Medicare (vyriausybinė medicininio draudimo programa, kuriai skiriama 15% federalinio biudžeto) sukūrė planą, kaip mažinti išlaidas sveikatos apsaugai. Tikslas – nukarpyti sausas šakas, kurios siurbia resursus, bet neatneša jokių vaisių. Taigi pirmoje vietoje figūruoja kaip tik išlaidos padėti tiems, kurie renkasi dietas.

Gydomasis lieknėjimas (ypač esant nutukimui) klastingas: pirmąsias savaites netenkama kilogramų, kai kuriais atvejais iki 10% bendros masės. Rezultatai, kaip pasirodo, atlygina už įdėtas pastangas ir pagimdo iliuziją, kad sulieknėti galima greitai ir lengvai. Tačiau visos linksmybės dar tik laukia ateityje.

Po to ilgą laiką bet kokios pastangos pasirodo bevaisės, o po dvejų metų nuo to, kai pacientas ėmė laikytis dietos, kas ketvirtam teigiamas efektas visiškai dingsta; neretai situacija netgi dar labiau pablogėja. Po trejų metų jau 83% pacientų sveria daugiau, nei iki gydymo dieta pradžios – mažiausiai penkiais kilogramais. Tik vienetams pavyksta išlaikyti pasiektus rezultatus arba bent jau grįžti prie ankstesnio svorio jo neviršijant.

Specialistai nesistebi. „Dietos bevaisės“, - sako Augusta Palmo, Turino Molinett ligoninės dietologijos ir klinikinės mitybos skyriaus direktorė. „Mažinti vartojamo maisto kiekį tam tikram periodui nepakanka. Būtina keisti gyvenimo įpročius, ne tik mitybą. Tai didžiulė problema: dieta neturi būti laikoma laikinu eksperimentu.“

Tai netgi pavojinga. Medicare tyrimai rodo, kad pasmerkti save dietoms tolygu važinėtis linksmaisiais kalneliais: ryškus svorio sumažėjimas keičiasi su svorio priaugimu, ir šie pokyčiai labai žalingi. Cikliniai svorio pokyčiai išties provokuoja širdies ir kraujagyslių susirgimus ir yra mirties nuo infarkto, insulto, diabeto priežastis.

Tačiau kodėl dietos lieknėjimui nesuteikia pozityvių rezultatų? Enriko Rolla, psichologas ir psichoterapeutas, sako: „Dietos veikia ne tik riebalų sankaupas. Pirmiausia jos veikia raumenų audinius, todėl sulėtėja metabolizmas. Taigi reikia viso labo nedidelio kiekio maisto, kad vėl iš naujo priaugtumėte svorio.“

Nevertėtų pamiršti ir gyvenimo būdo: „Maisto atsisakymas kelis mėnesius suteikia organizmui teisę savotiškai kompensacijai po bado. Labai dažnai žmonės pradeda valgyti kaip anksčiau, ypač jei jiems nepavyksta priprasti prie taisyklių, kurių pagrindas – subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas.“

Kitais žodžiais, nepakanka sumažinti vartojamo maisto kiekį. „Bėda ta, kad nereikalingas svoris 70% atvejų yra genetiškai sąlygotas. Esti žmonių, ir jų tampa vis daugiau, kurie linkę į lengvą riebalų sintezę“, - aiškina profesorė Palmo. „Šie pacientai turi radikaliai pakeisti savo įpročius ir daugiau judėti, užsiimti fiziniais pratimais, net jei ir sunku daryti juos nuolat.“

Medicare analizuoti tyrimai rodo būtent tai: svorį galima numesti ir netgi galima palaikyti gautą rezultatą, jei pacientas judės, prakaituos. Kasdien arba beveik kasdien. Pagal galimybes reiktų pradėti jaunystėje.

Turino sporto medicinos instituto direktoriaus pavaduotojas Pjero Astedžano 28 metus užsiima Turino paauglių sveikatos būklės stebėjimu, ir jis neturi abejonių: „Labiausiai tikėtina, kad tie, kurie turi antsvorio jau jaunystėje, bus apkūnūs ir vėliau. Vienintelis sprendimas bet kokiame amžiuje – sportuoti. Kito kelio nėra.“

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją