Jei suskaudo dešinį petį, vadinasi, tave perpūtė ar nerangiai pasisukai. Tačiau ar žinote, kad taip pavojaus signalą gali siųsti sunegalavusios kepenys? Skausmą kepenų srityje gali kelti inkstų kolika. Beje, kepenų ligos neretai pasireiškia taip vadinamu lėtinio nuovargio sindromu, o pačios kepenys, kaip organas, neturintis nervinių galūnėlių, serga „tylėdamas“.

Skydliaukės funkcijų sutrikimai taip pat gali kelti daug skirtingų simptomų – širdies aritmiją, depresiją, virkšinimo sutrikimus, nemigą, plaukų slinkimą, nagų augimimo pažeidimus, odos pokyčius. Skydliaukės veiklos sutrikimai apskritai yra problematiški, nes ši liauka daro įtaką visiems medžiagų apykaitos procesams ir gali paveikti kiekvieną organą. Būtent dėl to gali pasireikšti tiek daug įvairių simptomų, galinčių maskuoti ar imituoti daugybę ligų.

Viena klastingiausių ligų – apendicitas. Chrirurgams diagnozuoti apendicitą būna itin sudėtinga, nes jis taip pat kelia daug skirting simptomų. Apendicito priepuolis gali prasidėti troškuliu, skausmu juosmens srityje, viršutinėje pilvo dalyje, arba… skausmu širdies srityje: kartais apendicitas net sumaišomas su infarktu.

Apie kai kuriuos apgaulingus simptomus, galinčius mus suklaidinti, pasakoja ekspertai.

Skausmas krūtinėje

Pirma mintis: streikuoja širdis.

Iš tikrųjų… Labai dažnai problemos su širdimi kelia skausmą visai ne krūtinėje, bet, pavyzdžiui, kairiajame petyje, kairiosios rankos alkūnėje ar plaštakoje, kairėje kaklo pusėje. Tikrasis skausmas krūtinėje gali būti tarpšonkaulinės neuralgijos pasekmė. Kartais priežastimi gali būti ir plaučių ligos. Jeigu aštrų skausmą krūtinėje lydi dusulys, tai gali būti pneumotorakso požymis, kai be akivaizdžių priežasčių staigiai trūksta plaučiai. Žmogus gali gyventi nejusdamas pokyčių plaučiuose ir staiga, po intensyvios treniruotės ar smarkaus kosulio priepuolio krūtinėje pajunta aštrų skausmą, pradeda kosėti ir dusti. Vienas iš plaučių nustoja funkcionuoti.

Aštrų skausmą krūtinėje gali kelti ir Tycės (Tietze) sindromas – šonkaulių kremzlių uždegimas (kostochondritas). Ši liga diagnozuojama gana dažnai, bet ji nėra pavojinga sveikatai, nors ir yra lydima negalavimo pojūčių.

Skausmą krūtinės viduryje gali kelti ir problemos su skrandžiu – jo uždegimas ar pažeidimas aštriu daiktu, pvz., žuvies ašaka.

Skausmas nugaros juosmens srityje

Pirma mintis: radikulitas.

Iš tikrųjų tai gali būti inkstų ligų, pavyzdžiui, pielonefrito, požymis, taip pat ginekologinių sutrikimų ženklas. Dažnai tokį skausmą kelia problemos su stuburu ir raumenų spazmai. Egzistuoja net speciali diagnozė – skausmas nugaros apačioje.

Skausmas viršutinėje pilvo dalyje

Pirma mintis: skrandžio sutrikimai (gastritas), ypač jei skausmas atsiranda pavalgius, arba dvylikapirštės žarnos opa.

Iš tikrųjų tai gali būti infarkto ženklas. Jei infarktas vyksta tam tikrose širdies dalyse, skausmas pereina į skrandžio sritį. Taip pat tokį skausmą gali kelti tulžies pūslės ligos, kiek rečiau – kasos uždegimas (pankreatitas) ar žarnyno uždegimas. Viršutinę pilvo dalį gali skaudėti ir dėl radikulito bei apatinės plaučių dalies uždegimo. Kad gydytojas nustatytų diagnozę, jam reikia įvertinti papildomus simptomus.

Skausmas petyje

Pirma mintis: peties trauma (sąnario pažeidimas, raiščių patempimas ir pan.).

Iš tikrųjų skausmus petyje sukelia stuburo kaklinės dalies pažeidimai. Toks skausmas taip pat gali būti širdies ar plaučių ligų simptomas. Beje, stuburo kaklo dalies skausmai kartais gali priminti infarktą, nes gali sukelti širdies skausmus.

Pakitimus stuburo kaklo srityje padeda diagnozuoti magnetinio rezonanso tomografija.

Skausmas dešiniajame petyje kartais būna susijęs su tulžies pūslės problemomis: tulžies pūslė gali skleisti skausmą į dešinį peties sąnarį. Skausmas kairiajame petyje gali sklisti nuo skrandžio ar plaučių.

Galvos skausmai

Pirma mintis: pakilo kraujospūdis, migrena, problemos su galvos kraujagyslėmis.

90 proc. galvos skausmų atvejų priežasties – pasekmės ryšiai taip pat būna netiesioginiai. Kraujospūdis gali pakilti esant bet kokiam negalavimui, įskaitant ir galvos skausmą, ypač stiprų: jis pakyla dėl to, kad skauda galvą, o ne atvirkščiai! Reikia žinoti, jog galvą skaudėti dėl kraujospūdžio pradeda tik tuo atveju, jei jis pasiekia tikrai labai aukštus skaičius. Jei kraujo spaudimas siekia 140 / 90, galvos gali ir neskaudėti.

Kur kas dažniau galvos skausmai kyla dėl problemų su viršutine stuburo dalimi, pavyzdžiui, sprando nervo, kuris jungiasi su pirmaisiais stuburo slanksteliais, uždegimu. Labai dažnai tai sukelia galvos skausmus, ypač sprando ir smilkinių srityje.

Galvos skausmų kaltininkais gali būti ir žandinio ančio uždegimas (haimoritas) bei kaktos ertmės uždegimas (frontitas). Šių ligų sukelti skausmai lokalizuojami kaktoje, akiduobėse ir skruostikauliuose. Galvos skausmus gali sukelti ir virusinės infekcijos, pavyzdžiui, juostinė pūslelinė, kuri pažeidžia sprando ar trišakį nervą.

Galvos skausmus provokuoja ir regos sutrikimai. Trumparegiai ir didelį astigmatizmą turintys žmonės gali pajusti stiprų skausmą kaktos ir smilkinių srityse, kai įtemptai skaito ar dirba kompiuteriu.

Galvos skausmai gali būti susiję su mažakraujyste (hemoglobino trūkumu), bet tai reti atvejai.

Gana dažnai nustatomas ir padidėjęs spaudimas kaukolės viduje, dėl kurio taip pat gali skaudėti galvą. Kad toks spaudimas būtų išmatuotas, reikia naudoti zondą arba daryti smegenų kanalo punkciją.

Sąnarių skausmai

Pirminė mintis: sąnarių uždegimas (artritas).

Tokius skausmus iš tikrųjų dažnai sukelia sąnarių kremzlių degeneracija, taip pat uždegiminiai procesai, kurie apima patį sąnarį.

Tačiau kartais sąnarių skausmai gali liudyti reakcinius pokyčius, kai infekcija vystosi kitoje vietoje, pavyzdžiui, virškinimo trakte, šalinimo sistemos ar lytiniuose organuose. Dėl imuninės sistemos darbo uždegimas nepasireiškia virškinimo trakte, o skausmas „perkeliamas“į sąnarius. Tokiu atveju gydyti sąnarius būna beprasmiška – tai gali tik kuriam laikui numalšinti simptomus, o vėliau procesas atsinaujina.

Kartais sąnarių skausmus sukelia chlamidijos, salmonelės ir kiti mikroorganizmai, kurie „įsitaiso“ įvairiose vietose, net nesukeldami klasikinių savo ligos simptomų – chlamidiozės, salmoneliozės ir kt..

Psichoterapeuto komentaras:

„Fizinio diskomforto pojūtis, kurį, žmogaus manymu, kelia somatiniai susirgimai, iš tikrųjų gali būti susiję su psichinėmis būklėmis ar psichine įtampa. Tikėtina priežastis – depresija. Vienas iš vidutinės ir sunkios formos depresijos simptomų – skausmas už krūtinės, sunkumo pojūtis širdies plote. Dažnai šie simptomai painiojami su širdies ligomis, stenokardijos požymiais. Kaip paaiškinti tokį sąryšį?

Pacientai, sergantys depresija, patiria dvasinį liūdesį, keliantį tą pojūtį, kurį mes liaudiškai vadiname „akmeniu ant širdies“. Neretai tokius išgyvenimus gali lydėti fiziniai skausmai širdies srityje. Skausmas yra subjekyvus pojūtis. Žmogus iš tikrųjų jį jaučia ir dėl to kenčia.

Skausmą ir diskomfortą pilve neretai taip pat sukelia psichinės situacijos, stresas. Bet kokiu atveju tokiam pacientui reikia nuodugnių tyrimų. Tik tuomet, kai virškinamojo trakto ligos atmetamos, galima kalbėti apie psichologines tokios būklės priežastis. Tiriant somatinį diskomfortą, kurį kelia emociniai faktoriai, pirmiausia reikia išanalizuoti tuos faktorius ir parinkti individualų, psichoterapinį gydymą“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)