Mokslininkai nustatė, kad moterys išradimų srityje užima žymiai svarbesnį vaidmenį nei paprastai manoma. Deborah Jaffe neseniai baigė rašyti knygą “Išradingos moterys”, kurioje aprašo moteris išradėjas, kurios pakeitė pasaulį savo idėjomis.
Kavos filtrai
Tai tokie išradimai, kaip automobilio priekinio stiklo valytuvai, indaplovė, kavos filtras ir neperšaunamos liemenės sukūrimą inspiravusi technologija.

“Kai rašiau knygą, daugelis sakė “moterys juk niekada nieko nesukūrė!” – BBC World Service programai “Moteris” sakė D.Jaffe. „Radau įrodymų. Kai kurie jų žinomi, kai kurie – ne, tačiau tai nesvarbu.“

Tik problemų sprendimas

Pirmasis patentas moteriai buvo suteiktas 1637 m. D.Jaffe teigimu, D.Britanijoje nuo tada iki 1914 m. buvo apie 500 moterų išradėjų. Jos tyrimas kol kas apsiriboja šiais metais.

Tarp šių išradimų yra indaplovė, kurią 1886 m. sugalvojo Josephine Cochran, ir vienkartinės sauskelnės – Marion Donovan idėja.

Nemaža išradimų dalis buvo neatsiejama nuo tradicinio moters vaidmens ir tai buvo namų ruošos palengvinimui skirti įrenginiai.

Tačiau, pasak D.Jaffe, išradimai tuo neapsiribojo.

Poeto Lordo Byrono dukra Ada Lovelace

„Buvau nustebinta, sužinojusi, kas išrado jūrininkų naudojamus signalus, gelbėjimosi liemenę ar kai kuriuos medicininius įrenginius,“ – sako ji.

Tarkim, poeto Lordo Byrono dukra Ada Lovelace yra siejama su Protingojo (analitinio) variklio – vieno pirmųjų kompiuterių - sukūrimu 1842 m.

Maždaug tuo pat metu JAV buvo užpatentuotos grandinėmis sukabintos kopėčios, skirtos išsigelbėjimui gaisro atveju (Gustos Aarons Bohannan vardu), bei cigarečių vyniojimo aparatas (Jennettos Valentine vardu).

Moterys taipogi buvo pirmosios, leidusios pažvelgti į vandenyno dugną, kai Sarah Mather užpatentavo povandeninį teleskopą ir prožektorių.

D.Jaffe teigimu, moterys buvo tiesiog sukurtos išradimams. „Išradėjo protas ypatingas kūrybingumu, problemų sprendimu, o moterims tai būdinga kasdienybėje,“ – pagrindžia ji savo teiginį.

„Jos kasdien geba meistriškai daryti 25 dalykus vienu metu. Greičiausiai jos to neįvardija kaip problemų sprendimo, o veikiau laiko tai gyvenimo būdu.“

Kaip pavyzdį D.Jaffe pateikia Mary Anderson, kuri sukūrė ir įmontavo pirmąjį priekinio automobilio stiklo valytuvą. „Ji gyveno JAV pietuose – Alabamos valstijoje, o ten labai karšta. Vieną žiemą ji nuvyko į Niujorką. M. Anderson niekada anksčiau nebuvo regėjusi sniego. Pakilus pūgai ji sėdo į tramvajų ir be galo nustebo, kai išvydo, jog tramvajaus vairuotojas periodiškai išlipdavo iš tramvajaus, kad nuvalytų sniegą nuo stiklo. Ir štai puikus pavyzdys, kaip ji išsprendė šią problemą. Ji pritvirtino medinio velenėlio su gumos sluoksniu galą lango išorinėje pusėje prie ašies, esančios viršutiniame lango kampe ir pritvirtintos prie vidinėje pusėje esančios rankenėlės. Vairuotojui tereikėdavo pasukti rankenėlę. Juk valytuvas iš esmės tėra velenėlis su gumos sluoksniu,“ – sako D.Jaffe.

„Sunku prasilaužti“

Kavos filtrai

Paskutiniųjų laikų pionierėmis galima laikyti Stephanie Kwolek, kuri 1971 m. sukūrė Kevlarą – medžiagą, iš kurios gaminamos neperšaunamos liemenės ir slidės, bei Barbarą Askins, kuri ištrado, kaip radiografijos būdu JAV kosmoso tyrimo agentūra NASA gali daryti kosmoso nuotraukas. Šis būdas juos tiesiog užbūrė.

Ne tokiu moksliniu pasiekimu galima laikyti Ruth Handler idėją. Jos vyras Elliottas yra kone pusės „Mattel“ kompanijos gaminių autorius, o štai jo žmona 1959 m. sugalvojo labiausiai kompaniją išgarsinusį gaminį – Barbę.

Pastarųjų metų Britų metų išradėja moteris yra Tish Fearn – Sheffield Hallam universiteto Produktų gamybos grupės narė. Ji laimėjo apdovanojimą už „Lite-Lift“ skustuką ir hipodromų pievelėms prižiūrėti skirtą kastuvėlį.

Tačiau D.Jaffe priduria, kad moteriai vis dar sunku būti „priimtai“ inžinerijos skirtyje.

„Daugybė moterų imasi dizaino. Tačiau įdomu, kad dauguma jų apsiriboja grafiniu dizainu ar mados dizainu,“ – sako ji.

„Industrinis dizainas daugeliui jų dar nepasiekiamas. Tai tradicinė vyriška aplinka, į kurią įsiskverbti moteriai vis dar sunku.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (1)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (50)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus?

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (133)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (83)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (28)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (12)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...