Kaip neperžengti tos plonytės ribos, skiriančios lieknėjimą vardan sveikatos nuo lieknėjimo norint būti lieknesne už draugę arba sverti mažiau nei prieš 5 ar 10 metų? Ar mažinant svorį gali pagelbėti žolelės? Į šiuos klausimus atsako dietologė Edita Gavelienė ir žolininkė Aušra Žvirblienė. Savo lieknėjimo patirtimi dalijasi dainininkė Birutė Petrikytė.

Kaip teigia mitybos specialistai, pastaruoju metu sparčiai gausėja antsvorio turinčių žmonių, duris atveria vis daugiau nutukimą gydančių medicinos centrų, dietologijos klinikų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad antsvorio turintys žmonės 60 procentų dažniau serga įvairiomis lėtinėmis ligomis. Per didelis svoris lemia širdies ir kraujagyslių ligas, jis turi įtakos hipertenzijai, aterosklerozei, diabetui, kenkia sąnariams, stuburui, silpnina imunitetą.

Tunkame dėl įvairių priežasčių

Taip tvirtina dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė, medicinos mokslų daktarė Edita Gavelienė.

„Kūno masę iš dalies lemia genetika. Tačiau labiausiai nutukimas siejamas su per pastarąjį šimtmetį iš esmės pasikeitusia gyvensena. Mokslo išradimai palengvino mūsų gyvenimą, esame žymiai pasyvesni nei prieš kelias dešimtis ar daugiau metų. Valgome per daug, pernelyg perdirbtus, kaloringus maisto produktus, neberuošiame patiekalų tradiciniais būdais, perkame vis daugiau pusgaminių, greitai paruošiamo maisto. Jei nespėjame pavalgyti, dėl to neapgailestaujame – alkį numalšiname pirmais po ranka pasitaikiusiais užkandžiais. Trumpiau tariant, mūsų mityba darosi vis chaotiškesnė, vis labiau nevisavertė, su maistu gauname daugiau energijos, nei jos išnaudojame. Žinoma, reikia nepamiršti ir to, kad antsvorio priežastimi gali būti ir vaistai (kai kurie antidepresantai, hormonai, preparatai hipertenzijai gydyti), įvairios endokrininės sistemos ligos“, - pasakoja E. Gavelienė.

Dietologės manymu, riba kai lieknėti išties būtina ir kai moterys svorį mesti ryžtasi pagautos vadinamojo „bandos“ jausmo – juk lieknėja visos: draugės, televizijos žvaigždės, kodėl aš turiu būti kitokia, juk aš – TOKIA STORA – gana plonytė, bet ji užčiuopiama.

Geriausias indikatorius šioje situacijoje – kūno masės indeksas (KMI) arba, kitaip tariant, ūgio ir svorio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti, ar žmogaus svoris normalus, ar turi antsvorio, ar yra nutukęs Šis indeksas apskaičiuojamas pagal formulę:
KMI = kūno masė (kg) padalinta iš ūgio (m2).

Normalia kūno mase reikėtų laikyti rodiklį, kai KMI yra nuo 18,5 iki 24,9. Jei KMI mažesnis nei 18,5, svoris yra per mažas, jei didesnis nei 24,9 – žmogus turi antsvorio. „Daugybė merginų ir moterų, būdamos absoliučiai normalaus svorio, įsivaizduoja esančios storos. Joms tikrai nereikia laikytis jokių dietų. Norint, kad kūno linijos būtų grakštesnės, pakanka tik sveikai maitintis ir sportuoti“, - tvirtina E. Gavelienė.

Ką gali žolelės ir ne tik?

Anot žolininkės Aušros Žvirblienės, metant svorį svarbu atminti kelis svarbius dalykus.

„Pasikonsultavus su gydytoju dietologu, būtina ne tik iš esmės pakoreguoti valgiaraštį, bet ir pakeisti kai kuriuos mitybos įpročius. Pavyzdžiui, valgyti reguliariai, kasdien maždaug tuo pačiu metu, taip pat sulėtinti valgymo tempą. Tokiu atveju pasisotinama žymiai mažesniu maisto kiekiu. Kai kurie žmonės valgo, užkandžiauja iš nuobodulio, neturėdami ką veikti. Nukreipus dėmesį į kitas veiklas, suvalgoma taip pat pastebimai mažiau. Labai dažnai troškulys painiojamas su alkiu. Norint sulieknėti, patartina gerti daugiau paprasto, kokybiško, gryno vandens, jokiu būdu ne kavos ar vaisvandenių“, - tvirtina A. Žvirblienė.

Žolininkės teigimu, lieknėti padeda ir kai kurios žolelės, kiti gamtos produktai.

„Tikrasis margainis gerina kepenų darbą, tulžies išsiskyrimą, padeda virškinti. Šioje žolėje yra cinko, vario, seleno, daugybė kitų organizmui itin svarbių elementų. Linų sėmenys, kuriose itin gausu omega-3 riebalų rūgščių, valo inkstus. Iš jų paruoštas nuoviras (1 arbatinis šaukštelis užpilamas stikline vandens ir pavirinamas) apsaugo nuo tokių pašalinių dietų reiškinių, kaip plaukų slinkimas ar nagų lūžinėjimas. Išties veiksmingas yra ir iš tarkuoto imbiero, 2 nedidelių agurkų, citrinos ir mėtos šakelių paruoštas gėrimas. Imbieras normalizuoja sutrikusį skrandžio ir žarnyno darbą, agurkai iš organizmo šalina skysčių perteklių, citrinos gerina virškinimą, mėtos – kepenų veiklą. Rezultatas – greitesnė medžiagų apykaita. Pastarąją reguliuoja ir salieras, jonažolių antpilas. Apetitą slopina trispalvių našlaičių ar balinio ajero arbata, taip pat mišinys iš šilinio viržio bei šalavijų“, - patarimų negaili A.Žvirblienė.

Žolininkė atkreipia dėmesį, kad tie, kurie tingi iš įvairių žolelių ar kitokių gamtos produktų patys pasigaminti nuovirų, antpilų, mišinių, turi išeitį – gali rinktis iš vaistažolių ekstraktų pagamintus maisto papildus, kurių sudėtyje yra lieknėjimui, medžiagų apykaitai sureguliuoti reikalingų medžiagų. Taip pat būtina atminti, jog metant svorį organizme neretai pradeda trūkti kai kurių vitaminų, mineralų. Kokių trūksta labiausiai, pasakyti sunku, nes kiekvieno žmogaus organizmas – individualus. Minėtą trūkumą labai svarbu kompensuoti protingai pasirinktais preparatais.

„Jokiu būdu nesakau, kad vitaminus, maisto papildus reikia valgyti saujomis, tačiau pasitarus su gydytoju specialistu tikrai derėtų pagalvoti, o kaip organizmą galima apsaugoti nuo vienokių ar kitokių medžiagų stygiaus“, - teigia A. Žvirblienė.

Lieknėjimui skirti maisto papildai – mitas ar realybė?

Pastarieji, anot mitybos specialistų, pagal savo sudėtį ir poveikį skirstomi į kelias grupes. Daugeliu atveju jie padeda pasiekti ne tik geresnių rezultatų metant svorį, bet ir apsaugo organizmą nuo vienokių ar kitokių medžiagų trūkumo.

• Preparatai, „surišantys“ riebalus. Pagrindinė sudedamoji jų dalis – nevirškinami polimerai. Patekę į virškinimo traktą jie išbrinksta ir sugeria didelę dalį riebalų. Rezultatas – įsisavinama mažiau kalorijų iš maisto. Šie papildai tinkamiausi tiems, kurie svorį pageidauja mesti palengva, subalansavę savo mitybą, nesilaiko jokių drastiškų dietų.

• Preparatai, sumažinantys riebalinio audinio masę ir padidinantys raumenų masę. Tai konjuguota linolio rūgštis (gerai žinoma kaip CLA), chromas, karnitinas. Šie papildai rekomenduojami itin daug sportuojant.

• Specialūs vaistažolių preparatai – tai dažniausiai kelių augalinių ekstraktų deriniai, gerinantys virškinimą, skatinantys medžiagų apykaitą. Juos atsargiau reikėtų rinktis alergiškiems asmenims.

• Obuolių sidras. Jis apetitą slopina dalyvaudamas gliukozės apykaitoje. Tačiau verta atminti vieną svarbų dalyką – šis preparatas ne itin tinka tiems, kurie skundžiasi padidėjusiu rūgštingumu ar rėmeniu, mat obuolių sidre esanti acetinė rūgštis skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą.

Žinoma, visada atsiras tvirtinančių, kad lieknėti galima ir be maisto papildų. Mitybos specialistai šiuo atveju vieningi – jei preparatas pasirinktas apgalvotai, tikslingai, jei jo sudedamosios dalys – natūralios, kitaip tariant, įvairių vaistažolių ekstraktai, toks preparatas tik padeda.

B.Petrikytė: „Pakeisti mitybos įpročius nebuvo lengva“

Žinoma dainininkė, šlagerių karalienė B.Petrikytė pastaruoju metu itin išgražėjusi. Paklausta, kokios dietos laikėsi, kad numetė net 12 kilogramų, moteris šypteli.

„Šįkart – jokios, tiesiog pakeičiau mitybos įpročius. Nuo šiol valgau 5 kartus per dieną, kruopščiai renkuosi maisto produktus. Įsitikinau, kad badauti jokiu būdu negalima, nes organizmas tuomet „įjungia“ kaupimo režimą ir net maži maisto kiekiai virsta nereikalingais kilogramais“, - pasakoja dainininkė.

Anot B.Petrikytės, mitybą pakoregavo ir jos dukra Andželika. Rezultatas – minus 20 kilogramų.

„Maitinimosi įpročius pakeisti nebuvo lengva, tam reikėjo ir laiko, ir valios pastangų. Tačiau tai tikrai nėra neįmanoma ir kur kas efektyviau, nei laikytis dietų. Jų su Andželika esame išbandžiusios pačių įvairiausių, netgi drastiškų, kai visą savaitę gerdavome vien arbatas ar vandenį ir dar dirbtinai šalindavome skysčius iš organizmo“, - prisiminimais dalijasi atlikėja. B.Petrikytės teigimu, rūpinantis savo kūno linijomis, lieknėjant, labai svarbu nenualinti savęs.

„Organizmas tuomet ypač stokoja vitaminų, mineralų, tad būtina papildyti jų atsargas – vartoti maisto papildų. Beje, pastaruosius vartoti, mano manymu, naudinga ne tik metant svorį, bet ir profilaktiškai. Atsižvelgdama į organizmo poreikius, dažnai geriu vitaminų, maisto papildų. Preparatą renkuosi ne aklai, o pasitarusi su savo šeimos gydytoja arba vaistininke. Nepakeičiami maisto papildai man yra kalcis, magnis, cinkas – jie reikalingi raumenims, energijai palaikyti“, - teigia žavi moteris.

Kaip sustiprinti motyvaciją?

Jos lieknėjant tikrai kartais ima ir pritrūksta.

Kuo rečiau lipti ant svarstyklių ir save apžiūrinėti veidrodyje. Rezultatai nebus greitesni, jei kasdien įtemptai galvosite, kaip kuo greičiau sulieknėti. Taip elgdamiesi ilgainiui galite netgi pradėti jausti nepasitenkinimą savimi. Pradėkite šypsotis sau ir pasauliui, tuomet kūno formos keisis daug greičiau.

Negalima savęs lyginti su kitais metančiais svorį. Kiekvienas organizmas yra individualus. Jei kaimynė per mėnesį numetė 2-3 kilogramus ar daugiau, tai nereiškia, kad ir jums reikia padaryti būtinai tiek pat.

Į gydytoją dietologą derėtų žiūrėti ne kaip į prievaizdą, kuris išbars, jei ką nors atliksite neteisingai (taip manančių vis dar atsiranda!). Priešingai, specialistas patars, parodys, padės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)