Kas tai?

Studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė teigia, kad valgantieji žuvį, kiaušinius ir jūros gėrybes iš tiesų nėra vegetarai. „Vegetariškai besimaitinantieji nevalgo jokių gyvulinės kilmės produktų, išskyrus pieno produktus. Pasitaiko, kad valgo kiaušinius, tačiau ne grynus, o kur nors įmaišytus. Veganai nevalgo ir pieno produktų“, – skirtumą aiškina sveikos mitybos specialistė.
Ji tikina, kad blogai yra tuomet, kai iš meniu išimama mėsa, žuvis, kiaušiniai, o visa kita lieka kaip buvę. Pasekmių ilgai nereikės laukti. Tačiau jei mityba pertvarkoma iš esmės - valgoma daugiau daržovių, ankštiniai produktų - tada problemų neturėtų kilti.

„Mėsos valgymas ar nevalgymas nėra esminis sveikos mitybos ar sveikos gyvensenos kriterijus. Tiesa, Lietuvoje mėsos valgoma per dažnai ir per daug. Pasirenkami menkaverčiai jos gaminiai. Pavyzdžiui, dešrelės ir kiti pramoniniu būdu apdoroti mėsos produktai. Jų rasime ikimokyklinių įstaigų meniu, nors net suaugusiems šio produkto nerekomenduojama valgyti. Taip pat dažniai vartojama riebi kiauliena, kurioje ir vertingų baltymų, ir kitų medžiagų yra mažiau nei rekomenduojamoje liesoje mėsoje. Vartojama per mažai šviežių daržovių. Manau, apie tai reikėtų kalbėti, o ne apie santykinai retus vegetarizmo atvejus“, – tikino V.Kurpienė.

Sveikos mitybos specialistė mėsą valgo, tačiau jos išsirinkimui skiria didelį dėmesį: „Stengiuosi pirkti patikrintą mėsą. Žinoma, ne didžiosiose fermose augintų gyvūnų. Pavyzdžiui, mėsinės veislės viščiukas natūraliai sodyboje, duodant jam pasilakstyti, palesti žolės ir papildomai lesinant grūdais, yra užauginamas per keturis mėnesius. Tuo tarpu tos pačios veislės viščiukas fermoje kirtimui užauga per 36 dienas. Skiriasi ne tik mėsos spalva bei skonis, bet ir struktūra, maistinė vertė. Būtina atsirinkti, kur ir kokią mėsą pirkti. Tikrai geriau mažiau, bet kokybiškos. Be to, kaip jau minėjau, ir visavalgiams būtina vartoti ankštinių produktų: pupelių, lešių, avinžirnių, taip pat ir žuvies. Tik vaikams nerekomenduojama valgyti Baltijos jūroje pagautos žuvies dėl didelio šio vandens telkinio užterštumo“, – pasakojo studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė.

Medžiagų trūkumas

Atsisakius mėsos, ir nepakeitus jos kitais produktais, gali trūkti geležies, cinko, vario, vitamino B12. Tuomet pradeda varginti silpnumas, ima lūžinėti nagai, slenka plaukai. Atsisakius pieno produktų, ima trūkti kalcio. Kai kurie specialistai teigia, kad padidėja tikimybė susirgti osteoporoze – kaulų retėjimu, tuo tarpu sveikos mitybos specialistė V.Kurpienė su šia nuomone nelinkusi sutikti. „Statistika rodo, kad tose šalyse, kur pieno produktai nevartojami visai, osteoporozė - reta liga, tuo tarpu vakarų šalyse sergančiųjų šia liga sparčiai daugėja. Juk tai susiję ir su vitamino D gavimu bei fiziniu aktyvumu, kurio vakarų šalyse ypač mažai“, – aiškino dietologė.

Ilgainiui dėl vitamino B12 ir geležies stokos gali susiformuoti mažakraujystė. Dėl baltymų trūkumo pasireiškia edemos, ascitai (skysčių sankaupos pilve). Moterims atstovėms gali išnykti menstruacijos. Nesubalansuota „vegetariška“ mityba gali tapti visiško organizmo išsekimo priežastimi.

Privalumai

Jei visų svarbiausių medžiagų gaunama pakankamai iš kitų maisto produktų (valgoma daugiau grūdinių produktų, vaisių, daržovių, duonos, kruopų, pieno produktų, riešutų, ankštinių augalų: pupų, pupelių, žirnių) rečiau sergama koronarine širdies liga. Taip pat rečiau kamuoja padidėjęs kraujospūdis ir vidurių užkietėjimas.
Teigiama, kad esant subalansuotai mitybai, vitamino B12 organizmas storajame žarnyne pasigamina pats. Vaida Kurpienė perspėja, kad subalansuota mityba ir mėsos valgymas ar jos nevalgymas nėra tapatūs dalykai. Kalbant apie vegetarus, jei jie vartoja pieno produktus B12 tikrai gauna.

Komentaras

Astrologė ir būrėja Vaiva Budraitytė su šeima mėsos nevalgo. Tačiau savęs vegetarais nelaiko, nes kartą per savaitę į valgiaraštį įtraukia kiaušinius ar žuvį. Prieš penkerius metus iš meniu visiškai išbraukė pieno produktus. Anot žinomos moters, jie suaugusiam organizmui visiškai nenaudingi.
- Žmonės turi suprasti, kad tie, kurie valgo žuvį ar kiaušinius nėra vegetarai. Jie tiesiog nevalgo mėsos. Prieš penkerius ar šešerius metus mes vis dar galvojome, kad pieno baltymas yra gyvulinė kilmės ir yra pakankamas amino rūgščių šaltinis. Štai todėl mėsos baltymus buvome pakeitę šiais. Tačiau šiuo metu, remdamasi kai kurių mokslininkų atliktais tyrimais, esu įsitikinusi, kad pieno baltymus vartoti suaugusiam žmogui yra nesveika. Tai – tik peršalimo ligų šaltinis. Štai todėl vegetarai mūsų kraštuose yra linkę sirgti peršalimo ligomis. Mūsų anūkė jau dvejus metus nesloguoja ir nekosėja, nes net ledų su pienu negauna.