Šiandien grožis mums tampa imperatyvu, nors jos nežabotas vaikymasis kainuoja vis brangiau. Daugėja ir psichikos sutrikimų, tokių kaip pasišlykštėjimas savo išvaizda arba maniakiška aistra įdegiui. Kaip ten bebūtų, grožio kanonai taip pat nestovi vietoje.

Moteris, grožis, standartas, etalonas
© Corbis/Scanpix
Šiuolaikiniame pasaulyje dabar nebėra vieningo estetinio vyrų ir moterų idealo. Tačiau didžiausia naujiena yra vyrų – nuo politikų iki žvaigždžių – polinkiai. Jie jau nebijo prarasti vyriškumo – naudoja įvairiausius kremus ir vis labiau prižiūri savo kūną, kreipiasi į stilistus bei kirpėjus.

Kaip niekada anksčiau maloni išvaizda yra absoliutus imperatyvas vyrams ir moterims, nepaisant to, kad tai kainuoja vis daugiau pinigų, laiko ir pastangų. Praėjusiais metais Jungtinėse Valstijose kosmetinėms priemonėms, antioksidacinei terapijai ir plastinei chirurgijai išleista 45 milijardai dolerių, o štai Italijoje grožio bumas tik prasideda, atsižvelgiant į tai, jog šiais metais buvo atliktas rekordinis operacijų skaičius – 150 tūkstančių. Tuo tarpu pastebimi nauji psichologiniai sindromai, tokie kaip dismorfobija (pasišlykštėjimas savo išvaizda, nenoras žiūrėti į veidrodį. Leksikone atsiranda tokie žodžiai kaip “tanoreksija”, angliškasis neologizmas, reiškiantis maniakišką potraukį įdegiui (angliškai tan – įdegis).

Tačiau viskas keičiasi: grožio kanonai ir ne tik. Pamatuoti naują socialinę temperatūrą ėmėsi psichiatras ir seksologas Vilis Pazinis knygoje „Kas slypi už grožio. Kaip pagerinti mūsų išvaizdą, kad neišduotume patys savęs“, parašytoje kartu su estetikos chirurge Marija Tereza Baldini.

„Gyvename su ekstymumo ženklu (t.y. poreikiu savo intymiąją sferą viešai demonstruoti visuomenei), – tvirtina autorius. – Tai intymumo antipodas, kuris pasireiškia tuo, kad mes be perstojo išreiškiame savo jausmus ir seksualumą. Kažkuria prasme tai galima sulyginti su apatinių drabužių nešiojimu ant viršutinių. Tai priverstinio ekshibicionizmo forma“.

Analizuodamas klinikinius atvejus ir duodamas receptų bei praktinių patarimų, gydytojas Pazinis pasakoja, kam tarnauja grožis: suvilioti kitą žmogų, savigarbai stiprinti ir savo asmenybei iškelti. „Šiandien tikra laisvė glūdi grožio modelių augime: kiekvienam – savas veidas, – komentuoja psichiatras. – Daugiau nebėra vieningo estetinio idealo, yra tik įvairi produktų pasiūla su lozungu „panaudok ir išmesk!“, o tai yra vartotojiškų prekių rinkos dalis“.

Taip atsiranda botox party, tapę madingi JAV ir net Europoje, kurių metu 35-50 metų amžiaus pakviestiesiems daromos toksino injekcijos. „Gold Face Lifting“ (poodinė kaukė iš plonyčių aukso siūlų veidui atjauninti) atgaivina mitą apie Kleopatrą: šiuo metodu Paryžiuje pasinaudojo Catherine Deneuve ir Sheron Stoun. O operaciniuose boksuose taip pat atliekamos operacijos „Laser Vaginal Rejuvenation“ (vaginos atnaujinimas).

Yra ir tokių kaip Cher, kurios pašalina keletą šonkaulių, kad sumažintų liemens apimtį, ir tokių, kurios daro botulino injekcijas. O vyrai? Jiems rūpi plaukai, oda ir nosis, jie didelę reikšmę teikia savo garderobui, papuošalams, jie trokšta sumažinti savo svorį. Net rimčiausi vyrai neatsisako nuo mažų brangiai kainuojančių malonumų – nuo kremų ir kvepalų iki prabangių apatinių drabužių. Net Tony Blairą laikraštis „The Times“ apkaltino nereikalingu narcizizmu ir pažymėjo, kad britų premjeras per šešerius metus kosmetiniams preparatams išleido 2700 eurų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (49)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (46)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (100)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (100)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1140)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...