Štai vien 2011 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose melanoma diagnozuota beveik 70 tūkst. žmonių. Iš jų veik 10 tūkst. mirė. Ne ką mažesni sergamumo ir mirtingumo skaičiai ir kituose pasaulio regionuose. Tačiau šiuos rodiklius būtų įmanoma sumažinti, jei tik žmonės būtų atidesni.

Britų dermatologų asociacijos atstovas teigia, kad žmonės neturi pakankamai informacijos apie deginimosi saugumą, poveikį odai ir dažniausiai rimtus odos pakitimus, kurie gali būti susiję su vėžiu, traktuoja kaip švelnius pakitimus, kuriuos sukėlė ilgesnis ar stipresnis pasideginimas. Laukdami, kol saulės vonių sukelti pokyčiai praeis savaime, žmonės net nenutuokia, kad jie gali būti ilgalaikiai ir atnešti ne ką kita, bet mirtį.

Tam, kad žmonėms būtų lengviau identifikuoti gyvybei pavojingus odos pakitimus, dermatologai siūlo atkreipti dėmesį ne tik į tokius odos pakitimus, kaip niežėjimas, šašai, kraujavimas iš susidariusių darinių nemažiau kaip mėnesį, bet ir prisiminti keturis kitus svarbius dalykus.

Pirma, kokia susidariusių darinių, apgamų simetrija. Dažniausiai pavojingiems dariniams būdinga asimetrija.

Antra, svarbu apžiūrėti darinių kraštus – dažniausiai jie būna netolygūs, kai kada skiriasi ryškumas, atsiranda ranteliai.

Trečia, labai svarbi darinių spalva. Dažniausiai gyvybei pavojingi dariniai būna nevienodos spalvos – varijuoja juodi, rudi ar rausvi atspalviai.

Galiausiai darinių dydis ir apimtis: dažniausiai ant odos atsiradusių gyvybei pavojingų darinių skersmuo būna ne mažesnis nei 6 mm.

Mokslininkai priduria, kad dėmesio verti ir kiti, mažiau pastebimi ženklai ant odos – iškilimai, lopinėliai, uždegimo paveiktos odos ploteliai.

O pastebėjus bent vieną iš minėtų pakitimų, neverta delsti ir laukti, kol situacija praeis ar pagerės. Savo sveikatos ir ramybės dėlei kuo greičiau vykite pas gydytoją ir galbūt užkirsite kelią pavojingai ligai. Ligai, kurią išties efektyviai galima išgydyti laiku pastebėjus pirmuosius ženklus.