O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai - dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai.

Kepenų priešai - ir ore, ir maiste

Kepenys atlieka daugiau kaip 500 įvairių funkcijų. Tai stambiausia liauka, kuri dalyvauja virškinant tai, ką suvalgome ar išgeriame. Kepenys gerai veiks, kai gerai funkcionuos skrandis, kasa, žarnynas, inkstai, širdis, plaučiai, blužnis, endokrininės liaukos ir kt. Ir atvirkščiai. Visi šie organai glaudžiai susiję ir priklauso vienas nuo kito: sutrikus vienam, sunegaluoja ir kiti.

Kepenys yra ir svarbiausias medikamentų metabolizme dalyvaujantis organas. Todėl vartojami vaistai (paracetamolis, antibiotikai, citostatikai, kontraceptikai, kt.) gali sukelti įvairių kepenų funkcijos sutrikimų - kepenų nepakankamumą, ūminį ir lėtinį hepatitą, cholestazinį sindromą, o piktnaudžiavimas alkoholiu - toksinį hepatitą. Taigi žalojančios kepenis medžiagos patenka ir su maistu, ir per užterštą orą, piktnaudžiaujant alkoholiu. Kepenų ligas gali sukelti ir įvairios infekcijos.

Taigi labiausiai kepenims kenkia netaisyklingas gyvenimo būdas. Taisykime jį. Kas dar gali pagelbėti? Kokios natūralios priemonės gali padėti nesusirgti kepenų ligomis arba palengvinti simptomus, jeigu liga jau tūno mūsų organizme?

Svarbiausios žolelės kepenims

Tikrasis margainis žinomas nuo Hipokrato laikų. Šis augalas stiprina kepenis ir rekomenduojamas žmonėms, kurie riebiai valgo, vartoja daug alkoholio, vaistų, rūkaliams. Taip pat esant lėtiniam kepenų uždegimui, sukeltam virusinių infekcijų.

Šiuolaikiniai tyrimai patvirtino margainių vaisių veikliųjų medžiagų gydomąjį poveikį kepenų ląstelėms. Dabar mokslas žino, kad augalo sudėtyje yra apie 200 biologiškai veikliųjų medžiagų, vertingų žmogaus sveikatai: B grupės ir F, K, A, D, E vitaminų, mikro- ir makroelementų (cinko, vario, mangano, boro, jodo, seleno, kalio, kalcio, geležies, magnio). Svarbi šio augalo savybė - kad jis skatina naujų ląstelių augimą ir taip padeda kepenims atsigauti.
Tikrasis margainis

Paprastoji kraujažolė plačiai paplitusi mūsų šalyje. Kraujažolė renkama vos pradėjus žydėti. Pjaunamos 15 cm stiebų viršūnės. Ji vertinga dėl eterinių aliejų, taninų, vitaminų C, K, kartumynų, flavonoidų (rutinas, luteolino ir t.t.), saponinų, makro- ir mikromineralų ir kt. Augale esančios medžiagos suteikia uždegimą slopinančias ir antimikrobines savybes, skatina žaizdų gijimą. Tai apetitą gerinantis, tulžies išsiskyrimą skatinantis augalas.

Nors savaime pipirmėtė mūsų šalyje neauga, tačiau tai dažnas sodų ir darželių augalas, nes lengvai prigyja ir nereikalauja ypatingos priežiūros. O kur dar gydomosios savybės! Pipirmėčių lapų sudėtyje yra eterinio aliejaus, organinių rūgščių, taninų, flavonoidų, karotino, betaino, mikroelementų (vario, mangano, stroncio ir t.t.), vitamino C ir kt. Visa tai lemia, kad pipirmėtės preparatai gerina apetitą, virškinimą, skatindami virškinimo liaukų sekreciją, veikia spazmolitiškai, slopina uždegimą, skausmą.
Dažnas Lietuvos augalas - kartusis kietis, arba pelynas. Kaip vaistinė medžiaga pelyno žolė (galima rinkti ir lapus) ruošiama augalo žydėjimo pradžioje - pjaunamos 25 cm ilgio pelyno stiebų viršūnės. Jo sudėtyje yra karčiųjų medžiagų, eterinio aliejaus, taninų, flavonoidų ir kt. Vartojamas apetitui ir virškinimui gerinti, pasižymi tulžies išsiskyrimą skatinančiu, uždegimą slopinančiu poveikiu. Užpylus reikia gerti pusvalandį prieš valgį. Tačiau preparatų be pertraukos nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 2 mėn.

Kepenims tinka gerai žinoma plačiai paplitusi ir įkyri piktžolė - paprastoji kiaulpienė. Sveika visos augalo dalys, tačiau pirmiausia pradėtos vartoti šaknys, kurios kasamos vėlai rudenį, vystant lapams, arba pavasarį. Lapai renkami birželį -rugpjūtį, žiedai prieš žydėjimą - balandį - gegužę.

Visas augalo dalis galima vartoti žalias arba džiovintas. Beje, džiovintas ir paskrudintas kiaulpienės šaknis galima naudoti kaip kavos pakaitalą. Iš kiaulpienių žiedų gaminamas kiaulpienių medus, o jaunais lapais gardinamos salotos.

Visose kiaulpienės dalyse yra karčių pieniškų sulčių. Kiaulpienės preparatai pagreitina tulžies išsiskyrimą, suaktyvina kepenų ir kasos fermentų veiklą, gerina apetitą. Taip pat apetitą ir virškinimą gerina, skrandžio ir tulžies veiklą stimuliuoja ir blakinių kalendros sėklos.

Paminėjome tik žinomiausius augalus, kurie turi gydomąjį poveikį kepenims. Primename, kad vartoti pavienius vaistinius augalus reikia atsargiai, pasitarus su gydytoju. O, renkantis specialistų sukurtus, subalansuotus mišinius, galima gerokai efektyviau padėti organizmui atkurti sutrikusią kepenų, tulžies pūslės ir latakų veiklą.
Kiaulpienė

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!