Pataria Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius

Esate tikrai jaunas, todėl tokių sutrikimų lyg ir neturėtų būti. Bet kuriuo atveju reikėtų peržvelgti įprastą veiklą. Kiek valandų miegate. Rekomenduotinas laikas nuo 6 iki 8 ar 9 valandų. Didesnis ar mažesnis skaičius galėtų būti kenksmingas.

Kitas klausimas - mityba. Galbūt tam tikrų vitaminų trūkumas galėtų lemti minėtus sutrikimus. Reikėtų prisiminti, kad rekomenduotina daugiau valgyti vaisių daržovių, gerti pakankamą kiekį (apie pusantro litro per parą) vandens.

Tiek pasyvus, tiek aktyvus rūkymas toksiškai veikia galvos smegenis. Toksinės medžiagos, kurių cigaretėje yra daugiau nei trys tūkstančiai, skatina trombų susidarymą, sutraukia galvos smegenų kraujagysles, todėl nukenčia daugelis procesų, įskaitant ir atmintį.

Tiek dideli vienkartiniai kiekiai, tiek nuolatiniai maži kiekiai alkoholio taip pat toksiškai veikia galvos smegenis, sukelia atminties sutrikimus. Rekomendacijos paprastos. Stenkitės nevartoti. Deja, nėra saugios, ar leistinos alkoholio dozės, visos jos yra toksiškos. Jeigu jau neišeina kitaip, stenkitės vartoti kuo rečiau ir kuo mažiau.

Paprastas patarimas, kaip stiprinti atmintį, galėtų būti fizinio aktyvumo didinimas. Sportas, ypač teikiantis malonumą, ne tik gerina nuotaiką, stiprina širdį, bet ir padeda stiprinti atmintį. Kita veikla galėtų būti kryžiažodžių sprendimas, užsienio kalbų, eilėraščių mokymasis, skaitymas. Įrodyta, kad skaitantys knygas žmonės daug rečiau ir vėliau suserga demencija (stipriu atminties sutrikimu) negu neskaitantys.

Esant aukštam kraujo spaudimui, blogėja smegenų kraujotaka. Patarčiau įsigyti ar pasiskolinti kraujospūdžio matavimo aparatą ir ilgesnį laiką stebėti (galima ir užsirašyti) pastarojo parodymus. Esant aukštesniam nuolatiniam spaudimui galbūt tai reikėtų koreguoti vaistais ar kitomis priemonėmis.

Tačiau jeigu stebite, kad minėtos priemonės neduoda rezultatų, ar atmintis stipriai blogėja, patarčiau kreiptis į šeimos gydytoją. Pastarasis atliks reikalingus tyrimus, kurių tikslas rasti galimą atminties sutrikimo priežastį, kurią galima koreguoti.

Rekomenduoti tyrimai - bendras kraujo, cukraus ir cholesterolio, skydliaukės hormonų, folio rūgšties, vitaminų B12, D kiekio kraujyje tyrimai, taip pat tam tikrų infekcijų žymenų (ŽIV, sifilio, hepatitų B bei C, Laimo ligos ir kitų). Deja, didžioji dalis minėtų tyrimų yra valstybės nekompensuojami. Tačiau investicijos į savo sveikatą visada atsiperka.