Kuo jūs kvepiate?

 (2)
Mūsų kvapas - organizmo cheminių reakcijų, lydinčių bet kurią žmogaus veiklą rezultatas. Prakaitas išsiskiria iš baimės, sportuojant, persivalgius, erotiškai susijaudinus, be to, streso būsenoje mes visuomet prakaituojame (ir kvepiame!) intensyviau. Neveltui šunys- gyvūnai su labai gerai išvystyta uosle- puikiai jaučia “baimės kvapą” ir dažnai puola būtent tuos, kas jų bijo.
Neapykanta ir džiaugsmas, pavydas ir meilė kvepia skirtingai, mūsų pasąmonė tai supranta, bet identifikuoti ir aprašyti šių kvapų mes negalime. Mes turime uoslę, tačiau laikyti ją mūsų stipriąja puse būtų per daug - unikumai, skiriantys tūkstančius kvapų, sutinkami tik romanuose. Šiandien eilinis žmogus gali atpažinti ne daugiau, kaip tūkstantį kvapų, tačiau vaikų uoslė aštresnė, nei suaugusiųjų.
Česnakai

Savo kvapą turi daugelis ligų, ir praeityje nosį gydytojai naudojo kaip vieną diagnostikos instrumentų. Buvo manoma, pavyzdžiui (apie tai rašė dar Hipokratas), kad lengvas šviežios duonos aromatas lydi šiltinę, kad tuberkuliozė kvepia nešviežiu alumi, o jeigu pacientui kvėpuojant jaučiamas mėsos prekystalio dvokas, galima neabejoti - jam geltligė.

"Tai, kad ligos metu žmogus kitaip kvepia, susiję su medžiagų apykaitos pakitimais,- sako gydytojas - terapeutas, biochemikas Igoris Francūzovas.- Apie šešiasdešimt ligų galima identifikuoti uoslės pagalba: visos jos turi savą specifinę charakteristiką. Daugelis gydytojų pagal kvapą gali atpažinti cukrinį diabetą, hepatitą, odos susirgimus ir net anginą.”

Svogūnas

Tačiau sveiki žmonės taip pat kvepia skirtingai. Manoma, kad tamsiaodžiai žmonės kvepia saldžiau, nei baltaodžiai, o stambūs saldžiau, nei liesi. Visa tai galima paaiškinti. Kiekvieno mūsų organizme yra tam tikras virškinimo fermentų rinkinys, jis individualus ir gali priklausyti nuo žmogaus gyvenamosios vietos, jo etninės priklausomybės, paveldėjimo.

Pavyzdžiui, beveik 90 % azijiečių nevirškina (tiesiogine prasme) pieno cukraus - laktozės, todėl jiems būtinų baltymų ir kalcio šaltinis yra sojos produktai. O Šiaurės Europos gyventojams pieno produktai - raciono pagrindas, todėl tik 10% iš jų negali įsisavinti laktozės. Azijiečiams atrodo, kad visi europiečiai kvepia rūgpieniu. Būna ir nemalonesnių atvejų. Kai trūksta fermento, skaidančio aminorūgštį choliną, žmogus, kuris ką tik suvalgė žuvį, kepenis arba kiaušinius, skleidžia nemalonų “puvėsių” kvapą.

Šparagai

Gaila, tačiau blogi kvapai paprastai stipresni ir intensyvesni, nei geri. Šokolado arba arbūzo aromatas lieka su mumis, o štai suvalgyto svogūno arba česnako kvapas pasklinda kelių metrų spinduliu, be to, atrodo, kad viskas aplinkui pakvipo česnaku. Kaltas ne tik jūsų “karštas” kvėpavimas. Jeigu jūs prieš tai valėte arba pjaustėte šį produktą, jūsų oda ir plaukai taip pat sugėrė jo įkyrų aromatą. Jis dar ilgai jūsų neapleis, ir net kitą rytą po valgio dar atrodys, jog česnako kvapas tiesiog sunkiasi iš porų.

Ilgai išlieka ir taip vadinamas tvaikas. Be to, alaus tvaikas gerokai stipresnis, nei kito alkoholio. Taip yra todėl, kad spiritas savaime nekvepia, kvepia konkretaus spiritinio gėrimo sudedamosios dalys - apynys, jeigu gėrėte alų, kadagio - jeigu džiną, fermentuotos vynuogės - jeigu sausą vyną.

Žuvis

Galbūt verta visiškai atsisakyti “nepalankių” produktų? Tuomet mums teks atsisakyti ir šparagų. Juk šis naudingas ir skanus produktas mums suteikia (tiksliau tam, ką mes išskiriame) nepakenčiamo sieros vandenilio kvapo, būdingo pašvinkusiems kiaušiniams, supuvusiems svogūnams ir skysčiui, kurį skunksas purškia iš pauodegio, kad atbaidytų priešus.

Be to, mes turėsime atsisakyti ir alaus, kuris ne tik negaivina kvėpavimo, o vyro spermai suteikia aštrų prieskonį ir kvapą. Skirtingai nei ananasai, triufeliai ir graikiški riešutai sušvelnina tos medžiagos skonį. Iš tiesų tai patikrinti sudėtinga: sperma formuojasi vienos - trijų savaičių eigoje, vadinasi visą tą laiką reikia stebėti kiekvieną suvartojamą produktą.

Kvepalai

Jeigu vyro spermos skonis ir kvapas - grynai asmeninis reikalas, tai mūsų kūno kvapą jaučia visi aplinkiniai. Gerai, jei jis panašus į rudaplaukės mergaitės aromatą iš Patriko Siuskindo romano “Kvepalai”: “Jos prakaitas gardžiai kvepėjo, kaip gaivus jūros vėjas, plaukai - kaip riešutų aliejus, šlaunys - kaip vandens lelijų puokštė, oda - kaip abrikosų žydėjimas… Šių komponentų junginys sudarė tokį prabangų aromatą… Jis buvo tikras grožis”.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Grožis ir sveikata

Blogos naujienos mėgstantiems sūrį (22)

Mokslininkai nustatė, kad sūryje yra tų pačių cheminių medžiagų, kurios aptinkamos priklausomybę sukeliančiuose narkotikuose, rašo independent.co.uk.

Tarptautinė jogos diena Lietuvoje paminėta masiškai atliekant medžio pozą (4)

Trečius metus iš eilės Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, buvo minima Tarptautinė jogos diena.

Knarkimas – ne aplinkinių problema (3)

Apie knarkimo problemas knarkiantieji dažniausiai sužino iš aplinkinių, išgirdus jų nusiskundimus dėl sukelto triukšmo miego metu. Kaip nerizikuoti savo ir artimųjų poilsiu?

Bauginanti naujiena pamėgusiems kokosų aliejų (122)

Kai tai perskaitysite, kils noras išmesti turimą kokosų aliejų. Amerikos širdies asociacija išplatino naują ataskaitą, kurioje patariama žmonėms nenaudoti šios rūšies aliejaus, rašo womenshealthmag.com.

Pirmoji pagalba susidūrus su šlapimo nelaikymu (6)

Nustatyta, kad net viena iš keturių lietuvių moterų po nėštumo ir gimdymo susiduria su epizodiniais šlapimo nelaikymais.
KMI skaičiuoklė
  kg
      cm
      
Moterims rekomenduojamas KMI dydis yra 18-23, vyrams 20-25.
Mažiau kaip 18.5 - nepakankamas svoris.
18.5 - 25 – normalus.
25 - 30 – antsvoris.
Daugiau nei 30 – nutukimas.