Žmonijos istorijoje pirmasis makiažas buvo susijęs su ritualais, kaukėmis ir šamanų apeigomis. Nieko panašaus nebeliko: moterys dažosi kasdien ir be ritualų.
Makiažas
© Corbis
Pirmojo pasaulyje makiažo tikslas buvo toks: priartėti prie dieviškų būtybių. Egipto laikais dieviškumą nusvėrė grožio siekis. Egipte sukurti pagrindiniai makiažo produktai: lūpų, akių kontūrų dažai, skaistalai, aliejai, naudoti kaip kremai. Egipte imta kurti kosmetikos indelius. Akis dažė anglimi, kuri saugojo nuo infekcijų ir saulės spindulių poveikio. Dažėsi ir vyrai, ir moterys. Egipto kosmetika buvo brangi, nes pigmentams naudojo sutrintus brangiuosius akmenis: lazuritą, nefritą. Tokie dažai buvo šiurkštūs.

Na, o žodį "kosmetika" (gr.cosmeo - "puošiu") sugalvojo graikai. Graikai ir romėnai mėgo natūralią, ekologišką kosmetiką: aliejumi skiedė geltoną prieskonį šafraną. Gydytojai sveikatingumo traktatuose aprašydavo ir grožio receptus. Minėjo mirą, kadagio uogas, alaviją, sakus, medų. Romos laikais tapo madingas rožių aliejus. Romėnės, sekdamos Kleopatra, maudėsi asilių piene, valgė trintus perlus ir aukso miltelius.

Vėliau viduramžių moralė smerkė makiažą, laikė jį palaido elgesio moterų atributu. Tačiau moterys dažėsi viskuo, kas nežymu: lazdynų riešutų nuoviru tamsinosi akių vokus, uogomis, slyvomis rausvino lūpas ir skruostus, ramunėlėmis šviesino plaukus.

Renesanso grožio kultas buvo palankus damų gražinimuisi. Nuo gamtos priemonių pereita prie stipresnių. Minimos istorijos, kaip buvo nunuodijama lūpų dažais ar kvepalais. Bet turint omenyje kosmetikos sudėtį, ir be piktos valios galima buvo nukeliauti į kapus dėl grožio. Odą balino kalkių ir acto mišiniu, kiaušinio baltymu, talku, siera, į akis lašino beladonos, plaukus šviesino šlapimu. Odos "baltalai" sukietėdavo it kevalas, užtat gerai slėpė raukšles.

XVII amžiuje atsirado pirmosios kosmetikos parduotuvės - ja prekiavo vaistininkai. Deja, žmonės tada retai prausėsi. Odos ligos, tarp jų ir iš Amerikos atkeliavęs sifilis, tapo vos ne kasdienybe ir darkė veidus. Atsivėrusias žaizdeles, kad paslėptų, užtepdavo pudra. Ant spuogų užklijuodavo iš juodos taftos ar aksomo padirbtas "museles". Jos turėjo savitą reikšmę: prie nosies reiškė aroganciją, prie akies kampučio - atsidavimą, prie lūpų - aistrą.

1770 metais konservatyvioje Anglijoje išleistas įstatymas, smerkiantis besidažančias moteris. Jos buvo teisiamos, jeigu pasinaudodamos kosmetika viliodavo vyrus. Užtat imta vertinti muilą - kaip "moralės valiklį". Moterys ėmė slapukauti, lūpas dažė chna tyrele, kurią nuplovus spalva laikėsi kelias savaites. Visa tai galima pavadinti pirmuoju permanentiniu makiažu.

Daug metų moterys buvo skirstomos į dažytas, atsieit nepadorias, ir natūralias - doruoles, kol makiažas prasibrovė į pramogų pasaulį. XX amžiuje kinas ėmė diktuoti grožio kanonus. Prasta filmų kokybė reikalavo geroko sluoksnio dažų, kad veidai būtų išraiškingi. Makiažo taisykles ėmė diktuoti aktorės ir seksbombos: Greta Garbo, Marlene Dietrich, Theda Bara. Kiekviena aktorė turėjo savo išskirtinį bruožą: vienos - žydrus šešėlius, kitos - ryškius antakius. Vėliau antakiai tai plonėjo, tai storėjo, mėlynus šešėlius keitė natūralesni.

Šiandien makiažas tapo moters socialine kauke. Jis yra ne toks pastebimas, kad nenuovokūs vyrai vis dar manytų, jog esame gražios iš prigimties. Užtat vos pabudusios bėkime dažytis, antraip vyras nepažins ir sušuks: "Kas toji pilka moteriškė mano lovoje?"

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (72)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (60)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (9)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (1)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (120)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (2)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (203)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...