Kai patyrus stresą siūloma nusiraminti, suvalgyti bananą ar apsilankyti baseine, gali netekti pusiausvyros ir čia pat įgriūti į glėbį to, kuris siūlo. Jam beliks suteikti pačiam ar iškviesti greitąją pagalbą. Nes stresas - dalykas rimtas. Jis gali būti teigiamas (eustresas) ir neigiamas (distresas). Bet jis negali nejaudinti.
Stresas darbe
© Corbis/Scanpix
Prognozuoti yra pats nedėkingiausias amatas. Bet prognozėmis grįstas kelias į rytojų. Taip mokslo žmonės padeda susigaudyti visiems kitiems (kartu ir sau), kas gali įvykti, jeigu?..

Kanadietis mokslininkas Hansas Selye XX amžiaus viduryje pirmas ištarė žodį "stresas" ir apibūdino jį kaip organizmo reakciją į jam keliamus reikalavimus. H.Selye pareiškė, kad stresas yra būtina gyvenimo sąlyga, nes nestimuliuojamas organizmas miršta.

Kas ir kiek stimuliuoja mūsų organizmą? Kartą perskaičiau rimtų rimčiausiame žurnale, kad sūris padeda įveikti stresą. Žinoma, šalia buvo gamintojo reklama. Grįžusi po nenormalios darbo dienos supykusi ir pasišiaušusi dabar iš karto lendu į šaldytuvą ir išsitraukiu sūrio. Kramtau ir laukiu. Sūris veikia! O juk galėjau, kaip labai protinga ir tarptautinių žodžių kišenėje neieškanti asmenybė, kritiškai nužvelgti žinią ir susiraukti: "Aha, nori, kad sūrį pirkčiau." Ir vėl ištiktų streso priepuolis.

Pasirinkau pozityvų vertinimą. Ir, atrodo, nepralošiau. Tai, kaip mes suprantame stresą, irgi yra stresas. Arba mūsų savasties dalis. Negalime pavirsti medūza ir plaukioti, savo ramybe vedant iš proto normaliai, t. y. su stresu gyvenančius aplinkinius. Kad būtų visiems aiškiau, jog stresas nėra tik blogybė, padirbėjo daug tyrinėtojų būrelių. Vienas svarbiausių psichoterapijos darbų - mokslininkų Th.H.Holmeso ir R.H.Rahe'so nustatyta skalė (1967 m.).

Ištyrę daugiau kaip 5000 pacientų, jie pareiškė, kad gyvenimo įvykiai, kurie, žinoma, yra stresas, suteikia mums skausmo, džiaugsmo, tikėjimo, netikėjimo. Po patirtų įvykių ar pasikeitimų susergame. Arba - ne. Tai pareina nuo to, kokius įvykius teko pergyventi ir kiek jų buvo. Mokslininkai pateikė socialinių pasikeitimų, sukeliančių stresą, vertinimo skalę. Tai tarsi laiptinė, kurioje visi gyvename, kai kuriuos laiptelius peršokdami, kitus nuolat mindami.

Streso skalė

Pagal Th.H.Holmesą ir R.H.Rahe'są, didžiausias stresas yra sutuoktinio mirtis. Iš visų 43, nurodomų gyvenimo įvykių skalėje, šiam skirta daugiausia - 100 balų. Antrojoje vietoje - skyrybos (73 balai). Išsiskyrimas su sutuoktiniu įvertintas 65, patekimas į kalėjimą - 63, artimo šeimos nario mirtis - 63 balais. Šešta pozicija - susižeidimas ar liga (53 b.), čia pat vedybos - 50 balų! Tik trimis balais nuo džiaugsmingo įvykio atsilieka atleidimas iš darbo, o susitaikymas su sutuoktiniu - 45. Tiek, kiek ir išėjimas į pensiją. Nėštumas irgi stresas - 40 balų. Kaip ir naujo šeimos nario atsiradimas (39 b.) Tiek pat įvertinti pasikeitimai darbe. Artimo draugo mirtis - 37 balai.

Stresą išgyvena paėmusieji paskolą dideliam pirkiniui (namui, automobiliui ir pan.) - 31 balas. Kai sūnus ar dukra palieka namus, tai taip pat stresas - 29 balai. Tiek pat "kainuoja" nesutarimai su vyro ar žmonos giminėmis. Reikšmingas asmeninis laimėjimas - 28 balai. Kai jūsų sutuoktinis pradeda ar meta darbą, net nežinote, kad tai jums - stresas (26 balai). Žinokite, ir pasistenkite bent savaitę neapkrauti jo buities darbais. Nemalonumai su viršininku irgi veikia - 23 balai.

Gyvenimo vietos pakeitimas, net ir labai džiaugsmingas, bet stresas - 20 balų. Poilsio įpročių keitimas - taip pat (19 balų). Įpročio valgyti keitimas, pasirodo, nėra toks žalingas, kaip apie tai dažnai nurodoma: 15 balų. Bet gi atostogos! Visus metus lauktos, kaip didžiausias malonumas, pasirodo, taip pat - stresas (13 balų). Kalėdos - irgi (12 balų). Mažiausią stresą sukelia menkas įstatymų pažeidimas - perėjai gatvę ne vietoje, numetei šiukšlę ar nelaiku mokesčius sumokėjai (11 balų).

Ar dar sveikas?

Pateikėme vienus iš dažniau pasitaikančių, skalėje nurodytų, įvykių. Mokslininkai siūlo įvertinti paskutinius savo gyvenimo metus, sudedant nurodytų gyvenimo įvykių balus. Ir čia - ne taip, kaip sporte. Kuo daugiau balų, tuo arčiau ligos. Jeigu suskaičiuosite 300 ar daugiau balų, tikimybė susirgti bus 90 procentų. Tyrimų duomenimis, galimybė susirgti didėja nuo 150 balų (50 šansų ir 50). Įvertinus pastarųjų metų stresinius įvykius, galima įvertinti rimto susirgimo artimiausiais metais tikimybę.

Streso tėvas H.Selye pataikė į dešimtuką: visas mūsų gyvenimas yra stresas. Be jo? Nėra ir nebus nei vedybų, nei nėštumo, nei Kalėdų. Nebus gyvenimo. Džiaukimės, kad dar galime stresuoti. Tik svarbu neapkrauti per daug dažnais, kad ir labai gražiais, įvykiais savęs ir artimųjų. Judėti lėtai. Tyrėjai pataria giliai kvėpuoti. Ir pasistengti su savimi kuo dažniau pasikalbėti apie sveikatą. Optimistiniu tonu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...