Daugumos šiuolaikinių moterų, būsimųjų mamų, įsivaizdavimas, kas tai yra maitinimas krūtimi, nulemtas galai žino iš kur prisigaudytų prietarų. Kad ir kaip būtų keista, jie tokie populiarūs, kad tapę beveik neginčijamomis tiesomis, o kai kuriuose žurnaluose nagrinėjami tarsi didžiausios svarbos problemos.
Moteris maitina kūdikį, žindymas
© Corbis/Scanpix
Pirmasis prietaras: maitinimas krūtimi - tai kažkas neįtikėtinai sunkaus, praktiškai niekas nesugeba kūdikio taip maitinti ilgai. O toms, kurios pasiryžta visą laiką išmaitinti mažylį natūraliai, kyla gausybė nepatogumų ir problemų.

Kai kurios ilgai krūtimi mažylius maitinusios moterys tą periodą atsimena kaip Dievo rykštę. Vienos ir po maitinimo turėdavo nutraukti pieną, o kai pabandė kūdikį atjunkti, susirgo mastitu. Tad ir pasakoja visoms, kam netingi, kad krūtimi maitinti nesveika. O juk klaidą darė pačios - nemokėjo to daryti teisingai.

Patarimas: nei mamai, nei vaikui nėra nieko lengviau, maloniau, patogiau ir, beje, pigiau kaip maitinimas krūtimi. Tačiau to reikia mokytis. Mamos pienas vaikui suteikia visas jo vystymuisi ir augimui reikalingas medžiagas. Mamos pienas saugo nuo ligų ir infekcijų.

Antrasis prietaras: žindymas sugadina krūtų formą.

Tiesa, žindymas krūtų formos nepagerina, bet juk jos ir taip pakinta per nėštumą. Būtent tada jos pasunkėja, padidėja, pakinta išvaizda.

Kas vyksta maitinant krūtimi? Maždaug mėnesiui praėjus po gimdymo esant stabiliai laktacijai krūtys tampa minkštos. Po 1,5-3 metų įvyksta pieno liaukų involiucija, laktacija pamažu baigiasi. Pieno liaukos „užsnūsta“ iki kito nėštumo. Natūraliomis sąlygomis tai sutampa su sumažėjusiu vaiko poreikiu mamos pienui ir laiku, kai jis gali būti atjunkomas. Krūtinė lieka nestangri.

Tačiau jei moteris nemaitina vaiko ir pieno liaukų involiucija įvyksta pirmąjį mėnesį po gimimo, krūtinė vis vien nebebūna kaip jaunos panelės ir buvusios formos neatgauna.

Patarimas: tinkama krūtų priežiūra, prilaikanti liemenėlė žindymo metu sumažina jų „nukarimą“ po žindymo. Krūtinės formą padeda palaikyti tinkami fiziniai pratimai.

Trečiasis prietaras: krūtis maitinimui reikia ruošti - galima į liemenėlę įsiūti kietesnių skiautelių, artėjant gimdymo laikui jas masažuoti.

Jokių parengiamųjų darbų nereikia - gamtos taip sutvarkyta, kad vos kūdikiui gimus moters organizmas pasirengęs jį maitinti. Nuo visokiausių skudurėlių ir marliukų oda sudirgsta, bet kokios manipuliacijos su speneliais gali sukelti visai nepageidautinų padarinių.

Stimuliuojant spenelius išskiriamas oksitocinas, nuo jo gali susitraukti gimdos raumenys, blogiausiu atveju - net prasidėti priešlaikinis gimdymas.

Patarimas: vienintelis krūtų pasiruošimas - tai asmens higiena ir informacijos rinkimas. Informacijos dabar tikrai apstu - daug kur galite paskaityti apie žindymo techniką ir naujagimio žindymo taisykles, lankyti motinų mokyklėles, gimdymo skyriuje išmokti, kaip taisyklingai mažylį pridėti prie krūties (pamokys slaugytoja ar akušerė).

Ketvirtasis prietaras: visiškai neįmanoma maitinti krūtimi, jei speneliai plokšti arba, dar blogiau, įtraukti.

Jei kūdikis žindomas teisingos padėties, tai ir spenelis būna minkštojo gomurio lygiu, taigi kūdikis žinda ne spenelį, o ratilą aplink jį - aureolę, masažuodamas ją liežuvėliu.

Krūtys su plokščiais ar įtrauktais speneliais sunkiau kūdikio išlaikomos burnytėje, spenelius ne taip lengva sugriebti, todėl mamai reikia daug kantrybės, atkaklumo ir kompetentingo palaikymo pirmosiomis dienomis po gimdymo. Tada bet kuris kūdikis puikiausiai žįs krūtį, net nepatogiausią.

Žindamas spenelis pasikeičia - per tris keturias savaites išsitempia ir įgauna kūdikiui patogią formą.

Patarimas: yra ir įvairiausių priemonių - vadinamųjų spenelių formos suteikiklių. Jie užmaunami iš karto po maitinimo, kai spenelis vaiko pastangomis kiek ištempiamas, ir nešiojami iki kito maitinimo. Tokie įtaisai palaiko spenelį ištemptą.

Galima įsigyti ir spenelių koreguoklį, kuris švelniai siurbdamas įtraukia spenelį į mažą plastikinį antpirščio formos gaubtuvėlį. Panaudojus koreguoklį keletą savaičių spenelis ilgam liks iškilęs. Beje, ir be jų galima apsieiti.

Mamai, kurios speneliai plokšti, labai svarbu, kad jos mažylis nuo gimimo nežįstų nieko kita išskyrus krūtį. Juk pačiulpęs buteliuką ar žinduką jis greit supras, kad tai patogiau bei lengviau, ir krūties nebeims.

Penktasis prietaras: jei vaikas prie krūties laikomas ilgiau nei penkias minutes, speneliai suskeldės.

Vaiką prie krūties reikia laikyti tiek, kiek jam būtina. Maitinimas baigiamas, kai vaikas pats paleidžia krūtį.

Yra tik dvi priežastys, dėl kurių speneliais suskirsta.

1. Mama krūtį plauna prieš kiekvieną maitinimą, ir dar su muilu, negana to, patepa briliantine žaluma po maitinimo. Nuolatinis plovimas odą sausina ir nuo aureolės nuplauna apsauginį sluoksnį, gaminamą aplink spenelį išsidėsčiusių liaukų. Tas apsauginis sluoksnis saugo švelnią spenelio odą nuo išsausėjimo, turi baktericidinių savybių ir neleidžia daugintis mikroorganizmams.

2. Vaikas neteisingai pridedamas prie krūties, žinda neteisingos padėties arba spenelį tampo, trina žandikauliais, prikanda, o mama kenčia, nes mano, kad toks elgesys normalus. O vaiką būtina mokyti žįsti. Jei tokie dalykai vyksta, nieko nuostabaus, kad speneliai sutrūkinėja, ir tam pakanka net ne penkių minučių.

Patarimas: kad kūdikio burnelė plačiai prasivertų, su speneliu lengvai pakutenkite jo lūpas. Kai tik burnelė atsivers, iš karto duokite jam apžioti krūtį - taip, kad krūtis priglustų prie kūdikio lūpų ovalo, laisvos vietos neturi likti. Spenelis turi būti toli burnoje, o aureolė beveik apžiota.

Tinkama kūdikio ir jo burnelės padėtis padeda per aureolę suspausti pieno kanalus ir išgauti daugiau pieno. Geras apžiojimas saugo mamos spenelius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (25)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (19)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (70)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (119)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (235)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (89)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...