Vilniaus priklausomybės ligų centre psichologai nemokamai konsultuoja asmenis, kurių artimieji turi problemų dėl alkoholio, narkotikų ar yra įnikę į azartinius lošimus. Pasikalbėti su psichologu čia galima kiekvieną antradienį nuo 17 val., tačiau ieškančių tokios pagalbos specialistai sulaukia retai.
Vynas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pasiryžo ieškoti pagalbos

Pokalbio su psichologe Vida Babraitiene atėjusi vilnietė Teresė prisipažino ilgai kentusi geriantį vyrą. Ji nutarė, kad atėjo laikas ieškoti pagalbos sau, o ne tik stengtis traukti sutuoktinį iš alkoholio liūno.

„Esu labai pikta, galiu prikalbėti daug blogų žodžių apie alkoholikus. Man regis, pagrindinė problema yra tai, kad niekur negali gauti tikros pagalbos. Daugybę kartų kviečiau savo geriančiam ir siautėjančiam vyrui policiją, vedžiau jį gydytis, bet niekas negelbsti“, – nuoskaudą liejo nebepakenčianti nuolat geriančio vyro moteris.

Teresę ieškotis pagalbos paskatino ne tik nuolatinis vyro gėrimas, bet ir smurtas. „Pavargau taip gyventi“, – atsiduso moteris.

Teresė suprato, jog sutuoktinis turi polinkį nesaikingai gerti, praėjus vos porai savaičių nuo vestuvių. „Esame susituokę jau 28 metus. Tačiau vos ištekėjusi pastebėjau, kad vyrui stiklelis itin brangus. Jo šeimoje net vakarienė niekada nepraeidavo be konjako butelio ant stalo. Baisiausia, kad jis geria darbo metu su bendradarbiais, nors dirba teisėsaugos sistemoje“, – nuoskaudą liejo Teresė.

Moters sutuoktinis nepripažįsta, kad turi priklausomybę nuo alkoholio, nors geria jau kone 30 metų.

„Jis visada teisinasi, kad namuose negeria. Ir tai tiesa – namie jis nevartoja alkoholio, nes jam nėra su kuo gerti – nei aš, nei dukra jam kompanijos nepalaikome“, – sakė psichologo pagalbos ieškoti atėjusi moteris.

Ji prisipažino, kad bandė sulaikyti vyrą nuo besaikio gėrimo siūlydama jam išgerti po vakarienės porą taurelių namie.

„Niekas negelbsti. Namie jis negali prisigerti iki nugriuvimo, todėl vis tiek eina gerti su savo sėbrais“, – guodėsi Teresė.

Gaili geriančio tėvo

Jauna mergina Vaida susitikti su psichologe atėjo su savo gyvenimo draugu Karoliu. Ji pasakojo, kad čia lankosi, nes jos tėvas geria.

„Jam dar tik 40 metų, bet pastaruosius penkerius metus jis geria nuolat – nuo ryto iki vakaro. Nedirba ir joks siūlomas darbas jam netinka – vis atšauna, kad už varganus 2 tūkst. litų jis nedirbs, nes yra vertas daugiau. O iš tikrųjų, pradėjęs dirbti tiesiog nebegalėtų gerti nuo ryti iki vakaro, kaip jau yra įpratęs“, – pasakojo Vaida.

Mergina norėtų atvesti į psichologinės pagalbos konsultaciją ir savo motiną, gyvenančią su geriančiu vyru. Pati Vaida su draugu jau gyvena atskirai nuo tėvų.

„Nežinau, kiek mums šios konsultacijos padės, bet reikia kažką daryti. Nebegalima toliau taip kentėti“, – sakė ji. Vaida prisipažino, kad jokie įkalbinėjimai nustoti gerti jos tėvo neveikia.

„Aš esu jo vaikas, o kaipgi vaikas gali mokyti tėvą? Toks jo atsakymas“, – liūdnai kalbėjo mergina. Vaida tikisi, kad psichologo pagalba jai padės suvaldyti pyktį, kurį jai kelia tėvas, suvokti savo jausmus ir gyventi toliau.

Nori kalbėtis vienumoje

Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas Emilis Subata „Kauno dienai“ sakė, kad tikėjosi sulaukti daugiau norinčių pasikonsultuoti su psichologais žmonių.

„Nežinau, ar informacijos trūksta, ar atostogos sutrukdė, bet į nemokamas psichologo konsultacijas žmonėms, turintiems priklausomybės ligų kamuojamų artimųjų, ateina vos vienas kitas. Tačiau kenčiančiųjų yra daugybė ir pagalbos jiems reikia ne mažiau nei priklausomybių kamuojamiems žmonės“, – tikino E.Subata.

Psichologines konsultacijas priklausomybės ligomis sergančių žmonių artimiesiems vedanti psichologė V.Babraitienė sakė, ateinantieji dažniausiai pageidauja kalbėtis individualiai.

„Problema, kuri atveda čia žmones, sunku pasidalyti su kitais, todėl nėra to blogo, kas neišeitų į gera – kadangi kol kas kreipiasi nedaug žmonių, dažniausiai kalbėtis galime individualiai. Tai svarbu bent jau pirmam pokalbiui, vėliau žmonės geriau jaučiasi ir bendraudami grupėje“, – pasakojo V.Babraitienė.

Prievarta padėti neįmanoma

Pasak psichologės V.Babraitienės, nemokamų konsultacijų tikslas – padėti suvokti situaciją, į kurią pateko žmogus, gyvendamas su priklausomybę turinčiu giminaičiu. Taip pat besikreipusiesiems suteikiama informacija, kokios pagalbos galima gauti.

„Priklausomybė paliečia ne tik žmogų, kuris yra priklausomas nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų, bet ir jo artimuosius. Ji visą šeimą įtraukia į užburtą ratą. Priklausomi tampa visi, kuriems rūpi problemų turintis žmogus“, – sakė V.Babraitienė.

Anot jos, visuomenėje dar gaji nuomonė, kad priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų nėra liga, o tiesiog žmogaus pasileidimas. Todėl artimiesiems reikia pirmiausia išaiškinti, kad alkoholikas ar narkomanas iš tiesų serga ir jį reikia gydyti.

„Priklausomo žmogaus artimieji patys tampa priklausomi. Priklausomi nuo to žmogaus, kuriam desperatiškai stengiasi padėti, tačiau jų pastangos eina vėjais“, – paaiškino psichologė.

Jos teigimu, psichologinė pagalba tokiems žmonėms reikalinga pirmiausia dėl to, kad jie suvoktų, jog veikdami prievarta, nieko nepasieks.

„Reikia išmokti atsitraukti. Nors tai atrodo sunku, tačiau tik išlaikydami tam tikrą atstumą ir daugiau rūpindamiesi savimi, o ne geriančiu, narkotikus vartojančiu ar lošiančiu artimuoju, giminaičiai gali tokiam žmogui padėti suvokti, kad už savo problemas atsakingas jis pats ir niekas kitas jų neišspręs”, – tikino V.Babraitienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (9)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (29)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (45)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (101)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (504)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (10)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...