Anita Roddick įrodė, kad nenusižengiant žmogiškumo principams sėkmė garantuota, o milijonus galima uždirbti prisidedant prie geresnio, gražesnio, etiškesnio pasaulio. Pro kvepiančias „The Body Shop“ parduotuves sunku praeiti neužsukus.
Anita Roddick
© Sipa Press/Scanpix
Jungtinėje Karalystėje, o dabar jau ir Lietuvoje žinomų grožio produktų pradininkė mirė pirmadienį, būdama 64-erių ir pakeitusi grožio industrijos veidą.

„Nekenčiu grožio verslo, - kažkuomet pareiškė A.Roddick. – Tai monstras, parduodantis neišsipildančias svajones. Jis meluoja. Jis išnaudoja moteris. Jo pagrindinė produktų linija – įpakavimas ir šiukšlės. Nenuostabu, kad Elizabeth Arden kartą pareiškė, jog kosmetikos verslas „pats šlykščiausias iš visų verslų pasaulyje“.

Jau prieš kelerius metus Anita tituluota labiausiai gerbiama JK verslininke ir, tikriausiai, dar ilgai išliks pirmoje vietoje, kalbant apie verslo etiką. 1976-aisiais metais, hipių kultūros Anglijoje viešpatavimo pabaigoje, £4000 paskolos verslui paprašiusi moteris atrodė tik dar viena iš daugelio svajotojų.

Šiandien ji yra įkvėpėja pradedantiesiems verslininkams ir dažnai laikoma moterišku garsaus šalies verslininko Richard Branson prototipu. Nedaugelis britų, paprašyti išvardinti JK verslininkus, tęstu vardų sąrašus, paminėję šias dvi asmenybes.

„Pasižiūrėjau, kuria kryptimi juda grožio industrija ir pasukau į visiškai priešingą pusę“, - taip apie savo verslo pradžią sakydavo A.Roddick.

Būtent ji šalia „pelno“ pradėjo vartoti ir "verslo socialinės atsakomybės" (angl. „corporate social responsibility“ (CSR)) sąvoką gerokai prieš frazei tampant madingai verslo pasaulyje.

„Manau, kad didžiosios kompanijos ilgainiui praras žmonių pasitikėjimą, demonstruodamos vien gobšumą ir galią“, - daugelyje interviu pabrėždavo moteris. Jos įsitikinimu, sėkmingam verslui būtinas žmogiškumas, o abejingumas yra nepateisinamas.

Nedaugelis vadovų sutinka būti savo kompanijos veidais, švyti žiniasklaidoje ir reklaminiuose plakatuose demonstruoja, kad jų asmeninis gyvenimas atspindi ir jų verslą. „The Body Shop“ įkūrėja mielai šypsodavosi šalia savo prekių ir, kaip „Virgin“ įkūrėjas R. Branson, tapo sinonimu kompanijos ženklui, tarsi norėdama įtikinti pirkėjus, kad slėptis nėra reikalo: juk verslas pagrįstas pagarba, etika, atsakomybe.

Anita gimė italų imigrantų šeimoje, kurių darbo sąlygos prilygo vergovės sąvokai. Ji prisimindavo, kaip, dar būdama vaikas, keldavosi penktą valandą ryte tam, kad pagamintų pusryčius vietiniams žvejams jos šeimai priklausiusioje kavinėje Littlehampton‘e. 1976-aisiais pirmąją „Body Shop“ parduotuvę Anita atidarė Brighton‘e. Tačiau tik po ketverių metų kompanija pripažinta JK verslo pasaulyje ir stojo greta pulko kitų, tuomet naujus, teigiamus vėjus Britanijoje įnešusių vardų – „Next“, „Tie Rack“, „Sock Shop“.

Anita Roddick
© Sipa Press/Scanpix

Grožio prekes siūlanti „The Body Shop“ tapo atsvara akiplėšiškiems verslininkams: produktai nebuvo išbandomi su gyvūnais, pirkėjai raginami įpakavimus panaudoti dar kartą, taip prisidedant prie švaresnės aplinkos, produktų natūralumas atsispindėjo gaminių pavadinimuose.

A.Roddick save vadinvo „aktyviste“, o ne verslininke, tačiau kritikos, žinoma, neišvengė. Vieni išjuokdavo „Body Shop“ raginimą kovoti prieš gyvūnų naudojimą bandymams, teigdami, kad grožio produktams „vergaujantys“ gyvūnai tėra A.Roddick išsigalvojimas. Kiti bandydavo ieškoti spragų kompanijos etikos kodekse. Dažniausiai kritikuodavo tie, kuriems lengviau iškeikti esamą verslą, nei parodyti pavyzdį ir pradėti savo.

„The Body Shop“ patyrė nuostolių ir atsiradus „Boots“ prekybos centrams, kurie, kaip teigiama, nukopijavo „Body Shop“ - atgal į gamtą - filosofiją. Anitos fanams tai neatrodė svarbu ir netrukdė garbinti moters, sugebėjusios savo jėgomis įsitvirtinti vyriškame verslo pasaulyje. Jos vyras Gordon Roddick padėjo žmonai, tačiau išliko šešėlyje. Tuo tarpu Anita, 2003 metais iš karalienės Elizabeth II priėmė Britanijos imperijos ordiną ir oficialiai tapo dama.

Nepaisant to, jog Anita buvo nusiteikusi itin priešiškai garsių grožio industrijos kompanijų atžvilgiu, pernai metais ji, drauge su pagrindiniais investuotojais, nusprendė parduoti „The Body Shop“ akcijas vienam galingiausių pasaulio grožio industrijos galiūnui „L‘Oreal“ už £652 milijonus. „Tai galimybė pakeisti didžiasias kompanijas iš vidaus“, - sprendimą tuomet komentavo Anita.

Kepenų cirozė tapo A.Roddick mirties priežastimi. Liga išsivystė, kai moteris susirgo kepenų uždegimu perpilant kraują jauniausios dukros gimdymo metu 1971 metais. Tačiau, kad turi šį virusą ji sužinojo tik prabėgus trims dešimtmečiams. „Kepenų liga pradėjo suvokti artėjančią mirtį ir gyvenimą padarė prasmingesniu bei aktyvesniu. Tapau dar ryžtingesnė siekdama tikslo“, - net ligoje teigiamų dalykų ieškojo Anita.

„Ji buvo kompanijos širdis ir įkvėpėja, - pirmadienį britų žiniasklaidai teigė „The Body Shop“ direktorius Adrian‘as Bellamy. – Nesuklysiu sakydamas, kad tai moteris, pakeitusi verslo pasaulį, pasisakydama už socialinę atsakomybę ir aplinkosaugą“.

Moteris, pradedanti savo verslą, JK vis dar yra retenybė. Anita visuomet džiaugėsi galėdama užpildyti šią spragą ir nevengdavo padrąsinti pradedančiąsias verslininkes. A.Roddick negailėdavo laiko ir dalindavo patarimus, skaitydavo paskaitas verslo pasaulio naujokams.

Pasak jos, pradedantieji verslininkai yra outsaideriai.

„Jie yra žmonės, matantys dalykus, kokie jie galėtų būti, o ne tokius, kokie jie yra ir turintys veržlumo pakeisti pasaulį. Tai svarbiausios verslininko savybės, kurių neišmokstama jokiame pasaulio universitete“, - sakydavo ji.

Parengta pagal britų žiniasklaidą. A.Roddick straipsnius galite paskaityti www.anitaroddick.com.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (111)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (46)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (34)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (44)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (2)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (130)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (28)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (56)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (12)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...