. Kai aš augau, man buvo pasakyta, kad aš turiu išmanyti dešimt kartų geriau nei vyrukas, nes nuolaidų man nebus taikoma“, – teigė Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė.

Vyrų problemos

„Vyrų tėvai nemokė, kaip praleisti daug laiko su vaikais. Antra problema: tėvai nemokė, kaip elgtis situacijoje, kai jų žmona pasako: „Atleisk, aš nenoriu su tavimi gyventi. Aš išeinu ir palieku tave“. Jei jis vedė, tai amžinai, o jei palieka, tai palieka vyras.

Mes nepaveldėjom iš tėvų, kaip reaguoti į tokią situaciją. Mes nežinome, kaip elgtis su vaikais. Ir kaip išgyventi santykių kaitą“, – vardijo problemas, su kuriomis susiduria vyrai, viešosios įstaigos ESTEP projektų vadovas A. Davidavičius.

Sociologiniai tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė mūsų šalies vyrų ir beveik pusė 20–64 metų amžiaus moterų mano, kad vyro pareiga uždirbti pinigus, o moters – rūpintis namais ir šeima.

„Kodėl moterys tikisi, kad pinigų uždirbs vyrai? Juk jos žino, kad jie indų neplaus, maisto negamins, nesiurbs, vaikų nežiūrės, tai nors pinigų tegul uždirba“, – teigė M. Jankauskaitė.

„Imkime dar vieną pavyzdį – Vokietiją. Kai susijungė Rytų ir Vakarų Vokietija, vyrai daug sunkiau integravosi į naują sistemą nei moterys. Koks specialistų aiškinimas? Mergaitei pateikiama daugybė tapatybės modelių – ir darbas, ir šeima. Moteris – kaip ameba su gausybe kojyčių, kuriomis kabinasi į gyvenimą. Jei viena kojytė sušlubuoja, tarkime, prarado darbą, tai gali pasakyti, kad dabar daugiau dėmesio skirs šeimai.

O vyras pastato viską ant vienos kolonos: esi vertas tik tada, kai darai karjerą ir uždirbi pinigų. Ir neduok Dieve, jei darbą prarandi, kaip kad nutiko su Lietuvos vyrais ekonomikos perturbacijų laikotarpiu Lietuvoje.

Jie psichologiškai negalėjo pasakyti sau, kad dabar sėdi namie, rūpinasi šeima. Kas su mūsų vyrais atsitinka? Jie guli ant sofos, depresuoja, varo iš proto visus kitus, geria, žudosi, vartoja narkotikus“, – įsitikinusi M. Jankauskaitė.

„Pagrindinė vyrų krizės priežastis – per seni, nebeatitinkantys tikrovės vaizdiniai, ko jie, kaip vyrai, gali šiame gyvenime tikėtis ir siekti“, – reziumavo A. Davidavičius.

Vyrai patiria krizę, todėl smurtauja šeimoje?

„Vyras turi būti valdingas, valdyti visus įvykius savo gyvenime ir tam naudoti fizinę jėgą. Tačiau dabartinis gyvenimas reikalauja daug kitų įgūdžių nei valdymas pasitelkiant jėgą. Kodėl vyrai smurtauja? Tai baimė prarasti savo gyvenimo kontrolę, nesuvaldyti įvykių, pasirodyti silpniems.

Ketvirtis vyrų naudoja smurtą, siekdami suvaldyti jam nepatinkantį partnerės ar vaikų elgesį. Tai didžiulė problema. Britanijos vyriausybė paskaičiavo, kad dėl smurto šeimoje patiriama kasmet iki 17 mlrd. svarų sterlingų. Tai išraiškingas skaičius“, – tvirtino A. Davidavičius.

M. Jankauskaitė laidoje pabrėžė, kad mūsų kultūroje smurtas prieš šeimos narius yra įteisintas. „Kai kalbame apie smurtą prieš moteris, tai dažnai sakome, kad kaltas alkoholis. Bet jei žmogus prisigėrė, jis kažkaip žino, kaip reikia grįžti namo ir ką mušti. Jis juk nepuola mušti viršininko, kolegų. Jis lyg ir žino, kad neturi tam teisės. O šeimoje – galima“, – sakė M. Jankauskaitė.

Žurnalo vyrams vyr. redaktorius Aidas Puklevičius teigė, kad chamizmas nėra vyrų išskirtinė savybė. „Smurtas – tai ir tolerancijos stoka. Moteris negali atsakyti veiksmais, tai ji daro psichologiškai. Jei pažiūrėtume, kas darosi keliuose, koks chamiškas elgesys, tai nepasakyčiau, kad tai daro vien vyrai. Chamizmo visiems mums užtenka. Chamizmas nėra išskirtinė vyrų savybė“, – įsitikinęs A. Puklevičius.

Kaip spręsti vyrų problemas?

Į klausimą, kaip būtų galima spręsti vyrų problemas, A. Davidavičius atsakė: „Reikia, kad Lietuvos vyrai atsipalaiduotų, nepriimtų savo gyvenimo taip dramatiškai ir neprisiimtų tokių didelių reikalavimų“.

„Mąstymo stereotipai yra ir vyro galvoje. Juk niekas neateina prie tavo namų su plakatais „Tu esi nepilnavertis“. Reikia keisti mąstymą. Tai galima išspręsti tik per auklėjimą, bet tam reikalinga laikas“, – mano A. Puklevičius.

„Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. Žinomi vyrai turėtų propaguoti kitokį vyriškumą. Juk dabar egzistuoja tradicinis modelis, kad vyras uždirba pinigus, o moteris yra židinio sergėtoja, nors mūsų namuose jau seniai yra centrinis šildymas.

Pradėkime propaguoti dviejų maitintojų, dviejų globėjų šeimos modelį. Tiek vyrai, tiek moterys turi lygias teises į karjerą ir šeimą. O juk kaip dabar yra? Tik du procentai vyrų išeina tėvystės atostogų“, – teigė M. Jankauskaitė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų (5)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (12)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai (1)

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (783)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (268)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (175)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...