Apie teisingą svorio metimą ir ką reikia žinoti lieknėjant kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų ir diagnostikos skyriaus gydytoja dietologe Laura Romeraite.

- Taigi kokias klaidas daro siekiantys įgyti grakščias kūno linijas?

- Daugelį girdžiu skundžiantis, kad nesiseka sumažinti svorio, nors valgo labai mažai ir „viską žino“ apie dietas. Deja, jei tai būtų taip paprasta... Neišmanant žmogaus fiziologijos, biocheminių procesų, vykstančių oganizme, galų gale, netgi psichologijos pagrindų, svorio mažinimas, o vėliau ir jo palaikymas, tampa neįveikiama užduotimi, o bandymai ne retai turi ir neigiamą poveikį sveikatai.

Pagrindinė klaida yra pulti laikytis kažkurios iš daugybės populiarių dietų. Nei viena dieta nepadės sureguliuoti Jūsų svorio visam gyvenimui. Reikėtų nepamiršti, kad kalorijų kiekis turi būti apskaičiuojamas kiekvienam individualiai.

Laikantis dietų, kalorijų kiekis dažniausiai būna per mažas, dėl to lėtėja medžiagų apykaita, o nustojus laikytis dietos svoris sugrįžta ir dažnai su kaupu. Be to, daugelio dietų metu maistas būna nesubalansuotas, dažnai tenka atsisakyti daugelio produktų, todėl organizmas negauna visų reikalingų medžiagų, o kai kurių gauna netgi per daug, kaip pavyzdžiui, laikantis baltymais praturtintų dietų.

Ką jau kalbėti apie patiriamą stresą, nuotaikos nebuvimą, energijos stoką, o vėliau apie slenkančius plaukus, lūžinėjančius nagus bei suvytusią odą – vaizdas veidrodyje, kaip buvo tikėtasi, visai nedžiugina. Laikantis griežtų dietų, svoris krenta gan greitai, bet neapsirikite – tirpsta ne riebaliukai, netenkate Jums taip reikalingos liesosios masės.

Prisiminkite – greičiau nei 3 – 4 kg riebalinio audinio per mėnesį neįmanoma netekti. Su liesąja kūno mase mažėja ir skysčių kiekis organizme, o tai ir vėl gi lėtina medžiagų apykaitą. Moterys turėtų nepamiršti, kad dėl per didelio riebalų kiekio netekimo gali sutrikti ir menstruacijų ciklas, kas gali įtakoti nevaisingumą.

- Ar tai reiškia, kad metant svorį būtina nuolat svertis?

- Dar viena didelė klaida yra kas dieną svertis ir kartais net po kelis kartus. Kiekvieną kartą sveriantis patiriamas stresas. Nors to streso Jūs galbūt nepastebite, jis veikia hormoninę sistemą ir taip vėlgi lėtina medžiagų apykaitą, be to, neretai mažėja ir motyvacija.

Dažnas nesusimąsto, kad svoris dienos bėgyje gali svyruoti net iki 2 kilogramų, moterims ciklo metu svoris taip pat kinta. Be to, svarbu svertis tuo pačiu metu. Objektyvesnius apčiuopiamus pokyčius pajusite sverdamiesi maždaug kas savaitę, geriausia ryte nevalgius ir negėrus.

Jei keisdami mitybą pradėjote sportuoti, nenustebkite, jei svarstyklių rodyklė kiek pakils. Tai įvyksta todėl, kad pradėjus sportuoti, liesosios masės staiga padaugėja, o pastaroji, kaip žinia yra kelis kartus sunkesnė už riebalinį audinį, todėl riebaliukų mažėjimas ne taip greitai pastebimas.

Tokiu atveju moterys išsigąsta, kad svoris dar padidėjo, tad meta ir laikytis dietos ir sportuoti. Kad taip neįvyktų, pradėję sportuoti, išsimatuokite su metru kūno apimtis, ir vėliau kas 2 – 4 savaites tai kartokite – tai bus objektyviausi ir labiausiai motyvuojantys skaičiai. Jei yra galimybė, neblogai būtų 1-2 kartus per mėnesį pasekti ir kūno masės analizatoriaus matmenis.

- Kokia yra skysčių svarba lieknėjant?

- Vienas iš svarbiausių veiksnių saugant sveikatą bei mažinant kūno masę yra geriamas vanduo, kurio per dieną, priklausomai nuo žmogaus svorio ir kitų veiksnių, reikia išgerti 1,5 – 2,5 litro. Daugelis mano geriantys pakankamai skysčių, nes į suvartojamų kiekį įtraukia ir kavą bei arbatą ar net kofeino turinčius saldintus gaiviuosius gėrimus. Bet nepagalvoja, kad jie veikia atvirkščiai – šalina skysčius iš organizmo, todėl jais piktnaudžiaujant, vandens reikia gerti papildomai.

- Kiek valgyti lieknėjant?

- Gydytojos dietologės Lauros Romeraitės teigimu, dar viena didžiulė klaida yra ta, kad lieknėjantys visą dieną stengiasi valgyti kuo mažiau, arba iš viso nevalgo, nes „laikosi dietos“, o vakare, nugalėti alkio, persivalgo. Taip susidaro užburtas ratas: nevalgant, ar praleidžiant valgymus, organizmas ima dirbti bado režimu – lėtėja medžiagų apykaita, o vakare gautą energiją verčia riebalais ir kaupia sekančiam „badui“.

Apsisprendus lieknėti, labai svarbu yra apsilankyti pas patyrusį gydytoją dietologą, kuris, įvertinęs Jūsų kūno masės sudėtį (nustatoma su kūno masės analizatoriumi konsultacijos metu) ir atlikęs reikalingus sveikatos tyrimus ir pateiks mitybos rekomendacijas.

Mitybos korekcijai profesionalūs gydytojai dietologai dažniausiai taiko kognityvinę elgesio terapiją, sudarinėja individualius mitybos planus, kurių nesunku ir paprasta laikytis, nejaučiamas alkis, o svarbiausia – į mitybos planą yra įtraukiami Jūsų mėgstami ir įvairūs produktai.

- Kokia Jūsų nuomonė apie baltymines dietas?

- Kaip bebūtų gaila, tačiau net ir sveikatinančiose įstaigose, kaip pavyzdžiui, sporto klubai, dažniausiai rekomenduojama laikytis baltymais praturtintos dietos, o angliavandenių vengti.

Betgi pamirštama, kad sudėtiniai, „gerieji“, kaip mėgstu juos vadinti, angliavandeniai, tokie kaip įvairios kruopos, virtos bulvės, kitos daržovės, kokybiški kietųjų kviečių makaronai ar pilno grūdo ruginė duona, padeda lieknėti, nes iš lėto skildami, palaiko tolygų gliukozės kiekį kraujyje, dėl ko spartėja medžiagų apykaita, atsiranda energijos ir nuotaikos sportuoti, pradingsta nesuvaldomas noras valgyti saldumynus.

Be to jaučiamės sotesni, todėl nekyla noras persivalgyti vakare. Reikalinga žinoti, kad laikantis populiarių baltyminių dietų bei vartojant baltyminius papildus, galimos labai liūdnos pasekmės, nes baltymų perteklius gali negrįžtamai pažeisti inkstus.

- Koks turėtų būti „sveikas“ baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis?

- Svarbiausia, prisiminkite, kad tik reguliari fizinė veikla ir subalansuota mityba, kurią sudaro 52-58 angliavandenių, 12-18 baltymų bei 30 riebalų yra geros išvaizdos bei sveikatos garantas.

- Ką turi žinoti kiekvienas žmogus, prieš pradėdamas lieknėti?

- Prieš pradedant lieknėti ir lieknėjant labai svarbu pasirinkti metodus, kurie ne tik padėtų ištirpdyti nepageidaujamus kilogramus, bet ir nepakenktų sveikatai. Tai turi būti pagrindinis tikslas. Labai dažnai daug dalykų padarome ne sąmoningai sau norėdami pakenkti, o dėl nežinojimo. Kartais gal nežinome, kad sergame kokia klastinga liga, nes ne visi gerai pažįstame savo organizmą, taip pat neturime visų reikalingų maisto parinkimo ir derinimo žinių bei įgūdžių.

Prieš pradėdami lieknėti, turime bent minimaliai išsitirti sveikatą. Todėl, apsisprendus lieknėti, patartina rinktis dideles klinikas, turinčias komandą specialistų, kurie žinodami ir įvertindami mūsų sveikatos būklę, sudarys saugią lieknėjimo programą.

Turintys didelį antsvorį ar sveikatos problemų turėtų konsultuotis ne tik su dietologu, bet ir su kitais gydytojais. Gydytojos dietologės Lauros Romeraitės teigimu, būna atvejų, kai žmogui svoris auga, nes jis serga kokia klastinga liga, bet to nežino. Būna atvejų, kai žmogus turi kardiologinių arba endokrinologinių problemų, todėl jis negali sportuoti taip, kaip jam pačiam to norėtųsi – tokiam pacientui būtina sudaryti specialią mankštų programą salėje ir vandenyje ir šios mankštos yra atliekamos gydymo įstaigoje su specialisto priežiūra.

Kartais pacientui nepakanka valios valgyti mažesnėmis porcijomis. Tuomet gali prireikti ir psichologo patarimų. Be to, lieknėjimas neapsiriboja vien mityba ir sportu. Taip pat yra reikalinga atlikti specialias kūno priežiūros procedūras (šalčio lipolizę, vakuuminį masažą, presoterapiją, kūno įvyniojimus ir pan.), kurios padės sumodeliuoti dailią figūrą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)