Žymios Lietuvos moterys pasirašė kvietimą veikti, kad osteoporozė būtų pripažinta visuomenės sveikatos prioritetine problema. Šį dokumentą moterys pasirašė ketvirtadienį Vilniuje vykusios diskusijos "Lietuvos moterų forumas prieš osteoporozę. Kvietimas veikti" metu.
Kojos
Tarp pasirašiusiųjų - prezidento žmona Alma Adamkienė, parlamentarės Kazimiera Prunskienė ir Dalia Kutraitė-Giedraitienė, dainininkė Veronika Povilionienė, verslininkė Nijolė Veličkienė, dailininkė Auksė Žukienė. Diskusiją surengė Lietuvos osteoporozės fondas bei jo globėja A.Adamkienė.

Kaip pranešė renginio organizatoriai, forume dalyvavo apie 50 moterų iš visos Lietuvos bei kelios Latvijos atstovės.

Sveikindama forumo dalyvius, A.Adamkienė pažymėjo, kaip svarbu yra kovoti su tyliąja epidemija - osteoporoze. "Sena tiesa, kad kai skauda vienam žmogui, sąžiningas šalia esantis žmogus jaučia ir savo skausmo dalį", - sakė A.Adamkienė.

Diskusijų metu pažymėta, jog šiandien visuomenė dar nepakankamai žino apie osteoporozės socialines bei ekonomines pasekmes. Tad veikti būtina keliomis kryptimis - reikia telkti pastangas ir dirbti informuojant visuomenę apie ligos padarinius ir siekti diagnostikos bei gydymo prieinamumo didesniam rizikos grupės žmonių skaičiui.

Forumo dalyvės pasirašė kvietimą veikti, kuriame ne tik konstatuojama osteoporozės problema, bet ir kreipiamasi į įstatymų leidėjus bei vykdomąją valdžią raginant pripažinti osteoporozę prioritetine sveikatos problema, praplėsti osteoporozės su lūžiu gydymo galimybes bei pagerinti gydymo dar iki pirmojo lūžio prieinamumą. Taip pat raginama gerinti didžiausios socialinės rizikos grupės - senyvo amžiaus žmonių - finansines galimybes osteoporozės diagnostikai bei gydymui.

"Osteoporozė tyli, bet klastinga liga. Ji žaloja ne tik organizmą, bet sugniuždo moterį psichologiškai, išstumia ją iš visuomenės", - rašoma forumo organizatorių pranešime spaudai. Pasak medikų, ankstyva diagnostika ir savalaikis gydymas galėtų padėti daugeliui moterų išvengti pirmojo kaulų lūžio.

Osteoporozė - tai kaulų retėjimo liga, kuri medikų dar vadinama "tyliąja 20 amžiaus epidemija". 80 proc. šia liga sergančiųjų sudaro moterys ir dažniausiai ji pasireiškia moterims po menopauzės.

Medikai pažymi, kad dėl osteoporozės po truputį mažėja kaulų masė, jie tampa trapūs ir lengvai lūžta. Jie atkreipia dėmesį, jog kaulų retėjimas sukelia skausmus, ypač nugaros, sutrikdo judrumą, pakeičia žmogaus kūno laikyseną, blogina gyvenimo kokybę.

Specialistų teigimu, ši liga gali būti diagnozuota pakankamai anksti. Be to, išrasti efektyvūs ir gerai toleruojami vaistai, galintys ne tik padidinti prarastą kaulų tankį, bet ir sumažinti gresiančią kaulų lūžių riziką.

Pasaulinės statistikos duomenys rodo, kad kas 30 sekundžių pasaulyje įvyksta osteoporozinis lūžis. Nustatyta, jog jau per pirmuosius metus po stuburo lūžio apie 20 proc. moterų patirs kitą lūžį ir tai medikų vadinama "lūžių kaskada".

Dabar osteoporoze serga 8-12 proc. Europos gyventojų. Manoma, kad Lietuvoje nuo šios ligos kenčia 250 tūkst. žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (28)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (19)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (71)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (120)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (236)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (91)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...