Iššokęs kauliukas – pėdos didžiojo piršto ir pirmojo padikaulio deformacija, kuri mediciniškai vadinasi Hallux valgus. Tai atsitinka, kai didysis pirštas ima krypti kitų pirštų link, o pirmasis padikaulis – priešinga kryptimi. Ši liga dažniausiai kamuoja moteris.

Atsako specialistas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Ortopedijos klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius:

Pirmiausia – ne estetinė problema

- Pirmasis simptomas, kad prasideda pėdos deformacija – skausmas. Pirmojo padikaulio ir didžiojo piršto sąnario sritis parausta bei patinsta. Laikui bėgant išryškėja ir estetinė problema. Tačiau kai kuriais atvejais pėdos deformacijos procesas gali vykti be skausmo.

Su šia bėda pasaulyje susiduria apie 30–35 proc. moterų. Vyrams tokios pėdos deformacijos tikimybė yra nuo 7 iki 15 kartų mažesnė (priklausomai nuo šalies) nei dailiosios lyties. Tai lemia moterų anatominės bei fiziologinės ypatybės. Tačiau viena pagrindinių priežasčių – aukštakulnė avalynė.

Galima išskirti dvi pacienčių grupes. Vienoms moterims pėdos deformaciją lemia įgimta ar paveldėta patologija, kuri formuojasi jau jauname amžiuje. Aukštakulniai bateliai gali tik paskatinti jos progresavimą. Kita grupė – nebūtinai aukštakulnius avinčios pacientės: tiesiog su amžiumi keičiasi jų minkštieji audiniai, raištinė sistema.

Pajutus pėdos skausmą ar greitai pavargstant, ypač nešiojant aukštesnę avalynę, geriausia būtų pasikonsultuoti su ortopedu-traumatologu. Atlikus rentgeno nuotrauką būtų nustatytas deformacijos tipas ir laipsnis, galimybė taikyti konservatyvias profilaktines bei gydymo priemones.

Reikia ir masažuoti

Stabdant pėdos deformaciją gali padėti silikoninis ar kitokios medžiagos minkštas tarpupirštis, įdedamas tarp pirmojo ir antrojo pirštų. Jis neleidžia krypti pirmajam pirštui. Tarpupirštį galima nešioti ir dieną.

Kartu su Hallux valgus formuojasi ir plokščiapadystė, ypač – skersinė.
Todėl rekomenduojame į batus įdėti standartinius arba individualius įdėklus, turinčius skersinius ir išilginius skliautus. Miegant galima naudoti naktinius įtvarus, kurie neleidžia sustingti sausgyslėms, traukia pirštą į išorę ir kt.

Beje, reikėtų netikėti reklamomis, kad tokios priemonės gali išgydyti deformaciją – tai gali tik pristabdyti ar sustabdyti procesą. Tokias priemones reikėtų naudoti bent mėnesį tada, jei liga paūmėja. Įdėklai gali būti nešiojami ir ilgiau.

Uždegimui mažinti naudojamos ir atpalaiduojamosios druskos, masažinės vonelės. Labai svarbu, kad pirmasis pirštas nesustingtų patologinėje padėtyje – jį galima ir pačiam pacientui su ranka pamankštinti.

Galima pasinaudoti ir masažiniais kamuoliukais, stimuliuojant refleksines zonas pado srityje. Čia jų yra labai daug. Tai gali padėti šiek tiek stimuliuoti raumenų veiklą.

Tačiau pagrindinis dalykas – blauzdos raumenys, kurie atsakingi už pėdos skliautų formavimą. Todėl reikėtų masažuoti bei treniruoti blauzdos raumenis.

Jei pėdos deformacija yra labiau pažengusi, tuomet prireikia ir chirurginio įsikišimo.

Verta žinoti

Reikalavimas kasdieninei avalynei: kulnas neturi būti aukštesnis nei 5 cm. Kiekvienas batų kulno centimetras padidina krūvį pėdos pirštams ir padikauliams 10 proc.

Jei batų kulnas siekia 10 cm, krūvis pėdos pirštams ir padikauliams padidėja 100 proc. Tuomet žmogaus kulnas einant nebeapkraunamas, o raištinės struktūros nuvargta ir nebenulaiko didžiojo piršto teisingoje padėtyje.

Bato priekis neturi būti labai smailėjantis. Kitu atveju pirmasis ir penktasis pirštai stumiami į trikampį ir formuojasi pėdos deformacija.