Po jaukiais “Senųjų rūsių” skliautais susibūrė nemažas būrys moterų - “Zonta”, “Damų”, “Ad Astra”, “Milda”, Soroptimisčių, Rotariečių, “Šiltų širdžių” klubų atstovių. Moterų organizacijų atstovės Kaune svajoja padėti vaikams, seneliams, leisti knygas ir stengiasi gyventi taip, kad nebūtų gėda parduoti savo papūgą didžiausiai miestelio liežuvautojai.

Moteris, svajonė, kančia
© Corbis/Scanpix
Verslininkės, politikės ir šiaip veiklios moterys retai rengia tokius bendrus vakarėlius.

Kiekvienas klubas turi savo tikslus ir neretai konkuruoja renkant lėšas jiems įgyvendinti. Šįsyk - viskas kitaip.

Dievo dovana

“Buvau bedarbė, dirbo tik vyras. Uždirbo mažai, gyvenome pusbadžiu. Kai pirmajai dukrelei tebuvo dveji, vėl pasijutau nėščia. Tai buvo baisu. Širdies kertelėje vis norėjau, kad įvyktų persileidimas. Dirbau sunkiai, bet vaisius stipriai laikėsi įsikabinęs į mane. Nuo mažų dienų mano antroji dukrelė mokėjo apsiginti, nesileido skriaudžiama. Gavusi skanėstą, parsinešdavo namo ir perpus dalydavosi su manimi. Dabar jai 42-eji. Visus sunkumus sugeba įveikti pati. Kiekvieną dieną pirmasis skambutis būna man. Pasiteirauja, kaip miegojau, kaip jaučiuosi. Kada ji išvažiuoja atostogų, man atrodo, kad miestas ištuštėja. Vadinu ją Dievo dovana.”

Kai aktorė Jūratė Onaitytė skaito šį Elenos Kažiūnienės ir panašius laiškus, salėje susirinkusios moterys negali būti abejingos.

Negimusi motina

“Tu skubėjai ieškoti manęs, kai pamiršai užmigdytą kažkur Laisvės alėjoje. Tu neatidavei manęs pagyvenusiai porai, nors tau siūlė šimtą rublių. Tau, paauglei, tai buvo nemaži pinigai. Tu atsiprašei manęs, mažos mergaitės, kai, įpykusi dėl suplėšytos suknutės, užgesinai nuorūką tiesiog į mano kaktą. Labai skaudėjo. Širdelę.

Tu nedažnai pavadindavai mane tėvo išpera. Tik retkarčiais pasijusdavau prastesnė už savo netikrus brolius, nes mano tėtis kitoks nei jų - blogas. Nebarei, kai, aš iš smalsumo pabandžiau tavo kosmetiką. Griebei juodą pieštuką ir lediniu veidu kažką parašei man ant kaktos. Tik kodėl tada močiutė, pamačiusi užrašą, verkė?

Tu kilniaširdiškai priėmei mane, paauglę, atgal į namus, net nepasidomėjusi, kur praleidau naktį, po to, kai įsiūčio pagauta vėlų vakarą išvarei. Visą naktį kalenau dantimis palindusi po laiptais vaikų darželyje. Nežinau, kas tuomet buvo baisiau: netoliese lėbaujančios žmogystos, juoda žvarbi naktis ar tavo žiaurumas.

Tu vis dėlto atėjai į mano vestuves. Prisikvietei man žinomų ir nežinomų draugių ir prisigėrei. Prieš tai pasakiusi tostą apie tai, kad po septynių mėnesių atskris gandrai. Šia savo paslaptimi pasidalijau su tavimi išvakarėse, nes iš tiesų buvau laiminga. Tau tai tebuvo šou, virtęs balaganu. Argi aš nemyliu tavęs vis labiau? Ir būtinai tau tai pasakysiu. Ne, ne dabar. Kada nors, nes tu dar negimei manyje.”

Toks skaudus Rūtos Jančiukienės laiškas primena apie tūkstančius nedarnių šeimų ir šimtus motinystei dar nesubrendusių motinų. Jos galbūt yra visai šalia mūsų - sukrypusiame senųjų rajonų medinuke ar praskolintame bute daugiabutyje.

Tereikia jas pastebėti ir galbūt vienintelis laiku pasakytas sakinys gali pasukti kita linkme visą gyvenimą. Jei ne motinos, tai bent jos vaikų.

Galima bendradarbiauti

Dėl tokių laiškų Kauno moterų draugijos pirmininkei Daivai Baranauskienei kilo idėja surengti bendrą moterų klubų vakarėlį. Juk visos darbuojasi vedamos tų pačių kilnių tikslų, tad kodėl nepamėginus drauge nuveikti vieno darbo - surinkti pinigus ir išleisti unikalią laiškų knygą? Taip pat geriau susipažinti tarpusavyje, maloniai pabendrauti, pasiklausyti muzikos.

“Net artimiausi žmonės neranda bendros kalbos, blogėja jų santykiai. Kai tai iš šeimos persikelia į visuomenę, dar blogesnės pasekmės: susvetimėjimas, abejingumas kitam žmogui ir net nusikalstamumas. Laiškas artimam žmogui gali būti pirmas žingsnis susvetimėjimui įveikti ir santykiams šeimose gerinti. Į pernai mūsų organizuotą Pasaulinei šeimos dienai skirtą laiško konkursą laiškus atsiuntė keli šimtai Lietuvos gyventojų. Tėvai ir vaikai rašė apie savo santykių problemas, bendravimo trūkumą ar priešingai - labai gražius prisiminimus. Knyga, sudaryta iš gražiausių ir nuoširdžiausių laiškų, verstų susimąstyti apie šeimos vertybes, gal paskatintų bendrauti, pagerintų santykius šeimose. Pavadinimas jau yra - “Laiškai iš širdies”. Tereikia surinkti pinigų jos leidybai”, - sakė D.Baranauskienė.

Skambant Irenos Ašakaitės ir Rūtos Morozovaitės dainoms į didžiulę stiklinę vazą krito banknotai, klubų atstovės ėmė lakštus su sąskaitų numeriais, tad vilčių, jog laiškų knyga bus išleista, labai daug.

Moterys nepraleido progos pabendrauti tarpusavyje ir ne tik rimtai, bet ir šmaikščiai pasakojo, ką veikia jų klubai, agitavo ateiti į vėl Kaune rengiamą kalėdinę labdaros mugę. Tad nieko nuostabaus, jei šis šiltas vakarėlis taps ne vieno bendro projekto pradžia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (349)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (230)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (45)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (56)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (17)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (18)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (23)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (13)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (4)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (19)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...