Viduržemio jūros regiono gyventojų lėkštėse apstu daržovių ir šviežiai ruoštų valgių, meniu nedaug druskos, o didžiąją dalį suvartojamų riebalų sudaro ne gyvulinės, bet augalinės kilmės riebalai.

Išskirtiniai produktai

Viduržemio jūros virtuvei priskiriamos visos kulinarinės tradicijos, esančios aplink Viduržemio jūrą. Visas jas vienija gana panašios klimato sąlygos, jūros artumas, kas nulemia ir panašius vartojamus maisto produktus.

Tarp šių produktų yra alyvuogių aliejus. Tai viena vertingiausių aliejų rūšių, jame yra iki 80 proc. mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios svarbios cholesterolio apykaitai ir širdies bei kraujagyslių ligų profilaktikai. Taip pat regiono mityba gausi žuvyje ir jūros gėrybėse esančių omega-3 riebiųjų rūgščių.

Minėtos rūgštys padeda palaikyti normalų arterinį kraujospūdį, slopina trombų formavimąsi, tokiu būdu mažina kraujagyslių užsikimšimo tikimybę, mažina aterosklerozinių plokštelių formavimąsi, palaiko teisingą širdies raumens elektrinį aktyvumą bei slopina polinkį į aritmijas.

Be visa ko, viduržiemio jūros gyventojai valgo daug vynuogių ir maistą užgeria vynu, kas leidžia aprūpinti organizmą resveratroliu - bene stipriausiu žinomu antioksidantu. Šis galingas antioksidantas padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, mažina aterosklerozinių plokštelių susidarymą.

Svarbiausia – saikas

Pastebėta, kad skirtingai nei kitų išsivysčiusių šalių žmonės, Viduržemio jūros regiono gyventojai sugeba atsispirti įtempto gyvenimo tempo diktatui ir atsilaiko prieš greitąjį maistą. Jų lėkštėse apstu daržovių ir šviežiai ruoštų valgių, meniu nedaug druskos, o didžiąją dalį suvartojamų riebalų sudaro ne gyvūninės, bet augalinės kilmės riebalai.

Norint būti sveikiems, kaip žmonės viduržiemio jūros regione, pamažu reikėtų sumažinti porcijas ir į meniu įtraukti daugiau naudingų produktų: vaisių, daržovių, pilno grūdo duonos, kruopų, pupelių, riešutų ir sėklų, alyvų aliejaus, jūros produktų. Saikingai vartoti pieno produktus, paukštieną, raudonąją mėsą, kiaušinius, o taip pat kartais leisti sau pasimėgauti vynu.

„Lyon Diet Heart“ studijos rezultatai parodė, kad tyrimo dalyviai (jau patyrę pirmąjį miokardo infarktą), laikęsi Viduržemio jūros dietos principų po 46 mėn. turėjo 50-70 proc. mažesnę riziką širdies ligų pasikartojimui nei įprastai besimaitinusi kontrolinė grupė.

Restorano „St. Hubertus“ vadovas Linas Kuklerius:

- Viduržemio jūros regione gyvenantys žmonės iš tiesų vartoja daug alyvuogių aliejaus, šviežių žuvies produktų. Jie turi galimybę gauti daugiau sezoninių vaisių ir kartu pasisavinti daugiau vitaminų, todėl ir lyginant su bendra Europos statistika jie gyvena ilgiau. Fizinė jų sveikata taip yra geresnė. Ant jų stalo nerasime tiek daug riebios kiaulienos, miltinių, bulvinių patiekalų, kiek jų būna ant lietuvių stalo. 

Visi pagrindiniai miltiniai patiekalai yra balta duona ir makaronai (pasta). Lietuvių vartojimo kultūra taip pat keičiasi, todėl vis dažniau ant mūsų stalo patenka aukštos kokybės alyvuogių aliejaus, geros kokybės šviežios žuvies. Kepimui naudojama mažiau augalinių riebalų nei šiaurietiškoje virtuvėje. Viduržemio jūros regione taip pat daugiau vartojama jūros gėrybių, kurių maistinė vertė yra aukštesnė nei mėsos, jas organizmas virškina lengviau. 

Aišku, jūros gėrybes reiktų rinktis kruopščiai, nes yra dalis žmonių, kurie tokiam maistui alergiški. Viduržemio jūros regione gyvenantys žmonės valgio metu dažnai geria vyną. Tik pagrindinė vyno užduotis – užgerti maistą, o ne prisigerti. Vynas turi būti bendroje dermėje su maistu. Jeigu mes prie stalo turime jaunesnių valgytojų, vynas yra skiedžiamas vandeniu, bet jis ant stalo yra visada. Šio gėrimo nevengiama ir pietų metu, nes tai yra neatsiejama valgymo dalis.