Džiugina mūsų akis, tačiau ar susimąstėte, kad gėlių žiedai gali džiuginti ne tik akis, bet ir skrandį? Kokios gėlės yra valgomos, naudojamos maisto puošyboje, ar jas tikrai galima suvalgyti?

Kokias gėles galima valgyti?

Valgomose gėlėse yra daug vitaminų, flavonoidų, karotinoidų ir kitų antioksidantų. Gal todėl senovėje žmonės drąsiai valgydavo tam tikros rūšies gėles. Pavyzdžiui, senovės graikai valgė gvazdikus ir medetkas. O lietuviai? Kurias gėles lietuviai galėtų naudoti ne tik maisto puošybai, bet ir paskaninti jų žiedais salotas?

Rožės yra nuo seno naudojamos kvepalų ar rožių aliejaus gamybai. Tačiau ar žinojote, jog šių nuostabių gėlių žiedai lygiai taip pat gali būti naudojami ir maisto gamybai bei papuošimui? Štai rožių žiedlapiai gali būti puikiai vartojami įvairiems desertams, marmeladui, rožių actui. Iš rožių žiedų gali būti gaminami sausų gėlių ir prieskonių mišiniai. Valgomos yra visos rožių rūšys: tiek laukinės, tiek kultūrinės.

Pelargonijos puošia ne tik mūsų namų kiemus ar balkonus, jos puikiai tinka ir puošybai maisto gaminime. Žinoma, kad yra apie 50 rūšių pelargonijų, o štai malonioji pelargonija yra nuostabaus kvapo ir skonio, kuris yra kiek rūgštokas ir panašus į citrinos. Pelargonijos lapelius taip pat galima vartoti arbatai, pyragaičiams ar desertui.

Garždeniai yra tikros pievų gėlės, kurios žydi pavasarį ir ankstyvą vasarą. Jų žiedus galite drąsiai skanauti, paskaninti jais salotas.

Gvazdikai valgomi ne tik mūsuose, bet ir kitose kultūrose. Šios ryškiai geltonos gėlės išsiskiria savitu skoniu, kuris gali pagardinti desertą, salotas ar gėrimus. Tiesa, reikėtų žinoti, kad vartojami yra tik vainiklapiai.

Raktažolės žiedeliai gali atstoti saldainius, mat jų skonis saldus, o keletas raktažolių žiedų gali suteikti labai įdomų, savotišką skonį salotoms.

Nuodingos gėlės

Jei vis dėlto nusprendėte savo maisto gaminius papuošti gėlių žiedais, rinkite tik jums gerai žinomų valgomų rūšių gėlės.

Jokiais būdais neskinkite nuodingų gėlių, tokių kaip aitrieji vėdrynai ar baltažiedės plukės, krokai, šunvyšnės ar net gražiosios pakalnutės. Kiekvieną kartą dedant gėlę į maistą arba ja puošiant savo maisto gaminius, būkite tikri, kad ji yra nenuodinga ir nepakenks jūsų sveikatai.

Palepinkite save ir artimuosius.

Kepti cukinijų žiedai ir aromatinga vasaros arbata

Argi ne nuostabu yra matyti, kaip gražus geltonas žydintis cukinijos žiedas gali virsti tikru patiekalu ir nustebinti ne vieną šeimos narį ar svečią. Pasigaminkite keptų cukinijų žiedų.

Jums prireiks:

5 cukinijos žiedų
1 kiaušinio
1 šaukšto miltų
žiupsnelio druskos
50 ml. vandens
Šaukšto aliejaus (kepimui)

Suplakite skystą tešlą iš kiaušinio, miltų bei vandens. Įberkite žiupsnelį druskos. Šioje tešloje pamirkykite cukinijos žiedus ir kepkite keptuvėje ant įkaitusio aliejaus kelias minutes iš abiejų pusių, ant silpnos temperatūros, kol gražiai apskrus. Kai žiedeliai bus iškepti, išimkite juos ir nusausinkite aliejaus perteklių su virtuvinių rankšluosčiu.

Vasaros arbata iš žiedų

Jums prireiks:

Įvairių gėlių žiedų (rožės, gvazdikai, pelargonijos ir kt.)
Mėtos lapelių
Įvairių uogų (braškės, avietės ir kt. )
500 ml vandens
1 šaukštas medaus

Nusibodo rytais geriama kava? Kavą galime puikiai pakeisti aromatinga vasaros arbata, kurios nesunkiai galima pasigaminti iš įvairių valgomų gėlių žiedų bei kitų vasaros gėrybių.

Tereikia į ąsotį pridėti įvairių valgomų gėlių žiedų, mėtos lapelių, uogų ar vaisių, visa tai užpilti šiltu vandeniu, įdėti šaukštą medaus, išmaišyti. Ir štai – tikrų tikriausia vasaros arbata. Labai natūrali ir be jokių konservantų. Skanaus!