Moterų seksualumo ne Vakarų kultūrose antropologinės studijos yra svarbus žinių šaltinis, apibrėžiant visuotinę moterų seksualumo sampratą, nes leidžia mums pažvelgti plačiau nei vakarietiška kultūra ar papročiai. Tam tikrus seksualinius įsitikinimus bei papročius formuoja visa skalė moterų seksualumo sampratų ir socialinių-kultūrinių faktorių.
Seksualumas
Šiame straipsnyje teigiama, kad seksualinės praktikos normos kyla iš atskirų kultūrų ir jose plėtojamo savęs bei pasaulio suvokimo. Beje, lyčių samprata kultūroje formuoja skirtingus seksualinius papročius vyrams ir moterims.

Panagrinėkime moterų seksualumą iš kultūrinės antropologinės perspektyvos. Antropologiniai faktai įrodo, kad nuklydimas nuo siauro dominuojančių baltųjų Europos ir Amerikos (šios grupės bus pavadintos „vakarietiškomis“) bendruomenių seksualumo kategorijų suvokimo leidžia mums žymiai tiksliau teorizuoti moterų seksualumą.

„Vakarietišku“ požiūriu seksualumas yra būtinas, kertinis asmens atpažinimo, išskirtinumo atributas: žmonės turi fiksuotą seksualinę orientaciją ir lytį. Europos ir Amerikos seksualumo suvokimas, deja, turi mažai ką bendro su seksualine praktika ir seksualinių ryšių suvokimu kitose kultūrose. Remdamiesi kultūriniais faktais iš kitų etinių grupių, nei „vakarietiškos“, patyrinėkime moterų seksualumo sampratų turtingumą ir įvairumą bei socialinius-kultūrinius faktorius, kurie tai pagrindžia.

Socialinės konstrukcijos teorija teigia, kad seksualumo prasmė priklauso nuo kultūrinio konteksto. Beje, Froidas žmonių seksualumą vertino kaip prieškultūrinį reiškinį, kuris turi būti kontroliuojamas visuomenės sukurtomis taisyklėmis, o štai minėtos teorijos šalininkai teigia, kad seksualumas yra visuomenės sukurtų taisyklių padarinys – socialinis.

Socialinės konstrukcijos teorija turi daug atšakų; ginčai kyla tik dėl visuomenės produkuojamo seksualumo mąstų (Vance, 1989). Radikalūs šios teorijos šalininkai teigia, kad pagrindinė seksualinė potencija yra sukonstruota iš atskirų norų, reikšmių ir elgesio, apibrėžtų kultūra ir visuomenės taisyklėmis.

Nuosaikieji teigia, kad kultūra ir visuomenė tik konstruoja seksualumo formą, bet prieškultūriniai, žmogiški instinktai sudaro to pagrindą. Visuomeniniai procesai ne apibrėžia „natūralųjį“ seksualumą, o jį platina per poreikių, religijos ir lyties sampratos diskursus. Tai rodo, kad seksas, ar tai, kas atrodo seksualu, įprasminama priklausomai nuo atskirose kultūrose plėtojamo savęs ir pasaulio suvokimo.

Būtent pastaruosius dalykus tyrinėja antropologai, kad suvoktų seksualumą kaip reiškinį. Jis nusakomas pagal įvairius faktorius – religiją, etiką, lytį, bendruomenę, šeimą ir reprodukciją, taip pat kasdienio gyvenimo materialias sąlygas. Šie faktoriai sudaro kontekstą seksualiniams santykiams ir troškimams.

Šiame straipsnyje, siekiant parodyti socialinius-kultūrinius faktorius, kurie lemia seksualumo sampratą ir papročius, apžvelgsime eilę pavyzdžių iš moterų tarpusavio santykių kitose etinėse grupėse nei dominuojančios baltųjų europiečių bei amerikiečių. Tada patyrinėsime, kaip kultūrinė lyčių samprata formuoja skirtingus seksualinius papročius tarp vyrų ir moterų.

Trečioje šio rašinio dalyje rasite du detaliai aprašytus moterų seksualumo pavyzdžius – viena jų iš Surinamo (Pietų Amerika), o kita iš Sumatros salos, kurie paneigs, kad seksualumas yra griežtai apibrėžta kategorija ar fiksuotas identitetas. Straipsnio pabaigoje bus pasiūlyta keletas būdų moterų seksualumo atskleidimui įvairiose kultūrose.

Daugumoje šiame straipsnyje pateiktų pavyzdžių aprašomos moterys Amerikoje būtų greičiausiai pavadintos lesbietėmis, mes šio termino visiškai atsisakysime. Žodis „lesbietė“ Jungtinėse Amerikos Valstijose paprastai nusako moterį, kurios seksualinių troškimų objektas yra kita moteris. Tačiau, jeigu nori pritaikyti šį terminą plačiau kultūrine prasme, jį pagrindžiamas tik, geriausiu atveju, abejotinais ryšiais tarp labai skirtingų praktikų. Kadangi žodis „lesbietė“ negali atlikti savo funkcijos kalbant apie skirtingas kultūras, naudosime terminą „tos pačios lyties santykiai“, kalbėdami apie seksualinius ryšius tarp moterų.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (65)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (78)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (1)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (2)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (65)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (96)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...