Pasak dermatovenerologų, visi turėtų išsiugdyti įprotį – įėjai į namus – nusiplauk rankas. Tai viena pirmųjų apsaugos nuo niežų priemonių. Niežinėms erkėms reikalinga žmogaus kūno skleidžiama šiluma, oda, ant daiktų jos ilgai neišbūna.
© Shutterstock nuotr.

Mačiau pranešimų, kad Jonavoje užregistruojama vis daugiau niežų atvejų. Kadangi gyvenu šiame krašte, norėčiau sužinoti, kas sukelia šią ligą ir kaip nuo jos būtų galima apsisaugoti?
Marcelė, 55 m.

Niežai – užkrečiama parazitinė odos liga, pasireiškianti itin stipriu niežėjimu. Simptomai: odos bėrimas, išbertos plaštakos, riešai, tarpupirščiai, apie bambą, lytinius organus, matomi erkių takai. Užsikrėtus niežais ligos požymiai atsiranda po vienos ar dviejų savaičių, kartais dar vėliau. Oda būna išberta poriniais mazgeliais ir pūslelėmis, o nukasius atsiranda kraujingų šašelių. Bėrimų gali būti daug arba mažai, o tiems, kurie dažnai maudosi, bėrimų beveik nematyti.


Užsikrėtusiuosius labiausiai vargina odos niežėjimas. Jis intensyviausiai pasireiškia vakare atsigulus į lovą ir sušilus. Niežėjimą erkės sukelia grauždamos urvelius odoje. Panašiais negalavimais gali skųstis artimieji, draugai ar kiti artimai kontaktavę žmonės.


Susirgus niežais būtina ieškoti infekcijos šaltinio. Patikrinti šeimos narius ir su jais bendraujančius asmenis. Visiems, turėjusiems kontaktą su apsikrėtusiuoju, skiriamas profilaktinis gydymas. Norint išvengti pakartotino užsikrėtimo, būtina dezinfekuoti drabužius, patalynę, avalynę, pirštines, asmeninius daiktus, žaislus, baldus, ypač minkštus. Drabužiai virinami arba liginami iš vidinės pusės karštu lygintuvu. Jei negalima nei virinti, nei lyginti lygintuvu, juos dvi savaites reikia laikyti šaltoje negyvenamoje patalpoje.

Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

- Priežastis vienintelė – kontaktas su ligos sukėlėju – niežine erke. Jos plika akimi nematomos, aptinkamos ant sergančių žmonių, daiktų ir visoje mūsų aplinkoje. Užsikrėtimas niežais nepriklauso nuo mūsų imuninės sistemos, nuo kitų ligų ar vaistų.

Tiesiog pasisekė arba ne. Užsikrėsti rizika padidėja tiems, kurie daug bendrauja su kitais žmonėmis, keliauja, vaikšto į susibūrimų vietas. Užsikrečiama dažniausiai per rankas. Pavyzdžiui, sveikinantis. Labai dažnai galima užsikrėsti per durų rankenas, parduotuvėje esančius krepšelius ar vežimėlius, mokyklose, darželiuose per žaislus, namų apyvokos daiktus. Niežinės erkės niežus sukelia tik žmonėms.


Visi turėtų išsiugdyti įprotį – įėjai į namus – nusiplauk rankas. Tai viena pirmųjų apsaugos priemonių. Niežinėms erkėms reikalinga žmogaus kūno skleidžiama šiluma, oda, ant daiktų jos ilgai neišbūna. Todėl nusiplovus rankas, vanduo ir muilas gali erkes užmušti. Atrodytų priemonė paprasta, bet veiksminga. Sirgti niežais tikrai nėra malonu.


Rekomenduočiau nesigydyti patiems. Ne kiekvienas odos niežėjimas yra niežai. Nei vaistininkė nei kaimynė negali diagnozuoti šios ligos. Matome daug pavyzdžių, kai žmonės gydosi patys. Vaistai nuo niežų nereceptiniai, todėl žmonės nusiperka ir tepasi ne pagal instrukciją. Tuomet atsiranda daug daugiau įvairiausių komplikacijų ir kitų problemų.


Gydymas yra paprastas – yra vaistai nuo niežų, jie skiriami gydytojo ir paaiškinama, kaip reikia juos vartoti. Jei viskas daroma teisingai, dezinfekuojami drabužiai, patalynė ir aplinka, komplikacijų nebūna.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (95)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (172)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (256)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (549)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...